Vatikánska konferencia o výskume dospelých kmeňových buniek

660
Kultúra života

RÍM – Vatikán oznámil, že vedecká konferencia o výskume kmeňových buniek, ktorú financuje, pomôže verejnosti lepšie pochopiť tento nový vedný odbor. Hovorca uviedol, že prostredníctvom konferencie chce Vatikán „pomocou dialógu a spolupráce odstrániť predsudky a odmietavý postoj ľudí.“

Ďalej uviedol, že cirkev chce „kultúrne vplývať na spoločnosť poukazujúc na tie najlepšie metódy výskumu, ktoré sú zároveň v súlade s najvyššími morálnymi hodnotami ochrany ľudského života, ako aj jeho dôstojnosti, od momentu počatia.“

Na tlačovej konferencii Mons. Tomasz Trafny, z vedeckého oddelenia Pápežskej rady pre kultúru, uviedol, že konferencia s názvom „Regeneratívna medicína: základná zmena vo vede a kultúre“ pomôže verejnosti „pochopiť, aký dopad môže mať oblasť regeneratívnej medicíny, najmä výskum dospelých kmeňových buniek, na spoločnosť a kultúru.“

Mons. Trafny uviedol: „Súčasná veda je pre laikov čoraz viac uzavretá a neprístupná. Potrebuje avšak byť zrozumiteľná, pretože inak je priam nemožné sledovať jej rozvoj.“

Pro-life orientovaní kritici sa často sťažujú, že médiá šíria nepresné informácie o výskume kmeňových buniek, aby tak vytvárali nepravdivý obraz, že embryo ešte s človekom nemá nič spoločné.

Vo Vatikáne o tomto probléme vedia, a tak požiadali prednášajúcich, aby „svoje poznatky podali tak, aby boli zrozumiteľné aj laickej verejnosti.“

Minuloročná vatikánska konferencia o kmeňových bunkách sa stala kontroverznou témou a napokon bola zrušená. Hlavný príhovor mal predniesť George Daley, výskumník z Detskej bostonskej nemocnice, ktorý vďaka novým smerniciam Obamovej vlády z roku 2009 stál za vytvorením 11 embryonálnych kmeňových bunkových línií. Členovia Pápežskej akadémie pre život teda namietali, že konferencia o takej kontroverznej téme nesmie byť eticky napadnuteľná.

Vatikán je na čele krajín, ktoré podporujú úspešné testy s dospelými kmeňovými bunkami. V roku 2011 Pápežská rada pre kultúru oznámila, že investuje milión dolárov do americkej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na dospelé kmeňové bunky. Vtedy Mons. Trafny povedal, že týmto krokom Vatikán „jasne vyjadril etické stanovisko o hodnote ľudského života v každej etape jeho vývoja.“

„Výskum dospelých kmeňových buniek nie v poriadku len z etického a morálneho hľadiska, ale aj z biologického a medického pohľadu.“ 

Medzi tohtoročnými prednášajúcimi je aj prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Osiris Therapeutics, ktorá odmieta pracovať s embryonálnymi bunkami.

Spoločnosť tvrdí, že kmeňové bunky, s ktorými pracujú, „získavajú od dospelých dobrovoľníkov, a tým sa vylučuje použitie iných kontroverzných technológií“. Darované bunky sú kultivované, rozmnožované a využité na liečebné účely pre „stovky pacientov“, ktorí nie sú v príbuzenskom vzťahu s darcom, „a to bez rizika, že by tieto kmeňové bunky príjemcov imunitný systém neprijal“.

V súčasnej dobe sa výskum spoločnosti zameriava na využitie kmeňových buniek kostnej drene, ktoré sú určené na liečenie leukémie, nápravu srdca po infarkte alebo srdcového zlyhania či pri prevencii a liečbe artritídy.