OTTAWA, 8. október 2012, (LifeSiteNews.com) – Najvyšší kanadský súd rozhodol, že ľudia, ktorí majú v krvi nízku hladinu vírusu HIV a používajú pri pohlavnom styku kondóm, nemusia o svojom stave povedať partnerovi.
Porota sa jednomyseľne zhodla na tom, že reálne riziko prenosu AIDS je vylúčené, ak má infikovaná osoba v krvi nízku hladinu vírusu a pri styku používa kondóm. Tento verdikt tak pozmenil predchádzajúce rozhodnutie z roku 1998.
Podľa predchádzajúceho zákona HIV pozitívni ľudia, ktorí svoj stav partnerom zatajili, boli obvinení zo sexuálneho napadnutia s priťažujúcimi okolnosťami, za čo mohli dostať doživotný trest.
Podľa kanadskej tlačovej správy predsedníčka súdneho senátu Beverly McLachlinová, ktorá je známa svojím aktivizmom v sociálnych záležitostiach, sa pýtala prokurátorov, či povinnosť informovať sexuálnych partnerov o svojom zdravotnom stave nepredstavuje príliš veľké bremeno pre ľudí s HIV, keďže medicína v liečbe tohto ochorenia neustále napreduje.
Jednomyseľné rozhodnutie poroty prišlo po odvolaniach proti rozsudkom v dvoch rôznych prípadoch, ktoré boli posudzované podľa vtedajších zákonov.
V roku 2008 bol Clato Lual Mabior obvinený v deviatich prípadoch sexuálneho napadnutia s priťažujúcimi okolnosťami, pretože zatajil svoj zdravotný stav deviatim osobám, s ktorými mal pohlavný styk.
Kanaďan bol odsúdený v šiestich prípadoch a zbavený obvinenia v troch žalobách. Celkový trest tak predstavoval 14 rokov za mrežami. Odvolací súd ho zbavil štyroch rozsudkov, pretože pri stykoch použil kondóm a jeho hladina HIV v krvi bola nízka, čo vylúčilo možné riziko prenosu tejto choroby.
V inom prípade bola obžalovaná žena z Quebecu, pretože svojmu bývalému druhovi nepovedala o svojom ochorení. Quebecký odvolací súd ženu zbavil obvinenia, keďže vďaka odbornej liečbe bola hladinu vírusu v jej krvi znížená na zanedbateľnú úroveň.
Najvyšší súd dospel k záveru, že v Mabiorovom prípade nebola reálna šanca, aby došlo k prenosu choroby. Členovia súdu však zároveň dodali, že môže dôjsť k tomu, že sa v budúcnosti zvykové právo prispôsobí pokrokom v liečbe a okolnostiam, ktoré budú mať odlišné rizikové faktory, než aké sa posudzujú dnes.