Ministerstvo zahraničných vecí označilo odporcov Lajčákovej stratégie za fanatikov
Ani stredajšie (4.9.) mimoriadne zasadnutie ľudskoprávnej rady nezastavilo niektorých oponentov pripravovanej stratégie ľudských práv od intenzívneho protestu proti nej.
Bežní občania zahlcovali emailové schránky ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a ďalších predstaviteľov rezortu so žiadosťami odmietnuť stratégiu. “Teraz niektorí fanatickí odporcovia ľudských práv na Slovensku pristúpili k osobným invektívam, hrubým urážkam a nenávistným vyhrážkam, ktoré zasielajú tajomníčke Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť Barbare Illkovej,” opísal situáciu riaditeľ tlačového odboru ministerstva Peter Susko. Pán Susko mal na mysli pripravovanú stratégiu nových ľudských práv a fanatikmi nazýva ľudí, ktorí nesúhlasia s konceptom predloženým expertnou skupinou ministerstva. Stratégia mala okrem iného presadiť práva sexuálnych menšín, dôstojný život povýšiť nad právo na život, a presadiť ďalšie novokoncipované ľudské práva, na čo verejnosť reagovala s veľkým odporom, pretože dôsledky takýchto stratégií sú dnes už jasne viditeľné v západnej Európe, kde sa prijali už skôr. Viac o nových ľudských právach si môžete prečítať tu.
Ministerstvo sa odporcom stratégie vyhráža trestnoprávnymi dôsledkami
Ministerstvo odsudzuje takúto formu nátlaku na zastavenie prác na stratégii. V prípade, ak nepríde k okamžitému zastaveniu takejto kampane, tak podnikne príslušné právne kroky vrátane trestného oznámenia na konkrétne osoby. Zároveň vyzýva tých, ktorí organizujú podobné kampane, aby dbali na dodržiavanie zákonov a zdržali sa protiprávneho konania.
“Vyslovovanie názorov a verejná kritika rozhodnutí štátnych orgánov sú legitímnymi nástrojmi občianskej nespokojnosti. Nadávky urážajúce ľudskú dôstojnosť, obviňovanie z pedofílie, korupčného správania a vyhrážanie sa fyzickými útokmi však nielenže prekračujú hranice dobrého vkusu, ale aj napĺňajú skutkové znaky hanobenia osoby a porušovania práv na ľudskú dôstojnosť zakotvených okrem iného v Ústave SR aj v príslušných zákonoch,” upozornil Susko.
Ľudskoprávna rada na svojom stredajšom zasadnutí rozhodla o predĺžení termínu vypracovania a predloženia stratégie na vládu. Namiesto tohtoročného septembra sa tak stane v júni budúceho roka. Tento časový priestor sa má využiť na vecnú, konštruktívnu a tolerantnú diskusiu, z ktorej vzíde celospoločenský dokument.