Nórsky paradox: Stará sa o dcéru svojho priateľa, o vlastne detí jej to neumožňujú

1,597
Kultúra smrti

Češku Evu Michalákovú zastupuje v Nórsku Janne Fjelnsethová

Pred takmer štyrmi rokmi odobrali nórske úrady Češke Eve Michalákovej dvoch synov, ktorých prvotne umiestnili spoločne k pestúnom. Následne však na odporúčanie pestúnky deti rozdelili a umiestnili ich do dvoch pestúnskych rodín.

V priebehu minulého roka Michaláková vymenila právnika a v Nórsku ju aktuálne zastupuje Janne Fjelnsethová, ktorá sa špecializuje na zverenie detí do starostlivosti, ochranu detí a domáce násilie.

Právnička je napriek doterajším rozhodnutiam súdu presvedčená, že jej klientka má dostatočné zázemie, aby sa o deti mohla postarať. „Keď jej deti vzdali, tak jej životná situácia bola omnoho zložitejšia,“ uviedla pre český portál iDnes.cz Fjelnsethová. V rozhovore vysvetlila právnička aj ďalšie okolnosti týkajúce sa odobratia detí nórskymi úradmi.

 

Nórsky paradox

Michaláková aktuálne pracuje v škôlke a stará sa o malú dcéru svojho priateľa. Podľa právničky ide o paradox, keďže Barnevernet jej vlastné deti odobral, ale nevyjadril obavy vo vzťahu k starostlivosti o malú dcéru priateľa.

Barnevernet tiež tvrdí, že deti musí vyrastať v stabilnom prostredí. Avšak napriek tomu, že trestné oznámenia boli voči Michalákovej stiahnuté, súdny systém rozhodol, že jej deti nevráti.

Zároveň došlo k skráteniu stretnutí, z pôvodných dvoch hodín na 15 minút dvakrátročne. Ako Fjelnsethová upresnila, v prípade, že budú deti chcieť, aby stretnutie trvalo dlhšie, bude im vyhovené.

Matka má okrem stretnutí dovolené kontaktovať synov aj písomnou formou. Problém je však v tom, že iní rodičia môžu posielať listy priamo svojim deťom. V prípade Evy Michalákovej sa listy k deťom nedostanú priamo, ale musia ísť cez nórsku službu Barnevernet. Podľa Fjelnsethovej to vôbec neprospieva kauze a jej vzťahu s deťmi, píše iDnes.cz.

Právnička zároveň poukázala na to, že nórska sociálna služba sa vôbec nezaoberala tým, že deti majú svoje zázemie v Českej republike. „Barnevernet evidentne vôbec neporozumel tomu, že deti majú potrebu učiť sa hovoriť svojim materinským jazykom. Pri stretnutiach to pre nich nebola vôbec téma, ktorá by sa mala riešiť.“ Fjelnsethová zároveň upresnila, že nórska služba nevzala do úvahy dôležitosť českého zázemia a kultúry.

 

Politická úroveň kauzy

O ďalšom osude rodiny Michalákovej budú nórske úrady rozhodovať až po veľkonočných sviatkoch.

Nórsky sociálny systém je v Českej republike aktuálne pod paľbou kritiky. Kritizujú ho najmä česká poslankyňa Jitka Chalánková či europoslanci Tomáš Zdechovský a Peter Mach.

Chalánková tiež tvrdí, že v Nórsku dochádza k systematickej zmene prechodnej pestúnskej starostlivosti za trvalú adopciu. Rodičom, ktorí sú zbavení obvinení, sa podľa nej deti nevracajú, ale zostávajú aj naďalej v pestúnskej starostlivosti s argumentom, že si tam už zvykli.

Podľa Chalánkovej Nórsko kvôli postupu sociálky nečelí kritike po prvýkrát. V minulosti bol Barnevernet kritizovaný zo strany Európskeho súdu pre ľudské práva, Severského výboru pre ľudské práva a mnohé kauzy sa dostali aj na pôdu Rady Európy.

Podľa právničky je pozitívne, že sa problém dostal na politickú úroveň. „Je dobré, že sa ľudia angažujú v prospech pani Michalákovej,“ uviedla na záver pre iDnes.cz.