Pro-life vodcovia chvália pápeža

1,646
Kultúra života

WASHINGTON, 4. december 2012 (LifeSiteNews.com) - „Teším sa z týchto slov.“ „Predčasný vianočný darček.“ „Bohu vďaka!“ „Je to vítaný a obrovský krok vpred.“ „Jeden z najdôležitejších pápežských predpisov za posledné polstoročie.“ Aj takéto boli reakcie pro-life vodcov na predpis Benedikta XVI. s názvom V službách charity. Nariaďuje v ňom, aby charitatívne činnosti, ktoré sa vykonávajú pod záštitou katolíckej cirkvi, nikdy neporušili katolícke učenie.

V predpise stojí: „Nariaďujem, aby sa všetko, čo som stanovil v apoštolskom liste Motu Proprio, zachovávalo bez ohľadu na akékoľvek opozičné ustanovenie.“ Pro-life vodcovia varujú, že pápežove nariadenia sa musia dodržiavať a nie ignorovať, ako to bolo v minulosti.

Prezidentka Americkej ligy za život, Judie Brownová, pre LifeSiteNews vyhlásila: „Chystáme sa vydať správu, ktorá bude požadovať, aby sa každý biskup stotožnil s pokynmi Svätého Otca.“ 40 rokov sledovala heroické úsilie pápeža Jána Pavla II. a Benedikta XVI., a ostala frustrovaná. „Budú tomu biskupi venovať pozornosť? Doterajšie skúsenosti nám neposkytujú jasnú odpoveď.“

Otec Shenan Boquet, prezident Human Life International, situáciu komentoval slovami: „Musíme zdvojnásobiť naše modlitby za zmenu v cirkvi. Niektoré skupiny to neprijmú a je veľmi pravdepodobné, že sa odhalia ďalšie existujúce trhliny, ktoré sa už nemôžu ďalej zatajovať.“

Otec Boquet vysvetlil, že charita dospela do štádia, kedy sa začala zneužívať. „Za posledné desaťročia mal rozvojový svet možnosť sledovať dramatický nárast služieb pre chudobných, ktoré boli deštruktívne a stavali sa proti životu. Núdzové prístrešie vyžaduje legalizáciu potratov, jedlo prichádza spolu s kondómami a tlakom na redukciu pôrodnosti, ekonomická podpora vyžaduje prijatie radikálnej sexuálnej a politickej agendy. Správa pre chudobných a trpiacich zo svetského rozvojového priemyslu znie: Pomôžeme vám, ale musíte prestať s rodením detí a vzdať sa svojich tradícií.“

Zdôrazňujúc potrebu pápežovho nového dokumentu otec Boquet vysvetľuje: „Je smutné, že príliš často cirkevné organizácie nielen že nezaujmú stanovisko proti takémuto vývinu, ale dokonca financujú skupiny, ktoré stoja na čele spomenutých trendov. Motu Proprio chce zbaviť cirkev jej ideologického zmätku a pretvoriť ju na účinnejšiu a katolíckejšiu cirkev.“

Pro-life skupiny, ktoré boli svedkami škôd katolíckych charít, tiež privítali novú smernicu, ktorá zašla tak ďaleko, že žiada biskupov verejne zbaviť označenia „katolícke“ tie charitatívne organizácie, ktoré nevykonávajú svoju činnosť v súlade s učením cirkvi. Ide o stovky miliónov, ak nie biliónov, z farských dotácií za posledné desaťročia, ktoré poskytli cirkevné organizácie na pomoc projektom, ktorých sa ujali organizácie stavajúce sa proti katolíckej morálke.

Prezident Inštitútu pre výskum populácie, Stephen Mosher, pre LifeSiteNews povedal: „Pápežovo Motu Proprio správne upriamuje pozornosť na ničivú sekularizáciu množstva katolíckych organizácií po celom svete, vrátane Catholic Relief Services v Spojených štátoch. Africkí a latinskoamerickí biskupi sa už roky sťažujú na tzv. katolícke charity, ktoré v skutočnosti nie sú ani katolícke ani dobročinné.“

Prezident Katolíckej rodiny a Inštitútu pre ľudské práva, Austin Ruse, poznamenal: „Katolícke skupiny dostávajú milióny dolárov v podobe vdovských príspevkov a veľa z nich putuje katolíckym skupinám, ktoré striktne vyhlasujú, že už viac katolíckymi nie sú. Pápežov príkaz je viac než potešujúci, hoci mám podozrenie, že opozičné skupiny si aj naďalej budú robiť, čo chcú.“

Škandál katolíckych charitatívnych organizácií, ktoré v mene katolíckej cirkvi financujú skupiny proti životu, poburuje biskupov v rozvojovom svete.

Aj LifeSiteNews bola Konferenciou kanadských biskupov verejne odsúdená za zverejnenie správy, že jej medzinárodná rozvojová sekcia sponzorovala pro-potratové skupiny. Peruánsky biskup napísal kanadským biskupom žiadosť o zastavenie sponzorovania takýchto skupín vo svojej krajine.

V liste z 28. mája 2009 konferencia biskupov v Peru „oficiálne“ požiadala, aby kanadskí biskupi prestali financovať pro-potratové skupiny v Peru prostredníctvom Kanadskej katolíckej organizácie rozvoja a mieru. „Je veľmi znepokojujúce sledovať skupiny, ktoré pracujú proti biskupom v Peru, pokúšajú sa zničiť právnu ochranu pre právo na život nenarodených detí a sú sponzorované našimi bratmi biskupmi v Kanade,“ píše sa v liste.