Femen obvinili Hollanda, že je pod "papučou katolíckej lobby". Francúzi žiadajú vrátiť Ukrajine, čo je ukrajinské

2,328
Kultúra smrti

Femen Hollandovi: “Nebude to len náraz vetra Monsieur, ale víchrica, ktorá Vás zmetie"

Pracovníkov francúzskej pošty nijako neprekvapí situácia, keď zákazník, ktorý si príde kúpiť poštové známky, požiada aby mu nedávali tie, na ktorých je vyobrazený francúzsky štátny symbol Marianna. Pracovníci pošty si už zvykli na túto požiadavku. Nie že by Francúzi mali niečo proti symbolu Marianny, ale majú problém s predstaviteľkou, ktorá prepožičala Marianne tvár. Tá žena je Inna Ševčenko, šéfka extrémistickej feministickej skupiny Femen.

Denník Le Figaro pred niekoľkými dňami publikoval otvorený list prezidentovi Hollandovi, v ktorom ho autorka Julie Graziani žiada, aby stiahol z obehu spomínané známky. Graziani pripomína najznámejšie aktivity skupiny Femen: profanáciu nielen kresťanských, ale aj francúzskych symbolov katedrály Notre Dame, chrámu sv. Márie Magdalény, ale aj výstup v kolínskej katedrále a v Ríme pred Bazilikou sv. Petra. Ďalej pripomína vyhlásenie Femen z 1. januára 2014, ktoré uverejnili na svojom twitterovom účte: „Za chvíľu začne terorizmus. Terorizmus vo verzii Femen, už čoskoro. Tik-tak,tik-tak...“ V kontexte tohto otvoreného listu je potrebné uviesť, že Ševčenko osobne vybral ako predlohu Mariany prezident Hollande, ktorú známku slávnostne odhalil v deň štátneho sviatku 14. júla. Podľa autora známky Oliviera Ciappa “najlepšie stelesňuje hodnoty republiky: rovnosť, slobodu, bratstvo“. Graziani k tomu podotýka: "Je nemysliteľné, aby vodkyňa takéhoto násilného, extrémistického a antireligiózneho hnutia, ktorá najnovšie vyzýva k terorizmu, aj naďalej stelesňovala nejakým spôsobom Francúzsku republiku a jej hodnoty.“ S týmto otvoreným listom vyjadrilo súhlas mnoho Francúzov.

List nezostal bez odozvy, nezareagoval však prezident, ale hnutie. Na svojej facebookovej stránke odpovedala členka hnutia pod menom Pauline. Vyjadrila sa, že bola "podvedená“ prezidentom Hollandom, obvinila ho, že nie je socialista, je pod papučou "katolíckej lobby“ a 100.000 katolíckych zarytých konzervatícov z La manif. Zároveň obvinila vládu, že podľahla všetkým požiadavkám La manif. Toto tvrdenie vyvoláva otázku či "Pauline“ vôbec žije vo Francúzsku, alebo či registruje dianie okolo seba. V ďalšom odkaze od Femen, ktorý na seba nenechal dlho čakať, odkázali prezidentovi, že vláda ohýba chrbát, zosmiešnila všetky ženy (zrejme sa Femen považujú byť povolané hovoriť za všetky ženy) a vyhrážajú sa prezidentovi “pomstou Femen“. Podľa slov Femen sa má prezident asi na čo tešiť: “Nebude to len náraz vetra Monsieur, ale víchrica, ktorá Vás zmetie,“ zakončili svoj list Femen.

Zaujímavá výzva, nakoľko Inna Ševčenko ušla do Francúzska vybavená turistickými vízami, aby unikla ukrajinskej justícii potom ako teatrálne spílila kríž, ktorý bol nielen kresťanským symbolom, ale hlavne pomníkom pre milióny obetí Stalinovej tyranie a riadeného hladomoru. Po príchode do Francúzska sa jej ujala a ubytovala ju u seba Caroline Fourest, francúzska esejistka a žurnalistka, šéfredaktorka časopsiu Pro Choice, militantná feministka a jedna z hlavných organizátoriek dúhových pochodov, verejne sa hlásiaca k svojej lesbickej orientácii. Fourest je zároveň aj autorkou knihy o Inne Ševčenko, ktorú v rozhovore pre spravodajskú stanicu BFMTV označila za nesmierne statočnú a obdivuhodnú ženu. Fourest je zároveň veľmi blízka vládnucej PS strane. V januári tohto roka sa jej dostalo pozvania a ovácii od skupiny PS v parlamente. Pozoruhodné je aj to, že Inne bol v relatívne krátkej dobe udelený politický azyl a to už v dobe po profanácii katedrály Notre Dame. Od septembra 2012 pod vedením Ševčenko vzniklo v Paríži výcvikové stredisko Femen, ktoré sídli v sále dotovanej parížskou radnicou. Hnutie L´AGRIF na svojich stránkach uvádza, že ďalšia členka Femen pracuje ako asistentka socialistického poslanca Maleka Boutiho a ďalšia ako regionálna poradkyňa pre ministerku za stranu zelených. Hnutie je veľmi blízke aj Planning familial, najznámejšej svetovej pro-potratovej organizácie.

Spomínaný otvorený list nebol jedinou reakciou na aktivity Femen. Asociácia l AGRIF v súlade s náukou o skutkoch telesného milosrdenstva, medzi ktoré patrí aj "nahých zaodievať“ vyhlásila zbierku podprseniek pre členky Femen. V sobotu sa na námestí Vauban zišli tisíce ľudí na demonštrácii, ktorá parafrázovala slávny výrok "Dajte cisárovi, čo je cisárove a Bohu, čo je Božie“ na "Vráťte Ukrajine, čo je ukrajinské“ a požadovali rozpustenie skupiny a odňatie statusu politického utečenca pre Innu Ševčenko.

Guillame de Tieulloy, riadieteľ portálu Riposte Catholique sa vyjadril, že ide o hnutie, ktorého cieľom je primárne kresťanstvo. Hoci všetky tri veľké monoteistické náboženstvá majú veľmi podobný postoj k otázkam manželstva a potratom, cieľom akcií Femen sú výlučne kresťanské chrámy a symboly. Tieulloy takisto uviedol, že hnutie bojuje proti kresťanstvu, ktoré pradoxne ako jediné náboženstvo vyzdvihlo ženu ako najdokonalejšiu zo všetkých bytostí a urobilo z nej Kráľovnú nebies. Podobné akcie ako v Madeleine, alebo Notre Dame sa nikdy neudiali v mešitách, alebo židovských synagógach. Jedinú dehonestujúcu poznámku na sociálnej sieti na ramadán, hnutie veľmi rýchlo stiahlo. Podľa neho hnutie nemá v skutočnosti nič spoločného s feminizmom, ale ide o útok oligarchií na kresťanstvo, ktoré je prekážkou k tomu, aby bol človek úplne zotročený dnešnou ultrakonzumnou spoločnosťou. Tieulloy zároveň vyzval veriacich účastníkov demonštrácie, aby neoplácali nenávisť, ktorú preukazujú Femen, nenávisťou, ale vyzval ich na novénu za všetky členky hnutia.

Katarína Hanzlíková, Paríž