SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO, 6. jún, 2011 (LifeSiteNews.com)- Hugh Grant tlieskal úsiliu známej britskej bojovníčky za asistovanú samovraždu, Dr. Anne McPhersonovej, ktorá v máji zomrela.
„Bola v nej úžasná sila dobra,“ povedal britský herec pre The Independent.
Grant je patrónom HealthTalkOnline, webstránky a charity, ktorej spoluzakladateľkou bola McPhersonová. Organizácia podáva informácie pacientom s rakovinou pankreasu. Tiež podporoval jej bojujúcu skupinu Zdravotníctvo pre asistovanú samovraždu, ktorá vznikla minulý rok pre zmenu britského zákona o samovraždách.
65-ročná McPhersonová, ktorá sama trpela ťažkou rakovinou, bojovala za právo nevyliečiteľne chorých pacientov na dôstojnú smrť. Zmenu v zákone presadzovala vďaka svojej vlastnej skúsenosti.
Aj keď McPhersonová podstúpila operáciu, rakovina sa jej vrátila na začiatku tohto roku. Lekári jej oznámili, že jej ostáva len niekoľko mesiacov života. Zomrela 28. mája.
„Súhlasím s jej názorom na asistovanú smrť,“ povedal Grant. „Zdá sa mi to ako dôstojná voľba. Neviem úplne, čo chcela vo svojich posledných týždňoch, ale bola veľký bojovník za právo zomrieť dôstojným spôsobom, čo, ako sa zdá, aj dosiahla.“
Vo svojich posledných dňoch McPhersonová v liste blízkemu priateľovi vyjadrila frustráciu nad svojím predĺženým životom. The Telegraph: „Nechápem, prečo musím znášať takýto život. Prečo proste nemôžem zomrieť?“ napísala. „Som naozaj nahnevaná. Je to kruté (zostať žiť).“
Na verejnej diskusii sponzorovanej Kráľovskou lekárskou spoločnosťou (RSM) minulý rok sa zúčastnila aj McPhersonová, ktorá bola jedným z hlavných zástancov zmeny práva v Británii.
„Viem, že v poslednej fáze paliatívnej starostlivosti lekár hovorí, že každá samovražda je tragédiou. Nesúhlasím s tým,“ povedala McPhersonová. „Myslím že asistovaná smrť pre niekoho, kto je nevyliečiteľne chorý, môže byť slávnosťou. Nemala by byť vnímaná ako tragédia.“
Dodala: „Nechcem ísť zomrieť niekde do švajčiarskej Dôstojnosti, aby som mohla zomrieť dôstojne. Chcem mať túto možnosť vo vlastnom dome.“
Grant nemôže inak, než súhlasiť. „Ak ste blízko niekoho, koho milujete, a kto hovorí, že chce zomrieť, dívali by ste sa na to s veľkým súcitom.“ povedal herec pre The Independent po McPhersonovej smrti. „Osobe, ktorá je „pri zmysloch“, by malo byť dovolené zomrieť. Nie žiť v bolestiach. A to bez toho, aby musela ísť do Švajčiarska.“
Nedávny prieskum medzi zdravotne postihnutými v Británii ukázal, že 70% z nich sa obáva tlaku, aby predčasne ukončili svoj život, „ak nastanú zmeny v zákone o asistovanej samovražde.“
Viac než tretina odpovedala, že sa obáva tlaku v ich vlastnej situácii a 65% sa domnieva, že akékoľvek zmiernenie zákona by malo škodlivý dopad na to, ako spoločnosť vníma osoby so zdravotným postihnutím ako celok.
Richard Hawkes, generálny riaditeľ Scope, povedal: „Zistenia nášho prieskumu potvrdzujú, že obavy z legalizovanej samovraždy má väčšina tých, na ktorých bude mať tento zákon dopad.“