Spravodajské agentúry v Nemecku dostali novú možnosť ako sledovať podozrivých občanov. Je ňou počítačový vírus. Takzvaný trójsky kôň umožní bezpečnostným zložkám kontrolovať obsah chatu a ďalších konverzácií na počítači a smartfóne. Správu zverejnil server Echo24.cz odvolávajúc sa na Deutsche Welle.
Rozhodnutie vlády využívať malware k monitorovaniu aktivít podozrivých osôb nezverejnil žiaden s ministrov, ale len hovorca nemeckého ministra vnútra.
Trójske kone alebo malwary sú softvérové programy vytvorené s cieľom preniknúť do počítača či smartfónu. Portál Echo24.cz podotýka, že tieto vírusy najčastejšie využívajú hackeri a zlodeji pri krádežiach osobných dát, teraz ich bude využívať vláda.
Podľa oficiálnych informácií ak budú chcieť kompetentní využiť uvedené prostriedky s cieľom kontrolovať podozrivé osoby, budú musieť najprv získať súdne povolenie. Až následne budú môcť naištalovať vírus, pomocou ktorého budú sledovať osobnú konverzáciu podozrivého.
Ako budú kompetentné orgány postupovať, ak sa podozrenie nepreukáže, český server neinformuje.
Správa o sledovaní nemeckých občanov prichádza len deň po tom, čo sa v médiách objavili informácie, že americká spravodajská služba NSA odpočúvala nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a ďalších politikov viac, ako sa doteraz myslelo.
Samotní Nemci sú však proti sledovaniu či odpočúvaniu. Z prieskumu verejnej mienky, ktorý v marci vlaňajšieho roka zverejnila organizácia Amnesty International vyplýva, že práve Nemci majú najsilnejší odpor voči americkému zachytávaniu, ukladaniu a analýze aktivít na internete. Proti bolo až 81 percent respondentov.
Nemeckí občania majú zároveň aj najväčší odpor voči sledovaniu vlastnou vládou. S takýmto postupom nesúhlasí až 69 percent respondentov.
S novou legislatívou nesúhlasí ani nemecké spoločenstvo hackerov Chaos Computer Club. Podľa hovorcu organizácie Franka Riegera je sledovanie ľudí, čo píšu, takmer to isté, ako keby ste im čítali myšlienky.