Americká volebná noc v bratislavskom hoteli Devín sa napriek vyhroteným emóciám, ktoré vyvolávali v uplynulých mesiacoch obaja hlavní prezidentskí kandidáti nielen doma, niesla najmä spočiatku vo veľmi uvoľnenej atmosfére, ako to podľa jej “stálych” účastníkov už býva zvykom.
Početní hostia, mnoho slovenských osobností z politického aj kultúrneho života, ktoré sem pozvalo veľvyslanectvo USA, sa mohli pri vstupe odfotografovať s podobizňou Hillary Clintonovej či Donalda Trumpa v životnej veľkosti, a tiež odovzdať niektorému z tejto dvojice kandidátov symbolický hlas. Na oblečenie si mohli pripnúť odznak s motívom americkej zástavy a podobizňou osla, maskota demokratov, či naopak republikánskeho slona.
Slováci aj Američania žijúci na Slovensku, ktorí na podujatie zavítali, si pochutnávali na obložených chlebíčkoch, ovocí a veľkom množstve zákuskov. Vo veľkom sa popíjala whisky, pivo aj kola, či medzi zamestnancami ambasády zdanlivo najobľúbenejší nápoj – víno. Na obrazovkách bežala volebná šou CNN a atmosféru dotvárala džezová skupina Pavol Bodnár Trio, hrajúca skladby amerických velikánov Cola Portera či Duka Ellingtona. Napriek uvoľnenosti a pohrúženým debatám priateľov, ktorí sa tu postretali pri poháriku či chlebíčku, však bolo zrejmé, ako vážne Američania svoje voľby berú.
Niektorí, prevažne spomedzi zamestnancov ambasády, svoje obleky doladili kravatou s motívom americkej zástavy či ponožkami s prúžkami a hviezdami. Vyzeralo to skoro tak, akoby medzi sebou súťažili o to, koho oblečenie bude obsahovať najviac podobne ladených a originálnych doplnkov. Pomyselným víťazom bol podľa mnohých Jaroslav, podnikateľ s dvojakým slovensko-americkým občianstvom, ktorý prišiel s motýlikom s motívom americkej zástavy, prúžkovanými trakmi a hviezdičkovými ponožkami.
Cítime sa, ako keby sme si dnes volili kráľa, povedal americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling vo svojom úvodnom príhovore, čím pripomenul, prečo je táto noc pre Američanov taká dôležitá. Či už by zvíťazila Clintonová alebo Trump, nový prezident bude podľa neho v oboch prípadoch jedinečný, nepodobný nijakému v doterajšej histórii USA.
Výsledky pomyselného hlasovania hostí ohlásil Sterling ešte pred polnocou. Hostia a personál veľvyslanectva si celkom jednoznačne zvolili Clintonovú, ktorá dostala 61 hlasov, zatiaľ čo jej rival Trump získal len osem hlasov. Clintonovú favorizovali mnohé prieskumy a väčšina prítomných v hoteli Devín sa tak nazdávala, že jej víťazstvo je oveľa pravdepodobnejšie.
Okolo jednej hodiny nadránom sa recepcia hotela začala pomaly vyprázdňovať. Len hŕstka vytrvalcov sa presunula do vedľajšieho baru, kde odhodlane čakala na výsledky. Až tu začala atmosféra hustnúť. Keď Trump začal vyhrávať v nerozhodných štátoch, ktoré v každých voľbách hlasujú inak, zazneli hlasné povzdychy a miestami aj jedovaté frázy. Priebeh volieb bol podľa viacerých prekvapivý a celkom neočakávaný. Keď Trump vyhral na Floride, najväčšom spomedzi nerozhodných štátov, v bare ostali už len poslední mohykáni.
Ostáva spočítať hlasy už iba v zopár štátoch a meno nadchádzajúceho amerického prezidenta bude definitívne známe. V súčasnosti je víťazstvu výrazne bližšie republikánsky kandidát, newyorský miliardár Trump.