Shutterstock_273743546-810x500.jpg

EXKLUZÍVNE: Katolícky expert na potravinovú bezpečnosť varuje pred Big Pharma, Billom Gatesom a olejmi zo semien

20
Kultúra života

Joseph Simcox je zbožný katolík, ktorý sa v minulosti zúčastňoval na LifeSite’Rímskom fóre o živote. Ako botanický bádateľ, ktorý väčšinu svojho života strávil štúdiom rastlín a potravinovej bezpečnosti, navštívil viac ako 140 krajín, aby propagoval malé, zdravé pestovateľské techniky, pri ktorých sa nepoužívajú nebezpečné chemikálie.

Simcox je jednou z mnohých osôb, ktoré môžu byť obsadené do kľúčovej úlohy na ministerstve poľnohospodárstva v Trumpovej administratíve pod vedením Roberta F. Kennedyho mladšieho, ktorý sa snaží “Urobiť Ameriku opäť zdravou.”

Simcox má profil na webovej stránke Kennedyho kampane’tu. Podrobne opisuje jeho doterajšie úspechy a približuje oblasti jeho pôsobnosti vrátane plánu na vytvorenie bezpečného a zdravého potravinového systému. Môžete za neho “hlasovať” navštívením jeho profilu. Ak tak urobíte, povzbudíte Kennedyho, aby zvážil jeho kandidatúru, ak ho Senát potvrdí ako budúceho ministra zdravotníctva a sociálnych služieb.

Simcox je presvedčený obhajca viery, rodiny a poľnohospodárov a bude pôsobiť ako veľmi potrebný hlas v agentúre, kde majú veľkú moc lobisti korporácií, ktorí slúžia záujmom veľkých potravinárskych a poľnohospodárskych spoločností. Tento týždeň som mu poslal otázky e-mailom. Tu sú jeho odpovede:

LifeSiteNews: Môžete našim čitateľom povedať, čo dúfate, že dosiahnete, ak vás požiadajú o vstup do Trumpovej administratívy?

Joseph Simcox: Považujeme za samozrejmosť, že Amerika je národom, ktorý je zabezpečený potravinami. Jedným z mojich dlhodobých záujmov v oblasti národnej bezpečnosti je autonómna potravinová bezpečnosť. Obrovské percento Američanov sa nedokáže samo nakŕmiť, ak by niekedy došlo k vážnemu narušeniu národných sietí dodávok potravín — to znamená, že potravinová bezpečnosť je reálna a je znepokojujúcim problémom v najbohatšej krajine sveta. Zdá sa, že je rozumné pripraviť Američanov na potravinovú odolnosť v prípade národnej krízy; tejto oblasti sa venujem obzvlášť.

V nie tak dávnej minulosti (povedzme pred 60 - 80 rokmi) si viac ako polovica amerických domácností vyrábala alebo spracovávala až 50 % vlastných potravín. Odvtedy sa domáca výroba potravín v priebehu desaťročí rapídne znížila. Amerika je zrelá na zásadnú revíziu spôsobu, akým sa obyvatelia starajú o svoje pozemky — hovorím pozemky, pretože Amerika je skutočne ich krajinou.

Uvádza sa, že v tejto krajine je 60 miliónov prímestských domov. Väčšina z týchto pozemkov vyzerá ako z filmu Edward Scissorhands, s ničím iným ako jedným alebo dvoma osamelými kríkmi. Mojou myšlienkou je inšpirovať a motivovať ľudí, aby premenili svoje trávniky na produktívne potravinové záhrady.

Môže sa to zdať hlúpe, ale poľnohospodárstvo na malých pozemkoch sa praktizuje na celom svete a podľa mojich vlastných pozorovaní je to veľmi reálny zdroj obživy ľudí. V krajine Gruzínsko (súčasť bývalého Sovietskeho zväzu) som obdivoval, ako si ľudia vysádzali malé dvory plné ovocných kríkov, ovocných stromov a zeleniny so sezónnou úrodou, ktorá im umožňovala zásobiť svoje domovy rohom hojnosti konzervovaných a konzervovaných pochúťok, ktoré ich živili počas zimných mesiacov. Tento model dvorov sa dá ľahko a s veľkým úspechom zopakovať v Severnej Amerike. Vyrábať si aspoň časť potravín, ak máte nejakú pôdu, by malo byť normou, nie výnimkou.

Od 60. do 90. rokov 20. storočia bola Amerika svedkom masovej komercializácie svojho potravinového systému. Veľké podnikové farmy predbehli rodinné farmy, čo viedlo k “homogenizácii” a konformite výrobkov. Kamkoľvek sa dnes v tejto krajine vyberiete, na pultoch obchodov nájdete rovnaké produkty. Môj nárek je, že "zber" by mal byť oveľa zaujímavejší. Pred sto rokmi sa predpokladalo, že v USA sa pestovalo viac ako 9 000 rôznych odrôd jabĺk s rôznymi názvami. Chcem vrátiť všetku tú zábavu a rozmanitosť na naše stoly a taniere.

LSN: Ako vaša viera ovplyvňuje vaše poslanie?

Simcox: Na začiatku nám Boh dal raj a potom sme ho vlastným zánikom stratili. Raj by už nebol bez námahy a potu. Aby sa k nemu človek vôbec priblížil, musel by pracovať a trpieť.

Boh nám však vo svojom nekonečnom milosrdenstve dal nástroje potrebné na to, aby sme získali späť faksimile raja. Rastliny, ktoré nám dal, aby sme sa udržali, sú pokladmi jeho štedrosti. Moderný človek sa nad týmto zásadným zázrakom spravidla nedokáže zamyslieť.

Každým dňom prežívam čoraz väčšiu vďačnosť za Božiu’nekonečnú štedrosť. To ma núti uvedomiť si, že všetky skúšky, ktorým čelíme v súvislosti s naším prežitím, majú svoje riešenie v nekonečnej Božej múdrosti a štedrosti.

Keď som bol mladší, bol som vystresovaný kvôli úzkosti, že nikdy neurobím dosť pre zlepšenie sveta. Teraz, keď sa obzriem späť, si uvedomujem, že som nerozumel prozreteľnosti, a viac dôverujem tomu, že všetky veci sa dejú v Boží’čas.

Človek však nemôže žiť len spokojne. Aby mohol skutočne existovať, potrebuje cieľ a inšpiráciu. Naše úlohy a skúšky pri obnove raja sú súčasťou veľkej Božej’múdrosti pre nás. Pre nás katolíkov je nevyhnutné, aby sme odsúdili modernú, ateistickú, vedeckú ideologickú aroganciu a v našich srdciach, mysliach a hlasoch odzrkadľovali veľký dlh, ktorý máme voči nekonečnému Božiemu milosrdenstvu a štedrosti.

LSN: New York Times sa púšťa do proti RFK Jr. tým, že vyhlasuje, že oleje zo semien sú pre nás dobré. Prečo sa mýlia a čo ešte podľa vás urobia médiá, aby podkopali jeho plán Make America Healthy again?"

Simcox: Malo by byť jasné, že veľká časť establišmentu (vedeckého, akademického, odborného a priemyselného) je skompromitovaná a je oddaná svojim obchodným a ekonomickým záujmom namiesto skutočného zdravia ľudí. Sú to jednoducho zákerní a bezohľadní klamári.

Tento konflikt je často v rozpore so zdravým rozumom; v myriádach každodenného života však propaganda, prezentácia a zvyk zvyčajne predbiehajú aj náš vlastný zdravý rozum.

Základná neznalosť potravín (existuje vôbec v dnešnej dobe niečo také ako učebné osnovy výživy vo verejnom vzdelávaní?) znamená, že ľudia nemajú žiadny základ pre pochopenie alebo uvažovanie o bezpečnosti potravín. Väčšina ľudí je jednoducho závislá od médií a ich propagandy, ktorá im poskytuje vedomostnú základňu — to je podstata problému.

Ak by tieto výrobky spôsobovali okamžite rozpoznateľné ochorenia, nebolo by o čom diskutovať, ale keďže ich negatívne účinky na zdravie sa predlžujú v čase, ich príčina a účinky sú zahmlené, z čoho vyplýva možnosť zahmlievania pre komerčné záujmy.

Rozumné štúdium rafinovaných olejov zo semien odhaľuje — ako uzatvára Dr. Cate Shanahan vo svojej knihe “Tmavé kalórie” — nespočetné množstvo mimoriadne znepokojujúcich problémov spojených s ich nadmernou konzumáciou. Domnievam sa, že Američania spotrebujú v priemere takmer 1/3 kilogramu týchto olejov každý týždeň. To odhaľuje obchodný význam zachovania súčasného stavu.

Robert F. Kennedy Jr. bude terčom neustálych útokov, pretože odhaľuje nekalé praktiky potravinového a zdravotníckeho systému, ktorý roky pracoval nadčas, aby zmiatol ľudí v otázke bezpečnosti potravín a liekov.

LSN: Katolícka teológia tvrdí, že ľudské telo je chrámom Ducha Svätého. Myslíte si, že Big Pharma, Big Agriculture atď. to vnímajú rovnako? Ako by vyzeral náš systém zdravotnej starostlivosti, keby to tak bolo? Vitamíny a minerály namiesto farmaceutických liekov?"

Simcox: Je jasné, že žijeme v ére racionálneho idiota. Často parafrázujem Einsteina: “Je potrebný vzdelaný idiot, aby veci komplikoval, a génius, aby ich zjednodušil.”

V dnešnej dobe, keď záujmy niekoľkých ovplyvňujú záujmy mnohých, je naozaj dôležité triediť túto kakofóniu a hľadať najmenšieho spoločného menovateľa.

Spomínate, že katolícka teológia považuje telo za chrám Ducha Svätého. Táto dogmatická poučka je úplne protikladná svetu, ktorý zavrhol duchovnú príčinu života. Bez viery v Boha a vďačnosti Bohu za náš život sa ľudský život ľahko redukuje na fyzikálno-chemický jav. Tento omyl, tak vychvaľovaný v sieňach ideologických ateistov, prenikol do všetkých prvkov spoločnosti.

Nie je pre mňa prekvapením, že vec proti životu sa tak silno ozýva medzi tými, ktorí sú ideologicky indoktrinovaní. Drzá arogancia, ktorá sa medzi nimi mieša, z nich robí naozaj “vzdelaných idiotov”, ktorí nie sú schopní pochopiť hlúposť svojich klamstiev.

Mnohí odborníci existujú len preto, aby zabránili prijatiu najjednoduchšieho riešenia. Zamyslite sa nad tým! Šelma (t. j. “establišment”, ako som ju vo všeobecnosti nazval) nemôže pripustiť “jednoduché” riešenia, pretože to ohrozuje jej účel a existenciu. Jednoduchá starostlivosť o seba a konzumácia širokej škály výživných a jednoduchých celozrnných potravín je protilátkou na väčšinu nezmyslov Veľkej farmy a Veľkej farmaceutickej”spoločnosti.

Jeden z aspektov katolíckej teológie sa zaoberá autonómiou každej mysle a tela, čo znamená, že individuálne by sme mali klásť veľký dôraz na hľadanie múdrosti a rozvahy u Boha, pokiaľ ide o “udržiavanie” zdravých návykov, a nie na slepú dôveru v podvodníkov, ktorí profitujú z nášho zániku.

Existuje celý rad technologických inovácií, ktoré výrazne posunuli lekársku starostlivosť, najmä v naliehavých prípadoch, ale naliehavé prípady nie sú našimi najväčšími zdravotnými problémami — tými sú chronické choroby a zlý zdravotný stav.

Ak by sa skutočne kládol dôraz na to, aby sme boli zdraví, a nie liečení, videli by sme, že veľmi lakomé zdravotnícke zariadenia by prestali rozdávať lieky ako cukríky a namiesto toho by ľuďom povedali, aby išli domov a dali sa do poriadku. Predstavte si to!

LSN: Krajiny v Európe, ako napríklad Taliansko, zakázali laboratórne pestované mäso a iné syntetické potraviny. Myslíte si, že USA by mali urobiť to isté? Aké kroky by sme ako krajina mali podniknúť v súvislosti s naším potravinovým systémom, aby bol viac v súlade s Božím’plánom pre potraviny, ktoré rešpektujú prírodu a zvieratá?

Simcox: Je’naozaj zaujímavé, že mi kladiete túto otázku. V roku 2014 som bol pozvaný, aby som vystúpil na Globálnom fóre pre inovácie v poľnohospodárstve v Abú Zabí. Medzi hlavnými rečníkmi bol aj Mark Post z Maastrichtskej univerzity. Jeho prezentácia sa týkala dôsledkov umelého mäsa z tkanivových kultúr. Samozrejme, avantgarda tohto publika bola nadšená významom klimatických zmien, na ktoré Mark zanietene poukazoval — ale ja som bol odpudzovaný.

Táto hlúpa vášeň je ďalším ideologicky nepodloženým výsledkom ateistickej mechanistickej filozofie. Kategoricky redukuje funkcie života na mechanistické procesy. Jej prívržencov nazývam “techno-tinkermi”, pretože nemajú inú filozofiu než základný pragmatizmus. Prakticky sa vzdali aj akéhokoľvek citu úcty a rešpektu k stvoreniu.

Je mi jasné, že ide o pokračovanie fetišov jedla, ktoré tak ikonicky zobrazil Andy Warhol, ktorý sa podľa niektorých vysmieval industrializácii potravín v takých dielach, ako sú jeho “Campbell Soup Cans”, tým, že jedlo zredukoval len na ďalšiu komoditu.

Nech už bol Warholov’zámer akýkoľvek, je jasné, že jedlo má značne rozdielnu emocionálnu hodnotu. Je veľmi bizarné sledovať, kam muži sústreďujú svoj záujem.

Jeden z mojich hrdinov je Joel Salatin, moderný farmár starého typu, ktorý vzdáva úctu stvoriteľovi a kráse života. Na jeho farmách sú zvieratá stvoreniami — darmi od Boha pre človeka. Potrebujeme sa vrátiť do jednoduchších čias a znovu zažiť dôverné poďakovanie Bohu za našu obživu! Keby to dokázali priemyselné systémy, možno by sme videli iný, pokornejší a zdravší svet.

LSN: Zdá sa, že sme napumpovaní hormónmi, pesticídmi atď. najmä prostredníctvom rýchleho občerstvenia (ktoré podľa mňa katolíci nemali by sme jesť), ktoré spôsobujú, že sme obézni a chorí, a to zase zabezpečuje, že “zdravotníctvo” má nonstop zákazníkov. Chápete veci takto?

Simcox: Presne tak! A je to’také nekalé, že sa zdá, že je to zámer.

Veľké a prefíkané mysle podnikateľov — keď nie sú obmedzované morálnymi zásadami — sú schopné použiť akékoľvek prostriedky na dosiahnutie zisku a ich jedinou brzdou je bezprostredné nebezpečenstvo zavinenia spôsobené prudkými reakciami.

Ak sa však nahromadia dlhodobé škody, stávajú sa z nich zahmlené záležitosti, ktoré ich propagátorov zbavujú zodpovednosti.

Toto je šokujúca realita skazenosti potravinového systému. Povolené účinky sa na vás dostanú až postupom času. Inými slovami: “Dokážte, že sme spôsobili vaše utrpenie!” Je to’nemravné a nehumánne, ale veľmi pravdivé.

LSN: Nedávno bol Bill Gates na sociálnych sieťach kritizovaný za to, že argumentoval, že by sme mali očkovať kravy, dávať im do jedla lieky a robiť iné veci, ktoré zmenia ich mikrobióm, aby nepŕdli, pretože, ako tvrdí, ich emisie prispievajú k zmene klímy. Aká je vaša reakcia na to?

Simcox: Moja výčitka je jednoduchá: čo je to za úplný komický nezmysel. Prdiace kravy! Pane, zmiluj sa nad týmito úbohými bláznami.

Bill Gates je ďalším príkladom toho, čo nazývam “techno-tinker.” Opäť platí, že základom filozofie týchto postáv je mechanistický pragmatizmus.

Šokovalo by ma, keby som počul, že Bill Gates verí v Boha alebo vzdáva úctu jeho stvoreniu. Zdá sa, že Bill Gates je dnes tým istým Billom Gatesom, ktorý bol okolo roku 2000 žalovaný za porušenie antitrustových pravidiel; je to bezohľadný obchodník, ktorý využíva všetky prostriedky na presadenie svojich ekonomických záujmov.

Dnes sa Bill Gates pretransformoval podobne ako John D. Rockefeller: stal sa svetoznámym filantropom.

Stále však tento bezohľadný podnikateľ usilovne pracuje a vymýšľa nové spôsoby, ako dosiahnuť zisk. modus operandus týchto ľudí je vždy nacvičený.

Bill má náhodou rád klimatické zmeny, zlé choroby a hlad ako svoje obľúbené projekty, čím kvalifikuje svoju techniku na presadzovanie svojho programu

LSN: Máte ešte niečo, čo by ste’chceli dodať?

Simcox: Na záver zopakujem jednu myšlienku: Boh nám dal mimoriadne krásnu a plodnú zem. Jednoducho tým, že spolupracujeme a staráme sa o prírodu prácou svojich rúk a v pote tváre, sme schopní pretvoriť ju na similitový raj.

Najväčšie ekologické problémy súčasnosti si zväčša nevyžadujú drahé technologické riešenia (to je výmysel spomínaného establišmentu a bezohľadného podnikateľského sektora). Naopak, jednoduché, základné riešenia prinesú ohromujúce výsledky a ovocie. Inými slovami, na regeneráciu krajiny nepotrebujete doktorát, stačí vám len trochu nadšenia, zdravého rozumu a kompostu! Môžeme urobiť Ameriku krásnou a zdravou, ale musíme horlivo oslavovať Boha a jeho stvorenie.

Simcox’profil na webovej stránke RFK’je uvedený tu. Môžete “hlasovať” za neho navštívením jeho profilupodporiť Kennedyho, aby zvážil jeho kandidatúru, ak bude potvrdený ako budúci minister zdravotníctva a sociálnych vecí.