Parížom a Londýnom pochodovali v sobotu lesbičky, gayovia, bisexuáli a transexuáli. V oboch metropolách ľudia s dúhovými zástavami v rukách, pestrofarebnom oblečení a maskách a za zvuku podmanivej hudby oslavovali prijatie zákonov o manželstvách ľudí rovnakého pohlavia vo svojich krajinách.
V Londýne sa v sobotu na 42. gay pride pochode, ktorého vyvrcholením bola nočná párty pod holým nebom na Trafalgarskom námestí, zúčastnilo asi 15.000 ľudí. Organizátori tzv. dúhového pochodu dúfali, že na párty príde aspoň pol milióna ľudí aby sa tak mohla stať najmasovejším zhromaždením tohto druhu za posledné desaťročie.
V Paríži viedla trasa pochodu týchto ľudí zo štvrte Montparnasse na námestie Bastily, kde sa večer uskutočnil veľký koncert na oslavu zákona, ktorý vo Francúzsku umožňuje manželstvá homosexuálov i adopciu detí takýmito pármi. Parlament zákon schválil napriek tlaku masových demonštrácií proti tomuto zákonu.
Prvý homosexuálny manželský pár – Vincent Autin a Bruno Boileau, ktorí uzavreli manželstvo 29. mája v Montpellier – bol tiež medzi účastníkmi pochodu ulicami Paríža. Ako informovali francúzske médiá, parížsky starosta Bertrand Delanoë, ktorý je tiež homosexuál, dnes okrem účasti na gay pride na radnici IV. parížskeho obvodu prvýkrát vo svojej kariére sobášil homosexuálnych partnerov: manželstvo so svojím partnerom uzavrel Jean-Paul Cluzel, prezident združenia štátnych múzeí a Grand Palais a bývalý prezident spoločnosti Radio France.
Výročný pochod ulicami Londýna sa konal len pár týždňov po tom, ako britskí poslanci schválili návrh zákona umožňujúci uzatváranie manželstiev ľuďom rovnakého pohlavia, čím otvorili cestu prvým sobášom, ktoré by sa mali konať na jar budúceho roku.
Účastníkom pochodu adresoval svoje posolstvo aj britský premiér David Cameron. Uviedol v ňom, že “príslušníci komunity LGBT teraz môžu vidieť, že parlament považuje ich lásku za rovnakú, ako je láska kohokoľvek iného, a že parlament verí v rovnosť.” Dodal, že zákon pomôže predovšetkým mladým ľuďom patriacim k sexuálnej menšine. Povedal, že je hrdý na to, že najmä mladí homosexuáli môžu mať teraz viac sebadôvery.
Britské homosexuálne páry môžu uzatvárať civilné partnerstvá už od roku 2005. Nový zákon o manželstve povoľuje partnerom rovnakého pohlavia uzavrieť manželský zväzok potvrdený v civilných a náboženských inštitúciách, ak s manželstvom náboženské inštitúcie budú súhlasiť. Zákon platí na území Anglicka a Walesu, škótsky parlament bude o podobnom návrhu hlasovať v blízkej budúcnosti. Severne Írsko sa k téme zatiaľ nevyjadrilo.