14. júl, 2011 (LifeSiteNews.com) – Celosvetové zdravotné organizácie sa jednomyseľne zhodli, že je nevyhnutné znížiť dramaticky vysokú úmrtnosť matiek v Afrike. Nezhodnú sa však na najlepšom spôsobe, ako krízu riešiť. Mnohé vrcholné svetové organizácie (medzi nimi aj OSN) podporujú ako riešenie potraty a antikoncepciu.
V snahe bojovať proti radikálnej agende za „reprodukčné zdravie“, skupina Medzinárodná liga za život matiek (MLI) založená v Amerike podporuje reakciu pro-life na túto tragédiu. Jej cieľom je eticky riešiť hlavné príčiny úmrtia matiek tak, že podporuje školenie a zdravotné aktivity.
Program Bezpečné cesty vznikol v roku 2003 na čele s doktorom Georgem Mucaire-Jonesom a doktorom Robertom Scanlonom, riaditeľom zdravotných programov MLI.
„Každá matka a dieťa majú právo na bezpečnú cestu: v tehotenstve a počas pôrodu byť ochránený od úmrtia, chránený pred vážnym zranením a chránený pred HIV vírusom,“ hovorí organizácia.
Cieľom programu je „maximalizácia života, zdravia a blaha matky a bábätka“ a snaha rešpektovať ľudský život a dôstojnosť. „Usilujeme sa o uprednostňovanie takých zákrokov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou znižujú materskú a novorodeneckú úmrtnosť,“ vyhlásili.
Podľa nedávneho článku Mulcaire-Jonesa a Scanlona zomierajú ženy v Afrike najmä na choroby vysokého krvného tlaku, komplikovaný pôrod, krvácanie, otravu krvi, infekcie a choroby spôsobené HIV. Podľa najnovších údajov je úmrtnosť matiek 640 na 10 000 pôrodov v porovnaní s 14 úmrtiami na 100 000 pôrodov v rozvinutých krajinách.
Napriek tomu, že bol program „reprodukčného zdravia“ podporený skôr než zlepšenie zdravotnej starostlivosti, lekári MLI tvdia, že hlavné príčiny úmrtia matiek sa nariešia. Plánujú preto rozsiahle zmeny.
Bezpečné cesty v boji proti úmrtnosti matiek zdôrazňujú tri hlavné body: rešpektovanie osôb, bezpečný pôrod a sexuálnu gramotnosť.
„O rodiacu ženu sa musíme starať ako o dar, nemá sa vnímať ako problém alebo príťaž. Žiadna žena bez ohľadu na ekonomickú triedu, náboženstvo alebo kmeň nesmie byť vystavená surovosti ale hrubosti,“ uvádza vyhlásenie programu.
Organizácia Bezpečné cesty sa zamerala na odstránenie piatich hlavných príčin úmrtnosti matiek. Poskytujú školenia zamerané na problémy, ktoré spôsobujú popôrodné úmrtie. Počas týchto školení program pracuje na zaistení účastníkov a organizácií. Motivuje ich, vychováva, vybavuje a hodnotí.
Navyše program vzdeláva páry v oblasti sexuálnej gramotnosti a prirodzeného spôsobu plánovania rodičovstva. Zdôrazňujú potrebu komunikácie medzi partnermi, podporujú dojčenie, správnu výživu a starostlivosť počas tehotenstva.
Počas prvých školení v roku 2003 pripravili doktori viac než 500 pôrodných asistentov v Nigérii. Počas kurzov v nasledujúcich rokoch rozšírili učebné osnovy o resuscitáciu novorodencov, antiretroviálnu terapiu pre tehotné ženy, ktoré sú HIV pozitívne a analýzu príčin úmrtia matiek.
Naposledy bol program zavedený v Sierra Leone v roku 2009, ktorá má momentáne najvyššiu úmrtnosť matiek. Pracujú tiež na rozvoji školiaceho programu na diaľku, ktorý má slúžiť k šíreniu modelu Bezpečných ciest po celej Afrike.
Ako uvádzajú lekári, cieľom Bezpečných ciest je rozvoj „modelu zdravotnej starostlivosti, ktorý má v centre pozornosti človeka, je osvedčený a podporuje život.“