shutterstock_2493667153-810x500.jpg

Čo keby ste mohli nastúpiť do stroja času a byť pri úpätí kríža?

55
Kultúra života
  • Trumpov pozdrav na Veľký týždeň posilňuje duchovnú zodpovednosť národa.
  • Veľký týždeň nám pripomína Božiu obetu a potrebu pokánia.
  • Turínske plátno je dôkazom Kristovho utrpenia a našej viery.
  • Naša kultúra potrebuje návrat k základným pravdám o dobre a zle.

Trumpov Biely dom vydal v porovnaní s Bidenovým obdobím úžasný pozdrav na Veľký týždeň pre celú krajinu. Zdá sa, že Trump ako nedokonalá ľudská bytosť, ktorá len o vlások’unikla smrti, ako aj absurdným špinavým trikom Deep State, objavuje niečo, s čím sa musí vyrovnať každý človek: čoskoro zažije Boží súd. 

Žijeme v kultúre, ktorá takéto dušu mraziace skutočnosti zametá pod koberec, ale v každej duši existuje základné chápanie dobra a zla. Nedá sa mu uniknúť. Túto pravdu nemusíte študovať ani sa v nej vzdelávať. Biblia hovorí, že Boh ju vložil do srdca každého človeka. Budeme volaní na zodpovednosť a všetci sme vinní. 

Prečo je potrebné chápať a pripomínať si Veľký týždeň? Pretože aby sme mali nejakú šancu na večný život, Boží Syn sa musel stať človekom, kázať nám, preukázať svoju moc a prijať absurdné utrpenie, ktoré so sebou prináša rímske ukrižovanie. V dnešnej dobe sme využili médium kníh a filmov, aby nám sprostredkovali, ako to mohlo vyzerať pred 2 000 rokmi. Všetky sú iné, všetky uznávajú, že ich verzia nemusí byť úplne presná, a predsa môžeme byť úplne odfláknutí, keď vidíme nasledujúci zoznam kníh literatúry faktu alebo filmov: 

Deň, keď Kristus zomrel od Jima Bishopa;

Posledné hodiny Ježiša od Ralpha Gormana;

Založenie kresťanstva od Warrena H. Carroll. 

Našu kultúru však najviac oslovil filmový obraz. Mel Gibson’Umučenie Krista a Franco Zeferelli’Ježiš Nazaretský si berú len veľmi málo umeleckej licencie; z technického hľadiska ich treba zaradiť medzi fikciu, napriek tomu sú založené na solídnom biblickom rozprávaní a preskúmaných faktoch. V súčasnosti je na svete animovaný celovečerný film Kráľ kráľov, a zdá sa, že stojí za to. Mnohí videli Risen, v hlavnej úlohe s Ralphom Fiennesom, vymyslený, ale vierohodný príbeh rímskeho tribúna, ktorý sa stretne so zmŕtvychvstalým Kristom.

Ale čo keby sme mohli nasadnúť do stroja času a byť tam? Pod krížom, v piatok 7. apríla 30 n. l.? Alebo v okamihu zmŕtvychvstania 9. apríla? Ako by to naozaj vyzeralo? Ako reagovali ľudia? A čo dvaja učeníci na ceste do Emauz? Stretnutie s Máriou Magdalénou’na cintoríne? Aké je to skutočne vidieť anjela, ako to urobili ženy, ktoré prišli pomazať telo? Alebo desiatich apoštolov vo veľkonočný večer, keď Ježiš prešiel cez zamknuté dvere? Alebo keď Tomáš o niekoľko dní neskôr vložil svoje ruky do Ježišových rán?" 

No, vlastne môžeme. Tak trochu áno. A môžete to urobiť aj dnes. Na internete sú stovky dokumentárnych filmov, krátkych rozhovorov a diskusných relácií o Turínskom plátne. Môžu byť z BBC, National Geographic, History Channel. Ak narazíte na názory rýchlo sa vyparujúcich skeptikov, sú pravdepodobne beznádejne zastarané.  

Tieto diskusie sa týkajú jeho vedeckých vlastností, jeho histórie a súčasných teórií – ktoré sú neustále revidované poctivou vedou. Sväté plátno je najskúmanejším artefaktom v dejinách ľudstva, prevyšujúcim Rosettský kameň, mesačné kamene, Zapruderov film či fotografie z Marsu.

O čom nám tento artefakt hovorí? Vždy, keď o ňom prednášam, s replikou v životnej veľkosti v miestnosti, mali by ste vidieť to, čo vidím ja: oči poslucháčov, kedykoľvek jeho vlastnosti začnú komunikovať dynamiku sebatrýznenia ukrižovania. Alebo bolesť hematidrózy, potenie krvi. Biče rímskeho bičíka s guľôčkami. Nosenie stokilového brvna kríža na pleciach a modriny na kolenách a hlave od tváre, ktoré nasledujú po každom zakopnutí. Alebo upevnenie tŕňovej prilby.

Jedine Boh nám mohol zanechať svoju fotografiu, implantovanú na plátno a v médiu fotografického negatívu. Ako Pán času by len On mohol natiahnuť svoju láskavú ruku naprieč storočiami, aby odstránil vrstvy našej samoľúbosti v našom veku, ktorý uctieva všetko a všetkých, len nie Jeho.

Vskutku, v každom storočí je ľudstvo stádom stratených a rozptýlených oviec, ktoré sú zrelé na to, aby si ich vlci ľahko vybrali. Pravdepodobne naše predstavy o démonoch a škriatkoch pekla blednú pred skutočnosťou. Volá nás hlas Pastiera, lebo len on nás môže ochrániť. Zúrivosť démonov kričí na každú dušu, ktorá s pokorou prijíma priznanie, vyznanie a cenu našich hriechov.

Sväté plátno mlčky čaká na vyšetrovanie tých, ktorí sa rozhodli považovať Bibliu za rozprávku. Naša elektronická doba im to umožňuje bez toho, aby museli ísť do Talianska alebo sa zúčastniť na prednáške. Iba Boh môže byť taký láskavý a trpezlivý so svojimi ovečkami.

Prejdite na www.shroud.com a začnite pátrať.