Cardinal_Joseph_Zen__GettyImages-e1745339155319-810x500.jpg

Kardinál Zen spochybňuje unáhlené načasovanie predkoncilových stretnutí vo Vatikáne

60
Neutral
  • Kardinál Zen kritizuje rýchlosť začiatku generálnych kongregácií po Františkovej smrti.
  • Obavy z predčasného stretnutia sú legitímne a zaslúžia si pozornosť.
  • Zenova účasť na konkláve je ohrozená kvôli obmedzeniam v Hongkongu.
  • Generálne kongregácie sú kľúčové pre plánovanie pohrebu a voľbu nového pápeža.

Kardinál Joseph Zen vyslovil ostrú kritiku Vatikánu a pýta sa, prečo sa stretnutia pred koncilom začali už v utorok ráno.

V pondelok večer vo vyhlásení, ktoré poskytol korešpondentovi, Zen - emeritný biskup Hongkongu - vyjadril verejné znepokojenie nad rozhodnutím začať kľúčové stretnutia tak skoro po smrti pápeža Františka’. [Celý vysvetľujúci článok LifeSiteNews’ o procese po smrti pápeža nájdete tu]

V liste, ktorý dekan kolégia kardinálov rozoslal všetkým členom kolégia, sa uvádza, že prvá z generálnych kongregácií sa začne v utorok ráno. V liste, ktorý podpísal kardinál dekan Giovanni Battista Re, sa uvádza, že kardináli starší ako 80 rokov sa môžu na “prípravných” generálnych kongregáciách zúčastniť alebo nie.

Komentár k tomu napísal Zen:

Kardinál Zen by rád vedel, prečo sa prvé zasadnutie generálnych kongregácií musí začať tak skoro. Ako majú starci z periférie prísť načas. Je tu láskavé slovo, ktoré im pripomína, že nemajú povinnosť zúčastniť sa, ale majú právo – áno alebo nie?"

Viacerí kardináli už, samozrejme, sídlia v Ríme, najmä tí, ktorí sú členmi Rímskej kúrie, ale pre tých členov kardinálskeho kolégia, ktorí sídlia na druhom konci sveta, platí pokyn vrátiť sa do Ríma, aby sa mohli zúčastniť na konaní konkláve.

Začiatok konania len 26 hodín po Františkovej’ smrti sa viacerým pozorovateľom zdal mimoriadne rýchly.

Iní však obavy z týchto úvodných stretnutí bagatelizovali, vrátane westminsterského’kardinála Vincenta Nicholsa, ktorý odmietol nutnosť zúčastniť sa na prvých generálnych kongregáciách.

Zen má 93 rokov, má právo zúčastniť sa na generálnych kongregáciách, ale nie hlasovať v pápežskom konkláve. Keďže sídli v Hongkongu, nie je jasné, či sa bude môcť zúčastniť na rokovaniach vzhľadom na kroky tamojších úradov.

V januári 2023 odcestoval do Ríma na pohreb pápeža Benedikta XVI’ale táto cesta bola podmienená tým, že mu úrady udelia slobodu cestovania a vrátia mu pas. Z tohto dôvodu nie je zaručená jeho možnosť zúčastniť sa na konkláve v máji 2025, na ktorom sa bude voliť nástupca pápeža Františka’

LifeSiteNews sa opýtala kardinála na jeho zámer zúčastniť sa na zasadnutiach konkláve.

Generálne kongregácie sú pre kardinálov kľúčovou príležitosťou na osobné stretnutie, ale aj na doladenie praktických detailov týkajúcich sa termínu pohrebu a konkláve.

Po priebehu utorkového’90-minútového stretnutia bol oznámený termín Františkovho’pohrebu na sobotu. Kardináli tiež rozhodli o pozastavení plánovaných beatifikácií až do zvolenia nového pápeža.

Druhá z generálnych kongregácií sa uskutoční v stredu popoludní, po tom, ako sa kardináli zapoja do slávnostného obradu preloženia pápežovho tela do Vatikánu. V rámci formálneho deväťdňového smútku Svätej stolice, Novendiali, bude každé popoludnie slúžená svätá omša o 17.00. Prvým dňom Novendiali je 26. apríl, dátum určený na Františkov pohreb.

Medzičasom je pápežský kamerlengo kardinál Kevin Farrell poverený dočasným riadením Mestského štátu Vatikán a prípravami na konkláve. Na rozdiel od svetských správ však Farrell’nemá úlohu zástupcu pápeža, ale je jednoducho poverený vykonávať nevyhnutné minimum na zabezpečenie ďalšieho chodu Mestského štátu Vatikán, kým nebude zvolený nový rímsky pápež.