Peruánci pochodujú proti legalizácii potratov

1,621
Kultúra života

130 000 ľudí v rôznych mestách Peru pochodovalo za podporu života, aby tak vyjadrili svoj odpor k legalizácii potratov, ktoré sú pretláčané rôznymi medzinárodnými organizáciami.

Prvý pochod sa konal dňa 23. marca v hlavnom meste Lima. Mnoho katolíkov sa na tomto pochode pod názvom „Ochrana budúcnosti“ zúčastnilo aj vďaka výzve arcidiecézy v Lime pod vedením arcibiskupa Juana Luisa Cipriani Thorna.

Podľa španielskej katolíckej tlačovej agentúry ACI Prensa sa na tejto udalosti zúčastnilo približne 100 000 ľudí . Pochod sa začal o 9. ráno na ulici Peruandad, trval 3 hodiny a končil v parku Castilla. Peruánske noviny Trome hlásili počet 50 000.

6. apríla, na výzvu arcibiskupa Joseho Antonia Egurena, sa uskutočnil druhý pochod v meste Piura, čo prilákalo tisícky účastníkov. Ako uviedla ACI Prensa arcibiskup ďakoval pochodujúcim za presadzovanie „posvätnosti a nedotknuteľnosti každého ľudského života od počatia po prirodzenú smrť.“

Peru, ktoré zakazuje interrupciu, s výnimkami vážneho ohrozenia života alebo zdravia matky, trpelo mnoho rokov tlak od medzinárodných potratových organizácii. Tie požadujú, aby sa vytvoril protokol pre „terapeutický potrat.“ To by dalo lekárom povolenie zabíjať nenarodené deti v prípade, ak žena uvedie niektorý z mnohých zdravotných problémov.

Rozvojový program Spojených štátov amerických -  USAID je jednou z agentúr, ktorá je obvinená z presadzovania potratového programu v Peru. V roku 2004 sa desať peruánskych kongresmanov verejne sťažovalo na USAID za to, že ich pracovníci podporovali legalizáciu potratov v krajine. V roku 2010 dvaja peruánski biskupi podali žalobu na program organizácie USAID pre masívnu distribúciu kondómov v Peru.

Aj napriek prebiehajúcej kampani Peruánci ostávajú silne pro-life a rodinne založení. Podľa prieskumu vykonaného v roku 2011 76% Peruáncov je proti legalizácii potratov, 70% je proti civilným zväzkom homosexuálov a 74% je proti homosexuálnym manželstvám.