- Kanadský režim eutanázie ohrozuje životy zraniteľných osôb a podporuje kultúru smrti.
- Rozšírenie eutanázie na duševné choroby by bolo tragédiou pre celú spoločnosť.
- Politici ignorujú dôležité otázky a uprednostňujú populárne názory pred morálnymi hodnotami.
- Verejnosť by mala byť informovaná o nebezpečenstvách eutanázie a jej dôsledkoch.
Kanadský režim eutanázie by mal byť jednou z kľúčových tém predvolebnej kampane, ale zatiaľ sa zdá, že záujem o diskusiu na túto tému je malý.
A to napriek tomu, že minulý mesiac Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím urobil ohromujúci krok a zverejnil správu, v ktorej vyzýva Kanadu, aby zastavila “Track 2 MAID”, zastavila plánované rozšírenie eutanázie na osoby trpiace výlučne duševnými chorobami v roku 2027 a odmietla “predbežné smernice” pre eutanáziu.
Track 2 MAID bol v Kanade legalizovaný v roku 2021, keď súd nižšej inštancie v Quebecu rozhodol, že obmedzenie eutanázie na osoby s “rozumne predvídateľnou smrťou” je protiústavné a rozšírenie oprávnenosti na široké spektrum Kanaďanov trpiacich rôznymi ochoreniami. Brány sa otvorili; od legalizácie eutanázie zomrelo viac ako 60 000 Kanaďanov.
Miestopredseda výboru OSN na vypočutí v Ženeve zašiel dokonca tak ďaleko, že sa zástupcu kanadskej vlády spýtal, ako je možné, že nepovažuje kanadský režim eutanázie za krok späť k štátom podporovanej eugenike.”
Keď sa lídra konzervatívcov Pierra Poilievra počas kampane opýtali, či jeho vláda urobí nejaké zmeny v kanadských’zákonoch, odpovedal: “Ľudia budú mať aj naďalej právo urobiť túto voľbu, voľbu pre seba. Nenavrhujeme rozšíriť lekársku pomoc pri umieraní nad rámec existujúcich parametrov. Napriek tomu sme tiež presvedčení, že potrebujeme lepšiu zdravotnú starostlivosť, aby ľudia mali všetky druhy možností.”
Poilievre dostal otázku, či urobí nejaké zmeny v programe Trudeau’rozšírenia asistovanej samovraždy (MAiD).
Povedal, že neurobí’žiadne zmeny, a potom povedal, že musíme urýchliť postup lekárov prisťahovalcov, aby mali licenciu na výkon povolania v Kanade.
Ako podľa vás funguje MAiD v Kanade?… pic.twitter.com/SKrh2OQLl4
— Bret 🍁 (@Bret_Sears) 12. apríla 2025
Poilievre potom prešiel k diskusii o svojej politike na nápravu nefunkčného kanadského’systému zdravotníctva, pričom dal celkom jasne najavo, že o tejto téme sa mu nechce diskutovať—pravdepodobne kvôli vysoká podpora eutanázie v Quebecu. Vskutku, Dying with Dignity—Kanada’neúnavná a dobre financovaná eutanazijná lobby—má zverejňovala údaje z prieskumov verejnej mienky, ktorých cieľom bolo odradiť politikovod riešenia tejto otázky, pričom zdôrazňovala podporu verejnosti pre svoj program.
Rebecca Vachonová zo spoločnosti Cardus dobre rozobrala údaje DWD’ktoré zdôrazňujú pravdivosť starého politického príslovia, že prieskumy verejnej mienky sa často zadávajú skôr na jej formovanie než na jej meranie:
Mmkay. Niekoľko myšlienok k novému prieskumu verejnej mienky DyingwithDignity’. (1) Začnime’ich rámcovaním otázky tvrdením, že Carterovo rozhodnutie uznalo MAiD ako ústavné právo. Ja’nie som právnik, ale viac o tom, čo súd skutočne povedal, nájdete @TrudoLemmens @igrantubc a ďalších.
— Rebecca Vachon (@RebeccaGVachon) April 14, 2025
Poilievre, na jeho počesť, už predtým vyjadril svoj postoj k eutanázii pri duševných chorobách krištáľovo jasne, keď hlasoval za konzervatívny návrh zákona o zákaze tejto praxe a vyhlásil vo februári, že v prípade zvolenia “úplne zrušíme rozšírenie.”Na druhej strane, Mark Carney sa k eutanázii nevyjadril vôbec, čo naznačuje, že pravdepodobne bude pokračovať v politike Trudeauovej vlády’ktorá je stále v platnosti”vrátane plánovaného rozšírenia eutanázie v roku 2027 na osoby trpiace výlučne duševnými chorobami.
Zaiste, v odpovede na žiadosť o vyjadrenie k správe Výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím a odporúčaniam kanadských záležitostí Health Canada ignorovala odsúdenie kanadského’režimu a namiesto toho len zopakovala súčasný rámec—vrátane plánovaného rozšírenia oprávnení v roku 2027. Stručne povedané, ak budú liberáli koncom tohto mesiaca opätovne zvolení, ide sa na plné obrátky—a Kanaďania so zdravotným postihnutím s tým jednoducho budú musieť žiť (alebo zomrieť).
Priek jasnému nezáujmu Konzervatívnej strany’o kampaň v tejto veci je voľba, ktorú majú Kanaďania pred sebou, stále jasná. Nemýľte sa: Rozšírenie eutanázie na osoby s duševnými chorobami by bolo jednou z najväčších národných tragédií od rozhodnutia vo veci R v. Morgentaler v roku 1988. Ak sa vám zdali príbehy z posledných niekoľkých rokov desivé, nezabudnite: V porovnaní s príbehmi, ktoré budeme všetci nútení čítať a možno aj zažiť, keď liberálna vláda začne uľahčovať samovraždu tým, ktorí trpia výlučne samovražednými myšlienkami, sú ničím.