12. október 2012 (LifeSiteNews.com) – Výbor pre udeľovanie Nobelových cien oznámil, že tohtoročnú cenu za literatúru získal čínsky autor Mo Yan.
Spisovateľ na výhru prestížnej ceny reagoval „veľkou radosťou a strachom“ zároveň. Je otvoreným kritikom politiky jedného dieťaťa, na základe ktorej sú ženy bežne donucované potratiť svoje deti alebo podstúpiť sterilizácie a rodiny čelia zdrvujúcim pokutám.
Vyjadril tiež hlbokú ľútosť nad vlastným rozhodnutím pristúpiť k potratu ich vlastného dieťaťa, pretože inak by to znamenalo porušenie zákona.
Jeho posledné dielo Wa upozorňuje na tvrdú realitu núteného plánovania rodiny v Číne. Je to príbeh vidieckej gynekologičky, ktorá privádza na svet bábätká a popri tom realizáciou interrupcií plní svoju úlohu vykonávateľky politiky jedného dieťaťa.
Jedna pasáž z knihy znie: „Každé dieťatko je jedinečné, nemôže byť nahradené. Nikdy sa zakrvavené ruky neočistia? A duša poznačená vinou nebude nikdy slobodná?“
V rozhovore pre hongkongskú televíziu Phoenix TV v roku 2010 Mo priznal, že jeho kniha môže byť považovaná za kontroverznú, zároveň však uviedol, že táto téma je preňho priveľmi osobná. Svoju manželku totiž donútil k potratu ich druhého dieťaťa.
„Osobne som presvedčený, že politika jedného dieťaťa nie je dobrým riešením,“ povedal Mo. „Ak by neexistovala, mal by som dve alebo tri deti.“
„Keď som slúžil v armáde, povýšili ma na hodnosť dôstojníka,“ opisoval. „Bol tam však aj iný dôstojník, ktorý o svoju hodnosť prišiel ... pretože sa mu narodilo druhé dieťa. Mal som strach, že by ma mohol stihnúť rovnaký trest, tak som sa rozhodol nemať ďalšie dieťa.“
„Ak by nešlo o moje vlastné sebecké ambície, nechal by som manželku, aby porodila druhé, alebo dokonca aj tretie dieťatko. Presvedčil som ju však, že musí ísť na potrat, že sa musíme riadiť straníckou a národnou politikou. Navždy to zanechalo jazvu v najhlbšej časti môjho srdca. ... Zostala tam stopa.“
Napriek Moovej kritike prijali čínske štátne média správu o Nobelovej cene s nadšením a kvôli oznámeniu dokonca prerušili plánované vysielanie. Mo je riaditeľom štátom schválenej Čínskej asociácie spisovateľov a údajne podpísal vyhlásenia, v zmysle ktorých by umenie a literatúra mali podporovať socialistické idey.
Tohtoročné oznámenie výhercov Nobelových cien pripadlo na prvý „medzinárodný deň dievčat“. Minulý rok na jar Valné zhromaždenie OSN vyzvalo členské štáty, aby si tento deň pripomenuli a zvýšili tak povedomie o situácii dievčat vo svete.
Udelenie Nobelovej ceny uvítala aj Chai Lingová, zakladateľka organizácie ľudských práv All Girls Allowed, ktorá bojuje proti čínskej politike nútenej kontroly populácie.
„Verím,“ vyhlásila Lingová, „že Mo Yanova starostlivá kritika politiky jedného dieťaťa pomôže ostatným vidieť jej úlohu pri spustení tzv. gendercídy,“ systematickom zabíjaní príslušníkov určitého pohlavia. „Je to najväčšia výzva, ktorej čínske dievčatá čelia. Politika pokračuje každým dňom. Každý deň sa ďalších 3 000 dievčat stratí pri potratoch selektovaných podľa pohlavia, pri zabíjaní novorodencov alebo ich opustení. Mo Yan povedal, že politika jedného dieťaťa zanechala v jeho srdci stopu. V tento medzinárodný deň dievčat by mala zanechať stopu v srdci každého z nás.“
Lingová uviedla, že tohtoročné udalosti nesú v sebe nádej. „Útek Chen Guangcheng, globálny protest proti nútenému potratu Feng Jianmei v lete, blížiaca sa výmena vedenia v Číne – to všetko vo mne vyvoláva presvedčenie, že Ježiš čoskoro ukončí politiku jedného dieťaťa. Vypočuje plač zarmútených a utláčaných prepustí na slobodu.“