Podpredseda NR SR a šéf KDH Ján Figeľ vyzval vládu, aby na pôde Európskej únie a medzinárodných organizácií podnikla a podporila všetky účinné a zodpovedné kroky pre upokojenie situácie v Egypte.
BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a slovenská vláda by sa mali podľa gréckokatolíckeho biskupa Milana Lacha vyjadriť k situácii v Egypte.
Ako povedal dnes biskup Lach pre agentúru SITA, minister a vláda by mali vyjadriť znepokojenie zo situácie v Egypte, kde zabíjajú kresťanov a ničia kresťanské chrámy.
Podľa neho slovenskí veriaci môžu egyptským kresťanom pomôcť napríklad zorganizovaním zbierky na pomoc postihnutým farnostiam, ktoré boli vypálené.
Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku je hlboko znepokojená správami o prenasledovaní kresťanov v Egypte a v Sýrii, ale aj v ďalších krajinách. „Tieto správy v nás vzbudzujú opodstatnené obavy o budúcnosť kresťanov v Sýrii, Egypte, no i vo viacerých ďalších ázijských a afrických krajinách. Kresťanov unášajú z ich domovov, vraždia či nútia k úteku za hranice ich vlasti,“ uvádza sa vo vyhlásení ECAV.
ECAV žiada, aby sa Organizácia Spojených národov vážne zaoberala otázkou dodržiavania ľudských práv v oblasti náboženskej slobody, ako sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a v Charte OSN a aby prísne vyžadovala od vlád v týchto krajinách dodržiavanie náboženskej slobody a poskytovanie ochrany všetkým ľuďom bez rozdielu ich vierovyznania. „Obraciame sa na členov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku ako aj na všetkých kresťanov na Slovensku, aby sa modlili k Pánu Bohu, nech nedopustí ďalšie nevinné obete. Prosme Hospodina, aby ľudia na celom svete nažívali v duchu Kristovho evanjelia a Jeho prikázania lásky,“ napísalo predsedníctvo cirkvi vo vyhlásení.
Podpredseda NR SR a šéf KDH Ján Figeľ vyzval vládu, aby na pôde Európskej únie a medzinárodných organizácií v spolupráci s partnerskými krajinami podnikla a podporila všetky účinné a zodpovedné kroky pre upokojenie situácie a nastolenie podmienok pre stabilitu a spravodlivosť v Egypte.
„Osobitnou obavou nás napĺňajú správy z posledných dní, podľa ktorých členovia Moslimského bratstva podpálili desiatky kostolov, ale aj domov či bytov kresťanov. Nezmyselne trpia nevinní ľudia a hrubo sa šliape po symboloch kresťanstva,“ povedal pre agentúru SITA Figeľ. Podľa neho sa nemôže toto konať v duchu autentického islamu.
Koptskí kresťania, ktorí tvoria asi 10 percent populácie v Egypte, sa stali v uplynulých dňoch častým terčom podporovateľov zosadeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Podľa niektorých médií sú práve oni v týchto dňoch najčastejšími obeťami násilia páchaného radikálnymi islamistami. V posledných dňoch bolo vypálených v Egypte 20 koptských chrámov.