Untitled-26-810x500.png

Čínske úrady zatkli pred Veľkou nocou podzemného katolíckeho biskupa

19
Kultúra smrti
  • Čínske úrady opäť zasahujú do slávenia liturgie podzemnej cirkvi, čo je tragické.
  • Biskup Shao Zhumin je prenasledovaný za vernosť Rímu, čo je obdivuhodné.
  • Dohoda medzi Vatikánom a Čínou vedie k zrade verných katolíkov, čo je smutné.
  • Nové zákony obmedzujú náboženskú slobodu, čo je nebezpečné pre všetkých veriacich.

Oficiálni predstavitelia čínskej komunistickej strany opäť zatkli biskupa podzemnej cirkvi v rámci posledného cieleného zatýkania, ktorého cieľom bolo zabrániť mu sláviť liturgiu Veľkého týždňa.

Podľa agentúry AsiaNews bol biskup Peter Shao Zhumin zatknutý 10. apríla spolu so svojím pomocníkom otcom Jiang Xu Nianom. Dvojicu odviedli príslušníci Národného bezpečnostného úradu a AsiaNews uvádza, že ich súčasné miesto pobytu nie je známe.

Posledné zatknutie Šao’prišiel minulý štvrtok, čo znamená, že bol odvedený zo svojej podzemnej cirkevnej komunity na Veľký týždeň a Veľkú noc.

To je pre biskupa, ktorého zatýkanie komunistické úrady často načasujú tak, aby zasahovalo do liturgických slávení roka Katolíckej cirkvi, bežné.

Shaoa odviedli orgány ČKS viacnásobne, kvôli jeho opozícii voči štátom schválenej cirkvi, ktorá ho neuznáva.

Načasovanie jeho zatknutí má predtým boli označené za “takmer vedecké,” keďže sa “vždy vyskytujú v predvečer dôležitých období v živote katolíckych komunít: Vianočné sviatky, Veľká noc, Nanebovzatie Panny Márie a teraz november, mesiac modlitieb za zosnulých (v čínskej tradícii sa namiesto toho na jar slávi Qingming, spomienka na predkov),” komentoval AsiaNews v roku 2021.

Predminulý týždeň sa Šao’naposledy zatknutie bolo 7. marca, keď ho čínska polícia odviedla a týždeň zadržiavala za to, že na verejnosti slúžil “nelegálnu”omšu. Zároveň dostal pokutu 200 00 čínskych jüanov (v tom čase 27 500 USD) za to, že 27. decembra, kedy sa malo sláviť otvorenie Jubilejného roka 2025, usporiadal verejnú omšu.

Shao vedie diecézu Wenzhou ako podzemný biskup, čo znamená, že on a jeho stádo zostávajú verní Rímu a Svätej stolici, a nie vyznávajú vernosť ideálom komunistickej strany, ktoré sa presadzujú prostredníctvom štátom schválenej cirkvi v Číne, známej ako Čínske katolícke vlastenecké združenie.

V roku 2011 bol vymenovaný za biskupa koadjútora s pápežským mandátom. Biskupom diecézy sa potom stal v roku 2016 po smrti biskupa Vincenta Ču Wej-fanga. Vzhľadom na jeho status podzemného biskupa čínske úrady Šaoa neuznávajú, a preto poverili vedením diecézy Wen-čou otca Ma Sian-šiho zo štátom schválenej cirkvi.

Šao’prvý únos z rúk štátu prebehol&nbspv roku 2016, v dôsledku čoho sa nemohol zúčastniť na pohrebe svojho predchodcu.

V roku 2017 bol Šao opäť unesený orgánmi Čínskej komunistickej strany (ČKS) a prepustený až po siedmich mesiacoch po kampani modlitieb a pôstu čínskych katolíkov a intervencie nemeckého veľvyslanca v Číne.

V minulosti ho orgány ČKS zatkli približne osemkrát.

Takýto zásah proti podzemnej cirkvi prichádza na pozadí dohody medzi Čínou a Vatikánom, ktorá bola obnovená na obdobie štyroch rokov na jeseň minulého roka.

Od jej podpísania došlo k zvýšenému nárastu náboženského prenasledovania prenasledovania. Na dohode v roku 2018 sotva zaschol atrament, než agentúra AsiaNews >zverejnila jej znenie.Shao-Zhumin,-biskup-unesený-policajtmi-45462.html" target="_blank" rel="noopener">informoval, že “(u)podzemní katolíci trpko podozrievajú Vatikán, že ich opustil.”

Odvtedy USA. Kongresovo-výkonná komisia pre Čínu vydala viacero správ, v ktorých načrtáva pokračujúce prenasledovanie Cirkvi v Číne.

Podľa dohody Svätá stolica uznáva štátom schválenú cirkev v Číne a umožňuje Komunistickej strane Číny (KS Číny) menovať biskupov. Pápež si zrejme ponecháva právo veta, hoci v praxi má kontrolu nad nimi práve ČKS ktorá má kontrolu. Údajne tiež umožňuje odvolanie legitímnych biskupov, ktorí majú byť nahradení biskupmi schválenými ČKS.

Množstvo katolíckych duchovných a odborníkov na Čínu však varovalo pred nebezpečenstvami dohody a jej dopadmi. Ako zdôraznili hongkonský’emeritný kardinál Joseph Zen a AsiaNews, dohoda je “zradou” čínskych katolíkov, ktorí zostali verní Rímu a odolali požiadavkám Pekingu, aby sa pripojili k štátom schválenej cirkvi komunistického typu.

V októbri Hudsonov inštitút vydal správu v ktorej podrobne opisuje pokračujúce prenasledovanie a “náboženský útlak” desiatich katolíckych biskupov v Číne – prenasledovanie, ktoré sa od dohody medzi Čínou a Vatikánom o menovaní biskupov z roku 2018 len “zintenzívnilo.” “Vatikán chce, aby sme zabudli na 10 nepohodlných biskupov, ktorí odmietajú právo ČKS hovoriť im, v čo majú veriť, čo si majú myslieť alebo čo majú hovoriť,” lord David Alton komentoval štúdiu.

Pred niekoľkými týždňami Čína vydala ďalšie zákony upravujúce praktizovanie náboženstva, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. mája. Ich cieľom je najmä praktizovanie náboženstva cudzincami’ počas pobytu v Číne, čo sa javí ako snaha obmedziť akýkoľvek vonkajší vplyv a zabezpečiť podporu “sinifikácie”, čo je štátom nariadená inkulturácia náboženstva podľa komunistických ideálov.