Taliani sú povzbudení našou ústavnou ochranou rodiny

3,006
Kultúra života

Taliansku verejnosť povzbudilo prijatie novely ústavy v ktorej sa zakotvila ochrana manželstva ako zväzku muža a ženy. Taliansky denník Tempi následne priniesol tento článok.

Rozhovor s Jánom Figeľom, autorom ústavnej novely schválenej širokou väčšinou parlamentom v Bratislave. S podporou socialistov. "Sme hrdí na to, že meníme trend začatý v Európe". 

"Manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru." Toto je difinitívne rozhodnutie parlamentu v Bratislave, ktorý 4. júna schválil novelu ústavy chrániacu prirodzenú rodinu 102 hlasmi za, 18 proti a 3, ktorí sa zdržali (pohodlná väčšina presahujúca 90 hlasov potrebných k ústavným zmenám na Slovensku).

Za boli aj socialisti

S návrhom do diskusie prišiel v septembri minulého roku Ján Figeľ, podpredseda parlamentu a predseda KDH. Následne bol začiatkom roka predložený návrh v súvislosti s reformou justície socialistického premiéra Roberta Fica, ktorý, odolávajúc tlaku európskej ľavice, umožnil vlastnej strane hlasovať za návrh.

Figeľ vysvetlil pre denník  tempi.it, že v súčasnosti, "ak by došlo v našej krajine k predloženiu návrhu legalizácie homosexuálnych manželstiev, nebolo by možné takýto návrh schváliť. Výhody a práva dané manželom zostávajú tak výlučne v rodine, čo zahŕňa aj povinnosť vychovávať deti, jedine vo zväzku medzi mužom a ženou". Dohoda medzi stranami bola dodržaná aj po tom, čo bol Fico porazený v marcových prezidentských voľbám nezávislým kandidátom Andrejom Kiskom, keďže "nedodržaním slova by stratil dôveru medzi svojimi voličmi".

"Tlak" verejnej mienky

Mimochodom, obrátenie Fica "za rodinu" nebolo podľa Figeľa dôvodom jeho prehry v prospech liberála Kisku: "Fico prehral z dôvodu, že ľudia sú už unavení z korupcie a z pohľadu na moc koncentrovanú v rukách jednej strany, ktorá okrem vedenia vlády má veľký vplyv aj na média". Okrem iného prieskumy potvrdzujú, že väčšina verejnej mienky "je v prospech ochrany prirodzenej rodiny", dodáva Figeľ. "Berúc v úvahu posledné výsledky, kde 86 percent Slovákov súhlasí s ústavnou ochranou manželstva. To je číslo, ktoré malo výrazný vplyv na politické strany. Zatiaľ čo hnutie LGBTI je v našej spoločnosti reprezentované malou menšinou, ale zaiste vplyvnou a dobre financovanou, no také porozumenie ako v západnom politickom priestore nenachádza. Preto, napriek neustálym protestom gay aktivistov, návrh prešiel".

Od formy k podstate

Ústavný zákon vstúpi do platnosti 1. septembra 2014. A Slovensko, podľa kresťanskodemokratického lídra, "je hrdé na to, že zvrátilo trend začatý vo Francúzsku a Veľkej Británii", pretože "čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre celú spoločnosť, pre štát a tiež pre Európu, ktorá potrebuje obnoviť a posilniť svoju úctu voči základným hodnotám ľudskej spoločnosti, počínajúc prirodzenou rodinou". Zároveň je však nevyhnutné, prízvukuje Figeľ, aby po forme ústavnej ochrany nasledovala jej podstata: "Teraz budeme usilovať o to, aby boli prijaté vhodné riešenia pre dobro rodiny, čo viackrát pripomenula aj sociálnodemokratická strana".