Na to, aby bola petícia úspešná, potrebujú iniciátori vyzbierať minimálne 120-tisíc podpisov od obyvateľov hlavného mesta.
BRATISLAVA. Hlavné mesto spolu s bratislavskými mestskými časťami oddnes spúšťa petíciu za zákaz hazardu na celom území Bratislavy. Docieliť ňou chcú aj to, aby si obec sama mohla obmedziť vznik zariadení s hracími automatmi na svojom území. Na to, aby bola petícia úspešná, potrebujú jej iniciátori vyzbierať minimálne 120-tisíc podpisov od obyvateľov hlavného mesta. Petícia bude dostupná napríklad na podujatiach, ktoré organizujú bratislavské mestské časti. O spustení petície dnes informoval bratislavský primátor Ivo Nesrovnal spolu so starostami mestských častí.
Podstatou spisovanej petície je žiadosť Bratislavčanov adresovaná mestskému zastupiteľstvu na prijatie všeobecne záväzného nariadenia, ktorým sa zakážu hazardné hry na území Bratislavy. Smeruje tiež k tomu, aby sa otvorili rokovania o zmene zákona tak, aby obec sama mohla všeobecne záväzným nariadením obmedziť vznik zariadení s hracími automatmi. V súčasnosti je to totiž tak, že hlavné mesto udelí individuálnu licenciu tomu žiadateľovi, ktorý predloží úplnú žiadosť o jej udelenie a preukáže, že splnil podmienky stanovené zákonom.
Licencie sú vydávané na jeden rok.
Obmedzenia hodín
Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal dnes pripomenul, že chce pripraviť podmienky, za ktorých bude možné udeliť licenciu. Herne by tak nemohli vznikať napríklad v blízkosti škôl či iných podobných zariadení. Kým sa podarí vyzbierať dostatočný počet podpisov pod petíciu, plánuje mesto a mestské časti aspoň dočasne regulovať herne obmedzením ich otváracích hodín.
Tie by napríklad mohli mestské časti vo svojich nariadeniach povoliť len počas denných hodín, tak ako to nedávno spravili v bratislavskej Dúbravke.
Peniaze
Iniciatíva smerujúca k zákazu hazardných hier v Bratislave sa však nepozdáva prevádzkovateľom herní. „Aktivita v Bratislave je jednoznačne namierená proti nášmu legitímnemu odvetviu, ktoré na slovenskom trhu pôsobí viac ako 20 rokov. Nikto pritom nedokáže preukázať, že by naše podnikanie prinášalo väčšie problémy, ako mnohé iné odvetvia,“ hovorí za Asociáciu hier a zábavy a Asociáciu prevádzkovateľov videohier ich hovorca Juraj Danielis.
Prevádzkovatelia herní hovoria, že si uvedomujú, že ich typ podnikania prináša aj neduhy v podobe patologického hráčstva, no prízvukujú, že spolupracujú s odborníkmi pri riešení tejto problematiky. Podľa Danielisa už dávno pred vznikom petície pripravili herne Memorandum o porozumení, v ktorom za zaviazali, že ďalšie prevádzky sa už otvárať nebudú. "Len v tomto roku prešli herne množstvom úprav vzhľadu, dohodli sa na stiahnutí reklám a nezvyšovaní počtu prevádzok," tvrdí za prevádzkovateľov herní Danielis.
Prevádzkovatelia herní zároveň upozorňujú, že plošným zákazom herného priemyslu by Bratislava mohla prísť o vyše 4,5 milióna eur, ktoré získava ročne na odvodoch a správnych poplatkoch z hracích automatov a herní. "Je to suma, ktorá zhruba zodpovedá ročným nákladom mesta na kultúru a výrazne prevyšuje napríklad rozpočet na šport," pripomína za prevádzkovateľov herní Danielis s tým, že strata by sa pri takomto zákaze zvýšila ešte o ďalšie milióny eur výpadkom príjmov z kasín, ktorých by sa prípadné nariadenie tiež dotklo.
No bratislavská radnica tvrdí, že nie na všetko sa dá pozerať len cez optiku peňazí. "Závislosť na hazardných hrách je podľa primátora vážny sociálny problém, ktorý spôsobuje rozvrat rodín, psychické problémy ľudí, čo môže prerásť do zložitej sociálnej situácie, ktorú musí následne riešiť mesto alebo samotný štát. Navyše, prevádzky sú častokrát umiestňované v lokalitách, kde naozaj nepatria – pri školách, nemocniciach, liečebniach a pod.," reagovala nedávno hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.