GettyImages-2203850225-e1744301802324-810x500.jpg

Počet potratov v roku 2024 klesol o 9 %, ale celkový počet potratov sa zvýšil o 1 %: Údaje Guttmacher

15
Kultúra smrti
  • Celkový počet interrupcií v USA vzrástol, čo je znepokojujúce pre pro-life hodnoty.
  • Pokles ciest za potratmi naznačuje, že ženy hľadajú nelegálne alternatívy.
  • Distribúcia potratových tabletiek oslabuje zákony, ohrozuje zdravie žien a detí.
  • Pro-life aktivisti sa snažia zvrátiť potratovú politiku a chrániť nenarodené životy.

Potratový inštitút Guttmacher Institute v utorok zverejnil novú správu o stave interrupcií v roku 2024, v ktorej zistil, že celkový počet interrupcií vzrástol, zatiaľ čo počet ciest za hranice štátov na ich vykonanie klesol.

Údaje za rok 2024 uvádzajú 1 038 100 “interrupcií vykonaných lekárom” v štátoch bez zákazu interrupcií, čo predstavuje nárast o necelé 1 % oproti roku 2023, vrátane chirurgických zákrokov aj interrupcií vykonávaných liekmi.

“V roku 2024 prekročilo hranice štátu kvôli interrupcii približne 155 000 osôb, čo predstavuje 15 % všetkých interrupcií poskytnutých v štátoch bez úplného zákazu,” dodáva správa, čo je približne 9 % pokles oproti viac ako 169 000 v roku 2023. Najväčšími cieľmi ciest za potratmi boli štáty Illinois, Severná Karolína, Kansas a Nové Mexiko.

“Najnovšie údaje o cestách za potratmi sú jasnou pripomienkou, že vplyv potratovej politiky štátu”siaha ďaleko za jeho hranice,” uviedla Kimya Forouzan, hlavná poradkyňa pre štátnu politiku inštitútu Guttmacher. “Napríklad výrazný nárast počtu pacientok s interrupciou mimo štátu vo Virgínii možno pravdepodobne pripísať zákazu šesťtýždňovej interrupcie na Floride, ktorý vstúpil do platnosti v máji 2024. Napriek tomu, že Virgínia je od Floridy vzdialená stovky kilometrov, je pre obyvateľov Floridy druhým najbližším štátom, kde môžu vyhľadať potrat po šiestich týždňoch’ tehotenstva, a najbližším štátom bez povinnej čakacej lehoty.”

Zistenia zrejme potvrdzujú, že priame zákazy interrupcií môžu ovplyvniť možnosť získať chirurgický potrat, ale distribúcia potratových tabletiek poštou, a to aj cez hranice štátov a do jurisdikcií, kde sú potratové tabletky nelegálne, naďalej účinne oslabuje štátne zákazy interrupcií a bude v tom pokračovať, kým sa distribúcia tabletiek nezastaví na národnej úrovni. Prípadne údaje môžu naznačovať, že samotné zasielanie potratových tabletiek poštou domov eliminuje “potrebu” ísť mimo štátu.

13 štátov v súčasnosti zakazuje všetky alebo väčšinu potratov. Potratová lobby však horúčkovito pracuje na zrušení týchto odstrašujúcich opatrení prostredníctvom distribúcie tabletiek, právnej ochrany a finančnej podpory medzištátneho cestovania za potratmi, výstavby nových potratových zariadení v blízkosti spoločných hraníc štátov obmedzujúcich a podporujúcich potraty, vytvárajú liberálne štáty útočiská pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť alebo porušovať zákony pro-life susedov, a zakotvujú potratové “práva” v ústavách štátov.

Potratová loby urobila z neregulovanej distribúcie tabletiek bez dozoru kľúčovú vec pre udržanie potratov na požiadanie bez ohľadu na riziká pre ženy, ktorým údajne slúžia.

V novembri 2022 sa Operácia záchrany informovala, že čistý pokles 36 potratových zariadení v roku 2022 viedol k najnižšiemu počtu za takmer 50 rokov, napriek tomu obchod s chemickými potratmi “prudko vzrástol”, pričom 64 % nových zariadení postavených v minulom roku sa špecializovalo na výdaj mifepristónu a misoprostolu.

To všetko aj napriek tomu, že v roku 2018 sa uskutočnilo 2020 otvorený list koalície pro-life skupín vtedajšiemu komisárovi amerického Úradu pre potraviny & liečivá (FDA) Stephenovi Hahnovi uviedol, že podľa vlastného systému hlásenia nežiaducich účinkov FDA’mala potratová tabletka od roku 2000 za následok viac ako 4 000 hlásených nežiaducich účinkov vrátane 24 úmrtí matiek. Nežiaduce udalosti sú notoricky nedostatočne hlásené FDA a od roku 2016 FDA vyžaduje od výrobcov potratových tabletiek len hlásenie úmrtí matiek.”

“A November 2021 štúdia vedcov z inštitútu Charlotte Lozier vyšla v odbornom časopise Health Services Research and Managerial Epidemiology,” píševýskumný pracovník Katolíckej univerzity v Amerike Michael New. “Analyzovali údaje štátneho programu Medicaid o viac ako 400 000 potratoch zo 17 štátov, ktoré financujú plánované potraty prostredníctvom svojich programov Medicaid. Zistili, že počet návštev pohotovosti súvisiacich s potratom v súvislosti s tabletkou sa od roku 2002 do roku 2015 zvýšil o viac ako 500 percent. V rovnakom období sa zvýšila aj miera návštev pohotovosti v súvislosti s chirurgickými potratmi, ale s oveľa menším rozdielom.’”

Či sa tento problém vyrieši na celoštátnej úrovni, sa ešte len uvidí. Prezident Donald Trump od svojho návratu do funkcie podnikol viacero pro-life opatrení, ale v kampani povedal, že nebude presadzovať federálny zákon zakazujúci vydávanie potratových tabletiek poštou. Zástancovia života dúfajú, že vyhlásenia jeho ministra zdravotníctva & Human Services (HHS) Roberta F. Kennedyho Jr. o preskúmaní vedeckých poznatkov o potratových tabletkách môžu znamenať začiatok obratu.