LONDÝN – Metóda implantovania darovaného DNA od tretej strany do in vitro embryí bola schválená britskou organizáciu, ktorá sa zaoberá embryológiou a ľudským oplodnením (HFEA). Táto technika je formou zárodočnej zmeny, ktorá zahŕňa úpravu mitochondriálnej DNA (MDNA) osoby, pre vytvorenie genetických zmien, ktoré budú vykonané počas nasledujúcich generácií. Správa hovorí, že výhody prevažujú nad rizikami. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že tento postup je nebezpečný.
Správa od HFEA uviedla, že tento postup by mal byť použitý len nato, aby sa tak predišlo „vážnym ochoreniam“. Rovnako kliniky, ktoré by ponúkali túto metódu, musia byť licencované. Tiež sa odporúča, aby deti, u ktorých bola použitá zárodočná zmena, boli následne pozorované.
HFEA už udelila jednotlivé výskumné licencie pre prevádzkovanie experimentov s ľudským klonovaním. Tie by vytvorili embryá z troch rodičov. V roku 2005, v snahe liečiť genetické choroby, bol povolený experiment, v ktorom bolo vytvorené embryo z kombinácie vajíčok dvoch žien a spermie od jedného otca.
Správa bola predložená ministrom, ktorí budú skúmať, či predložia návrh legislatíve.
HFEA je známe ako jeden z najliberálnejších regulačných orgánov na svete. Boli prví, ktorí schválili ľudsko-živočíšne hybridné experimenty v klonovaní, eugenické procedúry, výber pohlavia a vytvorenie „záchrancu súrodenca. Sú to embryá, ktoré sú používané ako zdroj tkaniva pre génovú terapiu existujúcich detí. Podľa súčasných licencií HFEA, embryá v Británii môžu byť použité pre kozmetické črty, ako je napríklad farba očí.
V liste pre Times skupina etikov vyjadruje obavy z návrhu pre povolenie tejto metódy, ako aj nad právnymi dôsledkami pre budúce návrhy. „Sme presvedčení, že výhody malého počtu rodičov sú silne prevažené rizikami pre dieťa a pre spoločnosť.“
„To by bol prvý príklad regulačného schválenia pre zmenu ľudskej zárodočnej línie. Existuje však dlhodobý medzinárodný konsenzus, že túto etickú hranicu by sme prekračovať nemali, pretože to v budúcnosti pravdepodobne povedie ku geneticky modifikovaným deťom.“
V samostatnom liste novinám Guardian 13 lekári varovali, že takéto pravidlá „riskujú odľudštené vzťahy medzi deťmi a ich rodičmi.“
„Bolo by to prvýkrát, čo by tieto úmyselné genetické zmeny detí a ich potomkov boli výslovne povolené. To by otvorilo dvere k ďalším genetickým modifikáciám ľudských bytostí s nepredvídateľnými dôsledkami.“
Generálna riaditeľka kresťanskej skupiny Christian Concern, Andrea Williamsová, povedala: „Možnosť mať dieťa, ktorého rodičia sú rovnakého pohlavia, nesie so sebou vážne etické dôsledky a emocionálne riziká pre deti, ktoré neboli dostatočne posúdené organizáciou HFEA. Tieto návrhy v konečnom dôsledku podporujú eugenický postoj a pripravujú cestu pre genetickú modifikáciu detí, so všetkými dôsledkami. Akékoľvek zmeny ľudského genómu budú trvalé a nečakané genetické problémy budú odovzdané budúcim generáciám.“