Sexuálna kauza Referenda o ochrane rodiny

2,236
Kultúra smrti

Žena – žena, muž - muž, muž - žena

V pondelok, 1. decembra vlaňajšieho roka, počas "Dňa boja proti AIDS", sa na niektorých školách uskutočnili prednášky s témou Prevencia proti AIDS, v rámci plnenia Národného programu prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2013-2016.

Vzdelávanie sa uskutočnilo aj na základnej škole na Gemerskej ulici v Košiciach. Prednášku lektorovali pracovníčky regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Absolvovali ju deviataci.

Avšak obsah prednášky mnohých rodičov šokoval.

„Názornými ukážkami na obrázkoch im vysvetľovali spôsoby sexuálnych praktík. Boli tam polohy a rôzne kombinácie ako žena – žena, muž - muž, muž - žena. Na obrázkoch im ukazovali druhy sexu - normálny, orálny, análny. Potom boli deti nútené pantomímou v dvojiciach ukázať, či správne jednotlivé pojmy pochopili,“ zverejnil svoj postoj k prednáške jeden z rodičov.

 

Základná škola zverejnila svoje stanovisko

Škola sa však voči sťažnostiam ohradila a zverejnila svoje oficiálne stavisko, v ktorom uviedla nasledovné: „Každému súdnemu a rozumne zmýšľajúcemu človeku musí byť od začiatku jasné, že metódy vzdelávania opísané v spomínanom článku by si nemohla dovoliť žiadna riadna ani dokonca alternatívna škola. Žiadny pedagóg ani odborník pre výchovu a vzdelávanie mládeže by predsa takýto neprofesionálny blud neuskutočnil.“

Škola vo svojom vyhlásení tiež uviedla, že oslovila štátom garantovanú inštitúciu – Regionálny úrad verejného zdravotníctva – aby pre žiakov 9. ročníka pripravila aktivity k tomuto dňu. Úrad uskutočňuje päť panelový projekt v rámci Národného programu podpory zdravia a Národného programu prevencie HIV/AIDS v SR.

 

Nezrovnalosti

Po vyhlásení školy nasledovali obvinenia, ktoré boli nasmerované proti Aliancii za rodinu. Médiá uvádzali, že práve táto organizácia, ktorá iniciovala Referendum o ochrane rodiny, účelovo „vyrobila“ túto kauzu.

Avšak, v celej kauze vzniká niekoľko nezrovnalostí.

Prvou z nich je fakt, komu je skutočne preventívny program určený. Podľa informácií zverejnených na portáli Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline je tento projekt určený žiakom stredných škôl a učilišti a nie žiakom základných škôl, ako tomu bolo na základnej škole v Košiciach.

Druhým faktom je podľa Antona Chromíka skutočnosť, že prezentácie regionálneho úradu v Žiline využívajú rovnaké obrázky, ako obrázky z videa o projekte Hrou proti AIDS.

„Prezentácia z RÚVZ zo Žiliny spochybňuje tvrdenia školy. V skutočnosti ukazuje, že naozaj existuje panel č. 4 projektu Hrou proti AIDS nazvaný "Sexualita rečou tela“ a uvádza jeho obsah nasledovne: “Cieľom tohto stanovišťa je vyjadrenie pocitov a situácie vzťahujúcich sa k láske, k partnerstvu a sexualite pomocou „reči tela“. Slúži k uvoľneniu atmosféry medzi súťažiacimi,“ zverejnil Chromík vo svojom blogu. „Ďalším obrázkom panela č. 4 je rozstrihaná fotografia mileneckej dvojice, ktorú rovnako aj podľa informácií z Čiech majú súťažiaci zostaviť.“

Čo je skutočne obsahom panela č. 4 nebolo podľa Chromíka jednoduché zistiť. Predstavitelia Aliancie za rodinu však našli kópiu manuálu „Hrou proti AIDS v Čechách, odkiaľ je slovenský program prevzatý v prílohách diplomovej práce Kristíny Pokornej: Podpora zdraví v kraji Vysočina v rámci programu Zdraví 21 z Masarykovej Univerzity v Brne.“

Skoro nedostupný  manuál projektu Hrou proti AIDS z Českej republiky je silnou bombou. Áno, v Českej republike majú deti v dvojiciach pantomímou predviesť tieto situácie byť lesbický, byť gay, francúzsky bozk, bezpečnejší /chránený/ sex, flirtovať, maznať sa, cucflek. Podľa istých výskumov 87 %  pätnásťročných detí v čase realizácie projektu Hrou proti AIDS, nezačalo sexuálne žiť. Ako Vám znie pre túto skupinu teenagerov takáto otázka z manuálu: „Predstav si, že by si jedného dňa prenocoval/a u svojho priateľa/priateľky. Nie je ale jasné, či sa spolu vôbec pomilujete, alebo nie. Ako by si sa na to pripravil/a?“  Hodnotenie, či je to vhodné, ponechávam na čitateľa, lebo o tom nie je reč, píše na svojom blogu Anton Chromík hovorca Aliancie za rodinu.

Podľa dostupných informácií, ktoré sa Aliancii podarilo získať, je súčasťou 4. panela pod názvom "Reč tela" niekoľko situácií, ktoré majú žiaci napodobňovať. Celkovo obsahuje tento panel zoznam pätnástich situácií:

1. byť nesmelý, 2.búšenie srdca, 3. byť homosexuálny/lesbická, 4. žiarliť, 5. "cucflek", 6. nešťastná láska 7. hádať sa 8. rozísť sa, 9. vyznanie lásky, 10. flirtovať, 11. maznať sa, 12. francúzske bozkávanie, 13. hovoriť nie, 14. bezpečnejší sex (chránený), 15. zmieriť sa, 16. byť tehotná.

Ďalšie otázky, na ktoré by mali podľa tvorcov projektu žiaci odpovedať, si môžete pozrieť v nasledujúcom obrázku:

 

 

Vzhľadom na vzniknutú polemiku ohľadom projektov prevencie proti AIDS sa Aliancia za rodinu obrátila na ministerstvo školstva a zdravotníctva. Vo svojom stanovisku žiada vysvetlenie troch otázok týkajúcich sa obsahuje menovaného projektu (viac tu).