PREHRA pre Život: Správa Lunacek prijatá!

2,371
Kultúra smrti

Takmer 200 tisíc občanov krajín Európskej únie sa na poslednú chvíľu zmobilizovalo a márne protestovalo petíciou proti kontroverznej správe LGBTI aktivistky a europoslankyne za stranu Zelených, Ulrike Lunacek. Okrem petície občania posielali maily europoslancom, v ktorých žiadali, aby hlasovali proti tejto správe. V čom správa ostáva kontroverznou a aké dôsledky prinesie do nášho života, si môžete prečítať tu.

Dnešnému hlasovaniu o správe Lunacek však predchádzali 2 hlasovania. Prvé sa týkalo alternatívnej správy, ktorá mala zamedziť vytváraniu nadštandardných práv LGBTI komunite. V tomto hlasovaní vyjadrilo svoj súhlas 190 poslancov a proti bolo 430.  Naopak, druhé hlasovanie sa týkalo takého "kompromisného" návrhu ku správe, ktorý práve zavádza nadpráva LGBTI komunity. Za tento návrh hlasovalo 394 poslancov, proti bolo 176 a 72 sa zdržalo.Tým že parlamentom prešiel daný kompromis, záverečné hlasovanie o správe Lunacek už ani nebolo potrebné.

Ako upozorňuje europoslanec Miroslav Mikolášik, "parlament týmto zaviedol slovné spojenia ako homofóbia, transfóbia a pod., ktoré sa však doteraz nevyskytujú v žiadnom európskom ani medzinárodnom texte týkajúceho sa ľudských práv." Mikolášik, ktorému zahltilo poštovú schránku vyše 3000 žiadostí o odmietnutie tejto správy, taktiež vyjadril obavy o ďalšom smerovaní Európskej únie a o "neblahých dôsledkoch na praktický život ľudí".

LGBTI práva sa majú zavádzať rovnako ako pri stratégiách integrácie Rómov, či hendikepovaných

Pracovná skupina LGBT v rámci Európskeho parlamentu na svojich stránkach uvádza, že správa, ktorú EP prijal, je "nezáväzným odporúčaním" pre budúcu cestovnú mapu EÚ proti homofóbii a akejkoľvek diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity.

Napriek tomu však tvrdia, že dnešná správa "silne odsudzuje homofóbiu a transfóbiu v Európskej únii". Na základe tejto správy žiadajú, aby "Európska komisia, členské štáty a agentúry EÚ spolu vypracovali politiku na viacero rokov, ktorou by chránili práva LGBTI ľudí" pomocou stratégie alebo tzv. cestovnej mapy, keďže podobné stratégie už fungujú v oblasti integrácie Rómov, či diskriminácie telesne znevýhodnených ľudí ako aj v oblasti rodovej rovnosti.

Silnejúci odpor občanov bol "len odporom náboženských a konzervatívnych fundamentalistov"

LGBTI skupina EP si myslí, že odpor občanov a silnejúce povedomie bolo odporom náboženských a iných konzervatívnych fundamentalistov a vyzdvihla podporné hlasy hlavných piatich politických skupín - EPP, SD, ALDE, Greens/EFA a GUE/NGL. Už teraz preto začína byť zjavný totalitný ráz takejto politiky, pričom akýkoľvek nesúhlas skupina definuje ako fundamentalistický a neprijateľný.

Napriek odporúčaciemu charakteru správy LGBTI skupina hovorí v silne požadovačnom tóne, ktorým stratégiu žiadajú uplatniť v zamestnávaní, vzdelávaní, zdravotníctve, na poli tovarov a služieb, slobodného pohybu, slobody vyjadrovania, tzv. hate crimes (zločinoch z nenávisti), pri azylovej politike a v rámci zahraničných vzťahov.

Hovorkyňa skupiny EPP a členka LGBTI Intergroup Európskeho parlamentu, Roberta Metsola, to potvrdila slovami: "Táto správa a široká podpora, ktorej sa jej dostalo, vysiela silné posolstvo našej spoločnosti o tom, že diskriminácia LGBTI osôb je neakceptovateľná a je nutné ju riešiť."