Europoslankyňa Záborská ozrejmuje nebezpečenstvá Cestovnej mapy Lunacek

2,074
Kultúra smrti

Podľa Cestovnej mapy, inštitúcie EÚ a členské štáty by mali integrovať rozmer homosexuality do všetkých oblastí verejnej politiky

V Európskom parlamente bolo 4. februára prijaté uznesenie k správe Cestovná mapa proti homofóbii a diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity (ďalej len "Cestovná mapa“).

Hoci menované uznesenie nie je okamžite právne záväzným dokumentom, predstavuje však výnimočný nástroj pre LGBT aktivistov. Po zverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie, môže byť tento text použitý skupinami LGBT a prostredníctvom neho môžu vyvíjať politický tlak s akronymom (so skratkou) Európskeho parlamentu.

„Nikto nevie, či toto uznesenie je v konečnom dôsledku právne záväzné, alebo nie, ale dá sa vždy povedať, že Európsky parlament vyzval na realizáciu toho, čo obsahuje táto cestovná mapa,“ uviedla slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Podľa Cestovnej mapy, inštitúcie EÚ a členské štáty by mali integrovať rozmer homosexuality do všetkých oblastí verejnej politiky. Homosexualita sa môže stať riadiacim princípom verejných politík ("mainstreaming"). Obdobne je to už teraz so všeobecne známou politikou "gender mainstreamingu", ktorá oficiálne presadzuje rovnaké príležitosti pre mužov a ženy. Takže môžeme očakávať aj "LGBT mainstreaming" - t.j. rovnaké príležitosti pre heterosexuálov a ľudí, ktorí žijú rôzne typy homosexuality.

„Všetky požiadavky obsiahnuté v Cestovnej mape sú formulované tak, aby Komisia mohla v budúcnosti konať podľa vlastných mechanizmov, napríklad metódou otvorenej koordinácie. Pomocou Cestovnej mapy sa Európsky parlament podieľa na rastúcej rozhodovacej právomoci Bruselu na úkor členských štátov,“ dodáva europoslankyňa.

Cestovná mapa v podstate mieri k právu na manželstvo pre páry rovnakého pohlavia a prehlbuje rodovú ideológiu v Európskej únii. „Aby sme pochopili rozsah nárokov, musíme čítať obsah aj medzi riadkami“, uviedla Záborská. Výraz "vzájomné uznávanie účinkov dokladov o občianskom stave" (§ 4 H ii) sa používa na to, aby tlačil členské štáty povoliť manželstvo pre všetkých. Hociktorá vláda v EÚ by už nemala spochybňovať dokument, ktorý popisuje stav (ženatý/á, slobodný/á) čo do obsahu, ale akceptovať ho na základe jeho názvu ("sobášny list“). Napríklad gay manželstvo uzavreté vo Francúzsku by malo byť automaticky uznané na Slovensku, napriek tomu, že tento právny nástroj nemáme vo vnútroštátnom práve SR.

Europoslankyňa zdôraznila, že ako veľký úspech pri rokovaniach bolo prezentované doplnenie správy Lunacek odsekom 6 v časti L. Rozšírenie a vonkajšia činnosť. Parlament určuje medze slobody prejavu. Odsek 6 určuje nasledovné: „EP zdôrazňuje, že treba rešpektovať slobodu prejavu presvedčenia a názorov v súlade so zásadou plurality názorov pod podmienkou, že to nepodnecuje k nenávisti, násiliu alebo diskriminácii.“

„Správa Lunacek bola schválená v Európskom parlamente pomerne veľkou väčšinou. Samozrejme nie som tým nadšená, ale nepovažujem to ani za prehru. Vidím v tom aj nádej. Pred rokom bolo nepredstaviteľné, aby tisícky ľudí písali maily europoslancom a žiadali ich, aby nehlasovali za správu Lunacek, tak ako prednedávnom za správu Estrela. Rodina a manželstvo ešte nikdy v histórii nemali toľko zástancov, ktorí otvorene prejavili svoj názor. Pripomína mi to situáciu vo Francúzsku. Aj keď zákon proti manželstvu bol prijatý, Francúzi to nepovažujú za prehru, lebo vďaka tomu vychádzajú do ulíc státisíce ľudí na pokojné rodinné manifestácie, aby vyjadrili svoju podporu manželstvu a rodine. Podobne ako u nás na Slovensku v Košiciach.“

„Zaujímavá je ešte jedna skutočnosť. Ešte deň pred hlasovaním bola celá francúzska delegácia v skupine Európskej ľudovej strany na strane (EĽS) pani Lunacek a podporovala jej správu. Pri hlasovaní 90% francúzskych poslancov v EĹS hlasovalo proti správe. Francúzska vláda pred dvoma dňami stiahla na neurčito pripravovaný zákon o rodine tiež vďaka tlaku manifestantov. Myslenie ľudí sa mení. Ďakujem vám priatelia za všetku podporu a pozývam Vás, aby ste aj naďalej zostali s politikmi. Lebo kde sú politici v menšine, tam ich sila rastie cez občiansku spoločnosť,“ uviedla na záver Anna Záborská.