Smer-SD a KDH sa dohodli na zmenách Ústavy SR

1,950
Kultúra života

Návrh je výsledkom širokého politického dialógu, na ktorom sa podieľali najmä Robert Fico (Smer-SD) a Ján Figeľ (KDH)

Vládny Smer-SD a opozičné KDH sa dohodli na zmenách Ústavy SR. Pôjde o novinky v justícii a ochrana manželstva sa dostane do najvyššieho zákona štátu. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD). Novelu Ústavy SR predložia dnes, do pléna sa dostane na marcovej schôdzi. Účinnosť novely je navrhnutá až na október, politici ešte chcú diskutovať.

"Návrh je výsledkom širokého politického dialógu, na ktorom sa podieľali najmä Robert Fico (Smer-SD) a Ján Figeľ (KDH). Návrh predkladáme spoločne. Prejde do druhého čítania a bol by som rád, keby sme potom do tohto odborného dialógu vtiahli aj širšie politické spektrum, najmä štandardné strany," povedal Paška.

V justícii sa teda má oddeliť funkcia predsedu Najvyššieho súdu SR a šéfa Súdnej rady SR a zrušiť trestnoprávna imunita sudcov. Predsedu Súdnej rady by mala voliť rada samotná, nie vyberať prezident, ako bol pôvodný návrh Smeru-SD. Z novely vypadli aj Ficom presadzované bezpečnostné previerky všetkých sudcov vykonávané Národným bezpečnostným úradom, ktoré opozícia kritizovala. Ak by zostali, KDH by novelu nepodporilo. Paška však tvrdí, že sudcovia by mali prejsť istou formou kontroly či preverenia a ak sa nejaká podoba zisťovania spôsobilosti sudcov do návrhu v druhom čítaní nedostane, Smer-SD za konečnú novelu nezahlasuje.

Ústava SR sa zároveň rozšíri o dve vety: "Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru". Ústava SR v súčasnosti o manželstve hovorí: "Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých."

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský upozornil, že vymožiteľnosť práva je zlá a politici musia konať. "Niekde je treba hľadať cestu k zlepšeniu, pričom bez zmeny ústavy to nejde. Ani táto novela nie je čarovným prútikom, ale začiatkom hľadania cesty k náprave tohto stavu," podotkol. Obaja politici odmietli špekulácie o politickom obchode a marketingovej kampani. Za ich konaním je podľa ich slov len dobrý úmysel zlepšiť súčasnú situáciu.

Opozičný Most-Híd má s návrhom problém a nepodporí ho. "Tento návrh neobsahuje systémové zmeny, ktoré by pomohli vyčistiť súdnictvo či odstrániť súdne prieťahy," priblížil predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Uznáva, že sú tam aj pozitívne veci, nevie si však predstaviť, že v Súdnej rade by mal sedieť člen vlády. "Tiež nám prekáža, že sa v novele píše o nejakej nezávislej verejnej kontrole súdnictva, ktorú by zabezpečovala Súdna rada SR. Most-Híd má inú predstavu o takejto verejnej kontrole. Myslíme si, že táto ústavná novela je len akýmsi zrýchleným krokom, ktorý by slovenskému súdnictvu skôr poškodil. Zaviedli by sa ňou len čiastkové zmeny, ktorými by sa napokon očakávania občanov od zmien v justícii nenaplnili," zdôraznil Bugár.

Ako dodal, Most-Híd chce jednoznačne prispieť k lepšiemu fungovaniu justície. "Myslíme si však, že na túto citlivú a dôležitú tému sú potrebné ďalšie rokovania a preto teraz tento návrh novely nemôžeme podporiť ani podpísať," uviedol.