- USA vetovali rezolúciu OSN, čím podporili Izrael a jeho vojenské operácie.
- Izraelská okupácia Gazy je neospravedlniteľná a porušuje medzinárodné právo.
- Humanitárna situácia v Gaze sa zhoršuje, civilisti trpia hladom a násilím.
- Tradičné hodnoty vyžadujú ochranu nevinných a ukončenie vojenských agresií.
Delegácia Trumpovej administratívy pri OSN v stredu vetovala rezolúciu Bezpečnostnej rady (BR OSN), ktorá vyzývala na “okamžité, bezpodmienečné a trvalé prímerie” v Gaze, prepustenie všetkých izraelských rukojemníkov a neobmedzený prísun všetkej humanitárnej pomoci do obliehanej enklávy.
Spojené štáty americké opäť preukázali svoju politickú izoláciu v tejto otázke, keď v 15-člennom orgáne odmietli rezolúciu ako jediné, pričom všetkých ostatných 14 krajín hlasovalo za toto opatrenie. Medzi nimi boli aj ďalší štyria stáli členovia, ktorí rovnako ako USA môžu v BR OSN uplatňovať právo veta: Rusko, Čína, Spojené kráľovstvo a Francúzsko.
Rezolúciu predložilo desať nestálych členov rady, ktorí sú do týchto funkcií volení v 193-člennom Valnom zhromaždení OSN:
V spoločnom vyhlásení tieto krajiny deklarovali “katastrofálnu humanitárnu situáciu v Gaze” a vyjadrili presvedčenie, že text ich rezolúcie “odráža konsenzus všetkých členov Rady, že vojna v Gaze sa musí okamžite zastaviť, všetci rukojemníci musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení a civilisti v Gaze nesmú hladovať a musia mať úplný a neobmedzený prístup k pomoci.”
Ak Bidenova administratíva vetovala v BR OSN niekoľko podobných rezolúcií, stredajšie hlasovanie’znamenalo prvý prípad, keď Trumpova administratíva využila svoje právo veta v rade na zablokovanie rezolúcie o prímerí v mene Izraela.
V vyhlásenie na “X/Twitteri,” izraelský minister zahraničných vecí Gideon Sa’ar poďakoval Donaldovi Trumpovi a jeho administratíve za to, že sa “postavili bok po boku s Izraelom a vetovali túto jednostrannú rezolúciu v Bezpečnostnej rade OSN. Navrhovaná rezolúcia len posilňuje Hamas a podkopáva americké úsilie o dosiahnutie dohody o rukojemníkoch.”
Vlani vo februári však Hamas ponúkol prepustenie všetkých zostávajúcich izraelských rukojemníkov a vojnových zajatcov výmenou za trvalé prímerie a úplné stiahnutie Izraela’z pásma Gazy, čo Izraelčania odmietli.
Začiatkom mája navyše izraelská vláda oznámila svoje plány na začatie plnohodnotnej a trvalej okupácie Gazy, vrátane vojnového zločinu ďalšieho vysídľovania palestínskych civilistov.
Nebude “žiadny ústup z území, ktoré sme dobyli, a to ani výmenou za rukojemníkov,” povedal vtedy izraelský minister financií Bezalel Smotrich . Izraelská armáda tiež uviedla návrat rukojemníkov a vojnových zajatcov ako najdôležitejší z cieľov svojej vojenskej operácie aj v regióne.
Dočasná zástupkyňa USA pri OSN Dorothy Shea pri vysvetľovaní veta uviedla, že “akýkoľvek produkt, ktorý podkopáva bezpečnosť nášho blízkeho spojenca Izraela’je neúspešný”
Podporila rezolúciu v mene Spojeného kráľovstva, Britská veľvyslankyňa Barbara Woodwardová označila nový systém humanitárnej pomoci Izraela’za “neľudský” a žiadala, aby Izrael “okamžite ukončil obmedzovanie pomoci.”
“Toto rozhodnutie izraelskej vlády“rozšíriť svoje vojenské operácie v Gaze a výrazne obmedziť pomoc je neospravedlniteľné, neprimerané a kontraproduktívne,” povedala. “A Spojené kráľovstvo je úplne proti nim.”
Pakistan’veľvyslanec povedal, že neúspešná rezolúcia “zostane nielen morálnou škvrnou na svedomí tejto rady, ale aj osudovým momentom politického uplatnenia, ktorý bude mať dozvuky po celé generácie.”
K hlasovaniu o rezolúcii došlo v čase, keď mnohé humanitárne organizácie OSN a iné humanitárne organizácie vydávali hrozivé varovania pred podmienkami hladomoru v Gaze po úplnom embargu na pomoc od 2. marca až do nedávna, keď boli do Gazy vpustené obmedzené dodávky v rámci toho, čo denník Guardian označil za “chaotické zavedenie programu podporovaného USA a Izraelom s názvom Humanitárna nadácia pre Gazu.”
“Svet sa deň čo deň pozerá na desivé scény Palestínčanov, ktorí sú v Gaze zastrelení, zranení alebo zabití, keď sa jednoducho snažia najesť,” upozornil Tom Fletcher, šéf humanitárnej pomoci OSN.
Woodward dodal: “Izrael musí okamžite ukončiť svoje obmedzenia pomoci: nechajte OSN a humanitárnych pracovníkov robiť ich prácu, aby zachránili životy, znížili utrpenie a zachovali dôstojnosť.”
Veľká väčšina krajín podporuje prímerie a odmieta ‘akékoľvek snahy o vyhladovanie Palestínčanov’
V novembri minulého roka, keď bola Bidenova administratíva ešte v úrade, USA delegácia v OSN vetovala podobné opatrenie, čím sa opäť vzoprela zvyšku členov BR OSN, ktorí všetci hlasovali za s konečným počtom hlasov 14:1.
Vyslanec OSN pre Palestínu Majed Bamya vtedy vydal vzrušujúce napomenutie k postoju USA, v ktorom objasnil: “neexistuje právo na masové zabíjanie civilistov. Neexistuje právo vyhladovať celé civilné obyvateľstvo. Neexistuje právo na násilné vysídlenie obyvateľstva. A neexistuje právo na anexiu. To je to, čo Izrael robí v Gaze. Toto sú jeho vojnové ciele. To je to, čo mu absencia prímeria umožňuje naďalej robiť.”
Krátko po tomto americkom vete v Bezpečnostnej rade sa drvivá väčšina krajín vo Valnom zhromaždení OSN (VZ OSN) hlasovala v decembri za požiadavku “okamžitého, bezpodmienečného a trvalého prímeria” v Gaze a za odmietnutie “akýchkoľvek snáh o vyhladovanie Palestínčanov” pomerom hlasov 158 k 9 (vrátane Izraela a USA).USA).
Vyhnanie palestínskeho ľudu bolo vždy cieľom sionizmu
V rozhovore z novembra 2023 plukovník Douglas Macgregor zdôraznil dlhodobý cieľ sionistického projektu vyhnať palestínsky ľud z územia, na ktorom žil po stáročia, a nazval ho “prvou etapou viacstupňovej operácie, ktorej cieľom je vytvoriť ‘veľký Izrael’ od rieky Jordán až po Stredozemné more.Tento cieľ Izraelčania dávajú jasne najavo už mnoho rokov. Nie je to tajomstvo. Teraz sa to’deje.”
Podľa izraelského historika Bennyho Morrisa je predstava vyhnanie všetkých Arabov z krajiny “je rovnako stará ako moderný sionizmus a sprevádzala jeho vývoj a prax počas minulého storočia.”Naozaj, koncom 30. rokov 20. storočia David Ben-Gurion, ktorý sa stal prvým izraelským’premiérom, vyhlásil: “Po vytvorení veľkej armády v nadväznosti na vznik štátu zrušíme rozdelenie a rozšírime sa na celú Palestínu.”Neskôr v roku 1941 predpokladal, “nie je možné si predstaviť všeobecnú evakuáciu [arabského obyvateľstva] bez donútenia, a to brutálneho donútenia.”
V rokoch 1947-48 sa tento projekt začal naostro, keď židovské sily prinútili viac ako 700 000 Palestínčanov utiecť o život a opustiť svoje domovy, pôdu a živobytie. Sionistická armáda im potom zakázala návrat. Títo ľudia spolu so svojimi potomkami dnes tvoria viac ako 5,9 milióna utečencov rozmiestnených v Gaze, Jordánsku, Libanone, Sýrii a na Západnom brehu Jordánu, pričom právo na návrat do vlasti im priznáva medzinárodné právo.
Už desaťročia Izrael porušuje medzinárodné právo vyjadrené drvivou väčšinou národov
A odvtedy Izrael prejavuje politiku nezohľadňovania množstva dokumentov OSN. rezolúcií ratifikovaných drvivou väčšinou národných delegácií, ktoré sú v prípade BR OSN záväzné pre všetky členské štáty ako vec medzinárodného práva.
Patrí medzi ne aj rezolúcia 242 z roku 1967, ktorá vyzývala na “stiahnutie izraelských ozbrojených síl z [palestínskych] území okupovaných” počas vojny v júni 1967. Tieto regióny zahŕňajú Gazu a Západný breh Jordánu.
Takisto je tu zahrnutá rez. 446 z roku 1979, ktorá potvrdila, že izraelské kolónie (“osady”) vybudované na okupovaných palestínskych územiach “nemajú žiadnu právnu platnosť a predstavujú vážnu prekážku na dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru na Blízkom východe.”
Počas týchto päť a pol desaťročí Izrael udržiaval svoju vojenskú okupáciu a zároveň neustále rozširoval svoje nelegálne kolónie na skonfiškovanej palestínskej pôde. Týchto osád je teraz počet 147 s ďalšími 224 “outpostami,” v ktorých teraz žije približne 700 000 židovských “osadníkov.”
Jednotný a stály hlas katolíckych a pravoslávnych biskupov regiónu požaduje ukončenie “nezákonnej okupácie palestínskej pôdy Izraelom
Práve táto vojenská okupácia Gazy, Západného brehu Jordánu a východného Jeruzalema je podľa jednotného a stáleho hlasu katolíckych a pravoslávnych biskupov regiónu “koreňom” agresie zdanlivo neriešiteľného konfliktu. Podľa slov Komisie pre spravodlivosť a mier katolíckych ordinárov regiónu, “len [izraelský] okupant” môže priniesť mier tým, že ukončí svoju agresívnu okupáciu medzinárodne uznaných palestínskych území.
Čítajte: Ako chápu izraelskú okupáciu Palestíny kresťania vo Svätej zemi?
Po rozsudku Medzinárodného súdneho dvora z júla minulého roka, ktorý rozhodol, že pokračujúca okupácia Izraela je zákonná, Valné zhromaždenie OSN v septembri hlasovalo v pomere 124 ku 14 štátom a požadovalo od Izraela ukončenie okupácie do 12 mesiacov.
Alžírsky’veľvyslanec pri OSN Amar Bendjama v súvislosti so stredajším vetovaním rezolúcie BR OSN zo strany USA povedal: “Dnes sa zvolení členovia Rady postavili jasne, presvedčivo a odvážne — sú hrdým nositeľom morálnej legitimity,” a dodal, že toto opatrenie nebolo len “hlasom niekoľkých, ale kolektívnou vôľou celého sveta.”
RELEVANTNÉ:
The ‘New Israel’ is the Catholic Church, not the state of Israel: here’s why
Eucharistia robí Cirkev Božím Izraelom
Biblija hovorí jasne: Ježiš urobil Katolícku cirkev novým Izraelom
Izrael schvaľuje plné vojenské prevzatie Gazy, plánuje trvalú okupáciu a vysídlenie
‘Pro-life’ GOP vyhladoval 1 milión detí v Gaze, USCCB mlčí
Bývalý izraelský minister obrany potvrdil, že IDF páchajú ‘etnické čistky’ v Gaze
Kresťanskí vodcovia vo Svätej zemi vyčítajú Trumpovi’plán na presídlenie Palestínčanov
Ortodoxný rabín: Sionizmus je ‘kardinálny hriech’ pre Židov, vytvorenie Izraela je ‘satanské’
Genocida ‘jediný rozumný záver’ zločinov Izraela v Gaze: Amnesty International