LONDÝN - Britský denník the Daily Mail uverejnil článok, ktorý tvrdí, že kráľovná Alžbeta II. podpíše dokument o „právach homosexuálov“ či „rodovej rovnosti“. Tento článok však spochybňujú nielen bojovníci za práva homosexuálov, ale aj samotní členovia redakcie denníka. Článok s názvom „Kráľovná bojuje za práva homosexuálov“ tvrdí, že dokument o „hodnotách“, záväzný pre 54 krajín Spoločenstvá národov (Commonwealthu), obsahuje aj tému sexuality.
Kráľovná sa pôvodne mala zúčastniť ceremónie k príležitosti dňa Commonwealthu, kde mala zároveň podpísať dokument, ktorý definuje „kľúčové hodnoty“ všetkých členských krajín. V dokumente sa uvádza: „Sme jednoznačne proti akejkoľvek forme diskriminácie, či už na základe pohlavia, rasy, farby pleti, vierovyznania, politického názoru či ďalších oblastí.“ Práve toto nejasné spojenie „ďalšie oblasti“ denník označuje za „práva homosexuálov“.
Pochybnosti o tom, či to kráľovná naozaj tak nemyslela, vzrástli o to viac, keď Buckinghamský palác oznámil, že kráľovná sa ceremónie zo „zdravotných dôvodov“ nebude môcť zúčastniť. Kráľovná totiž uplynulý týždeň v dôsledku gastroenterologického záchvatu strávila v nemocnici 24 hodín a podľa všetkého sa stále zotavuje. Na ceremónii ju mal zastúpiť princ Filip, vojvoda z Edinburghu. Spomínaný dokument kráľovná Alžbeta podpíše v súkromí počas recepcie.
Buckinghamský palác oznámil, že panovníčka si podpísaním dokumentu vykonáva len svoje povinnosti: „Kráľovná do týchto záležitostí nevkladá svoj postoj. Stavia sa k nim apoliticky, ako to robí aj pri podobných záležitostiach. Dokument podpíše, pretože to vyplýva z jej povinnosti, ktorú má ako hlava Spoločnosti národov.“
Denník citoval úryvky z pripravených komentárov, ktoré mala kráľovná predniesť. „Naša vzájomná snaha o pokoj, demokraciu, rozvoj, spravodlivosť a ľudské práva, ktoré sú súčasťou novej listiny Commonwealthu, znamená, že kladieme mimoriadny dôraz na to, aby v tom boli zahrnutí všetci, a to najmä tí najzraniteľnejší.“
Podobne ako v tomto článku denník cituje len „zdroje blízke kráľovskej rodine“ a stále trvá na tom, že kráľovná podporí dokument, ktorý chce vykoreniť diskrimináciu proti homosexuálom a podporiť myšlienku nezávislosti žien, ktoré majú byť súčasťou „nového prístupu a podpory ľudských práv Commonwealthu“. The Daily Mail uviedol, že schválenie dokumentu má byť jedným z „najkontroverznejších činov jej panovania“.
Denník taktiež citoval „blízke zdroje“, ktoré tvrdia, že „kráľovná si je vedomá dôsledkov, ak práva gayov a snahu o rodovú rovnosť, ktoré sú uvedené v dokumente, podporí.“
The Daily Mail citoval ďalší nemenovaný „zdroj z diplomatických kruhov“: „Význam tohto činu by sa nemal podceňovať. Ešte nikdy sa v rámci Spoločenstva národov taký progresívny dokument neschválil. A bolo by zvláštne, keby sa kráľovná dožadovala toho, aby sa dokument podpísal na verejnosti a pred novinármi.“
Zmienka v dokumente týkajúca sa „rodových práv“ znie: „Uznávame, že rodová rovnosť a nezávislosť žien sú nevyhnutnou súčasťou ľudského rozvoja a základných ľudských práv. Rozvoj práv žien a vzdelávania pre dievčatá sú rozhodujúcim predpokladom pre účinný a udržateľný rozvoj.“
Vo vyhlásení pre Daily Mail predstaviteľ najznámejšieho hnutia homosexuálov, Ben Summerskill, toto tvrdenie podporil: „Toto je po prvýkrát, kedy kráľovná verejne uznala dôležitosť šiestich percent jej občanov, a síce homosexuálov.“
Avšak jeden z najvplyvnejších nezávislých bojovníkov za homosexuálov v Británii, Peter Tatchell, zdôrazňuje, že skutočné znenie dokumentu sa vôbec nezmieňuje o homosexuáloch a ani nepoužíva formulácie, ktoré sa vyskytujú v právnych textoch o „sexuálnej orientácii“.
Tatchell považuje listinu za „dôležitý dokument“ a za „ďalší krok pre ľudské práva“ no zároveň tvrdí, že „dokument nezahŕňa žiadny explicitný záväzok voči právam gayov“.
„Stále je toho ešte veľa, čo sa musí pre práva homosexuálov urobiť,“ uviedol pre Daily Mail. „Štyridsaťjeden z 54 štátov Commonwealthu homosexualitu stále označuje za trestný čin. Myslím si, že preto by väčšina štátov Spoločenstva národov nepodporila ochranu proti diskriminácii vo veci sexuálnej orientácie.“
Tatchell pre britský the Independent uviedol, že pochybuje, že by Alžbeta II. vystupovala „ostro proti homosexuálom,“ no taktiež by ju neoznačil ani za „osobu podporujúcu gayov“.
„Ani raz počas jej panovania verejne neuznala existenciu LGBT komunity,“ uviedol Tatchell. „Napriek tomu, že sa úctivo vyjadrovala o rozdielnosti rás či náboženstiev v Británii, počas šiestich dekád nikdy nespomenula LGBT Britov.“
Po uverejnení článku denníka the Daily Mail sa okamžite po celom svete rozšírili články s podobnými titulkami ako: „Kráľovná podpisuje dokument podporujúci práva gayov.“ Bulvárny denník the Sun zašiel až tak ďaleko, že dokument nazval „historickou listinou práv homosexuálov“.
Okrem Tatchellových komentárov sa objavili aj príspevky od Petra McKaya, ktorý uviedol, že verejná činnosť kráľovnej, ako napríklad príhovor pre parlament, spolu s jej vyjadreniami, sú vždy v záujme politickej moci a nie jej osobných preferencií, ktoré sa snaží nedávať najavo.
„Nikdy si nemôžeme myslieť, že by kráľovná bola osobne spätá s nejakou konkrétnou politickou agendou, ktorú prezentuje v parlamente,“ napísal McKay. „Prečo by sme si mali myslieť, že je to teraz inak? Určite nastanú situácie, kedy si o vládnych návrhoch myslí úplný opak. Ale nespomínam si na žiadny moment, kedy by to dala najavo.“
Väčšina štátov Commonwealthu leží v Afrike či v Ázii, kde sa homosexualita vníma, a to najmä v silne islamských oblastiach, veľmi negatívne. McKay zdôraznil, že kráľovná ako hlava Commonwealthu, bez ohľadu na jej osobné názory, by neriskovala oslabenie svojho vplyvu a autority tým, že by prijala niečo, čo je politickou výstrelkom len malej skupiny krajín.
Tim Marshall, editor rubriky zahraničia v Sky News, napísal, že znenie dokumentu je úmyselne nejasné, aby ho prijala väčšina krajín, v ktorých ešte stále platia „homofóbne zákony“.