Horúca linka na vykonanie eutanázie spustená vo Veľkej Británii

2,791
Kultúra smrti

Londýn, 12. máj 2011 (LifeSiteNews.com) – Skupina obhajujúca eutanáziu informovala o spustení horúcej linky týkajúcej sa samovrážd. Je však odlišná od ostatných horúcich liniek, ktoré momentálne existujú. Tie sú bútľavou vŕbou a snažia sa presvedčiť ľudí na pokraji zúfalstva, aby si nesiahli na život.

Súcit v umieraní, pobočka organizácie Dôstojnosť v umieraní, oznámila, že bude namiesto toho poskytovať volajúcim informácie o zákonných právach pre tých, ktorí si samovraždu naozaj želajú. „Bude sa zameriavať na poskytovanie podpory pacientom, ich blízkym a opatrovateľom v procese umierania, podporovať väčšie množstvo výberu pre pacientov a kontrolu všade, kde je to možné,“ vyhlásila organizácia. 

Sarah Woottonová, generálna riaditeľka Súcitu v umieraní, poprela, že by linka poskytovala podrobnejšie informácie o tom, ako spáchať samovraždu. Povedala: „Táto linka bude prinášať informácie iba ohľadom existujúcich práv a možností, ktoré máte pri konci života. Nebudeme poskytovať informácie ako zomrieť. Ani Súcit v umieraní, ani Dôstojnosť v umieraní neposkytujú takýto typ informácií.“

V súvislosti s touto správou podali tento týždeň dvaja členovia Snemovne lordov, lord Alexander Carlile a barón Ilora Finlay správu s varovaním, že ak bude asistovaná samovražda legalizovaná, usmrcujúce lieky by pravdepodobne boli dostupné na pultoch.

„Ak bude asistovaná samovražda schválená, neexistuje dôvod, prečo by lekár, sestrička alebo lekárnik nemohol predpísať usmrcujúce lieky, ktoré by následne boli použité mimo rozmedzia lekárskej starostlivosti.“  

V jurisdikcii, kde je asistovaná samovražda a eutanázia legálna, obhajcovia eutanázie poukázali na „bezpečnostné opatrenia“ v právnych predpisoch. Aktivisti proti eutanázii avšak varujú, že tieto opatrenia sa v praxi rýchlo stanú neefektívnymi a často sa ignorujú. Najnovšie štúdie v Belgicku a Holandsku dokázali, že doktori teraz poskytujú eutanáziu bez súhlasu pacientov či rodinných členov. 

Carlile a Finlay v správe varujú, že „vstup asistovanej smrti do zdravotnej starostlivosti môže ľahko presvedčiť pacientov, že sa jedná o najlepšiu možnosť v procese ich liečby. Veď prečo inak by s ňou lekár súhlasil?“ 

V súčasnosti, keď je asistovaná samovražda v Británii pokladaná za nelegálnu a môže byť potrestaná až 14 rokmi väzenia, úrady vyhlásili, že nebudú stíhať prípady, keď niekto blízky pomohol niekomu zomrieť. V septembri 2009 vyhlásil Keir Starmer, riaditeľ štátneho zastupiteľstva pre Anglicko a Wales, že trestné stíhanie by neprebiehalo „v tom prípade, ak si nikto nemyslí, že by stíhanie bolo vo verejnom záujme“.

Od uvedenia nových smerníc bolo posledných 20 prípadov asistovanej samovraždy pozbavených trestného stíhania.

Polícia včera informovala o prípade muža a ženy, ktorí boli zatknutí v súvislosti so známym prípadom asistovanej samovraždy, že nebudú trestne stíhaní.

BBC informovala, že 76- ročný Douglas Sinclair, ktorý trpel mnohopočetnými atrofiami systému, cestoval do zariadenia Dôstojná samovražda v Zurichu vo Švajčiarsku spolu s párom. Tu zomrel 28. júla 2010. Nemenovaného muža a ženu zatkli, ale polícia oznámila, že prípad bude uzavretý bez ďalších krokov.   

Sinclairov právnik Christopher Potts médiá informoval, že Sinclair bol inžinier na dôchodku, ktorý žil v sociálnom zariadení. Opakovane hovoril doktorom a sociálnym pracovníkom, že chce odísť do Švajčiarska kvôli vykonaniu eutanázie. 

Polícia  vyhlásila, že muž a žena boli v septembri 2010 zatknutí „pre podozrenie z úmyselného napomáhania alebo podporovania samovraždy pri smrti 76- ročného muža vo Švajčiarsku“.