Ontarijské regulačné orgány pre eutanáziu údajne sledovali 428 prípadov potenciálneho porušenia zákona, ale ani jeden prípad neodovzdali orgánom činným v trestnom konaní.
Podľa uniknutých informácií, ktoré 11. novembra zverejnil denník The New Atlantis, napočítal ontarijský úrad hlavného koronera od roku 2017 428 prípadov nedodržania predpisov o lekárskej pomoci pri umieraní (MAiD), “od porušenia bezpečnostných opatrení až po pacientov, ktorým bola vykonaná eutanázia a ktorí nemuseli byť schopní vyjadriť súhlas.”
“Vidíme vzorec nedodržiavania legislatívy, vzorec nedodržiavania predpisov a úprimne povedané, nemôžeme”len pokračovať vo vzdelávaní týchto ľudí, ak”priamo opakujú veci, na ktoré sme ich”upozornili,” uviedol v dokumentoch Dirk Huyer, vedúci Ontarijského úradu hlavného koronera.
Akkoľvek je eutanázia nemorálna a mala by byť zakázaná vo všetkých prípadoch, čo potvrdila aj katolícka cirkev, keď bola MAiD v roku 2016 prvýkrát zavedená, spočiatku bola dostupná len pre nevyliečiteľne chorých a tí, ktorí pacientov usmrcujú, museli pred podaním smrtiacich liekov dodržať sériu krokov. Neskôr, v roku 2021, vláda premiéra Justina Trudeaua’rozšírila túto smrtiacu praktiku tak, aby bola dostupná aj pre tých, ktorým nehrozí smrť, ale ktorí trpia výlučne chronickým ochorením.
Nová Atlantis’ správy citujú dokumentáciu z roku 2018, z ktorej vyplýva, že Huyer napriek tomu, že pripúšťa, že predpisy sa bežne ignorujú, ďalej stál na strane režimu MAiD, pričom potvrdil že “[e]každý prípad je nahlásený. Každý má kontrolu nad všetkými týmito prípadmi. Z hľadiska dohľadu, ktorý sa snaží pochopiť, kedy sa to deje a ako sa to deje, sme’pravdepodobne najsilnejší v Kanade.”
V lete 2017, len rok po legalizácii MAiD, však Huyer spoluautorom článku, v ktorom sa hovorilo o vysokej miere nedodržiavania pravidiel medzi poskytovateľmi eutanázie, čo je trend, ktorý, zdá sa, len pokračuje.
“Predpisy o MAiD vyžadujú, aby lekári oznámili lekárnikovi účel použitia liekov MAiD pred ich výdajom,” uvádza sa v dokumente a dodáva sa, že toto pravidlo dodržalo len 61 % lekárov.
Mnohí lekári navyše nerešpektovali 10-dňovú čakaciu lehotu medzi požiadaním o MAiD a prijatím lieku. Lekári argumentovali, že proces urýchlili z dôvodu “úporných žiadostí” alebo “nevhodného načasovania úmrtia vo vzťahu k iným rodinným životným udalostiam.”
Do roku 2018 sa problém rozvinul do podoby, ktorú Huyer opísal ako “vzorec nedodržiavania právnych predpisov,” čo ho prinútilo zaviesť nový systém “reagovania na obavy, ktoré vznikli v súvislosti s možnými problémami s dodržiavaním právnych predpisov.”
V roku 2023 však jeho úrad vzniesol obavy v prípade štvrtiny všetkých “poskytovateľov eutanázie” v Ontáriu. Obavy sa týkali aj ponúkania MAiD pacientom s demenciou a kognitívnymi poruchami.
V samotnom roku 2023 úrad zistil 178 problémov s dodržiavaním predpisov, čo je v priemere jeden každý druhý deň. Teraz sa celkový počet problémov s dodržiavaním predpisov nachádza na čísle 428.
Pretože prvé prípady nedodržiavania predpisov vyšli najavo v roku 2017, polícia nebola podľa Novej Atlantídy nikdy kontaktovaná. V skutočnosti sa čísla zverejňujú len zriedkavo, a keď sa tak stane, tak často tichým zverejnením údajov v nejasných správach.
Ak ide o poskytovateľov MAiD, ktorí nedodržali predpisy, namiesto toho, aby ich regulačné orgány nahlásili polícii, dostali “neformálny rozhovor” alebo “vzdelávací” alebo “upozorňujúci” e-mail.
Akokoľvek je sklamaním, že neúcta poskytovateľov eutanázie k pacientom mala len malé alebo žiadne následky, je to v súlade s kultúrou smrti, ktorá sa legalizáciou MAiD vytvorila na prvom mieste.
Ak nemôže existovať niečo také ako “morálna” eutanázia, zástancov života neprekvapuje, že sa nedodržiavajú predpisy. V júli totiž poskytovateľka eutanázie a potratárka Ellen Wiebe s nadšením prezradila, že v rámci kanadského’povoleného režimu usmrtila viac ako 400 pacientov, čo vyvolalo medzinárodné titulky s ľuďmi znepokojenými zdanlivo nonšalantným zaobchádzaním s ľudským životom.
Niektorí lekári si však uvedomili nebezpečenstvo MAiD a spochybnili morálnosť tejto praxe, aspoň v niektorých prípadoch, pričom niektorí lekári poznamenali, že mnohí pacienti choosing euthanasiu robia najmä preto, že sú chudobní alebo osamelí.
Najnovšie správy ukazujú, že MAiD je šiestou najčastejšou príčinou úmrtí v Kanade. Nebola však uvedená v zozname štatistického úradu Statistics Canada’s 10 hlavných príčin smrti od roku 2019 do roku 2022.
Na otázku, prečo bola MAiD vynechaná zo zoznamu, agentúra odpovedala, že to zaznamenáva choroby, ktoré viedli Kanaďanov k rozhodnutiu ukončiť svoj život prostredníctvom eutanázie, nie skutočnú príčinu smrti, ako hlavnú príčinu smrti.
Podľa údajov Health Canada v roku 2022 zomrelo 13 241 Kanaďanov smrteľnou injekciou MAiD. To predstavuje 4,1 percenta všetkých úmrtí v krajine za tento rok, čo je 31,2-percentný nárast oproti roku 2021.