Stretnutie Chen Guangchenga s Georgeom W. Bushom

1,573
Kultúra života

DALLAS – Slepý pro-life aktivista Chen Guangcheng a jeho rodina sa stretli s bývalým prezidentom Georgeom W. Bushom v Bushovom inštitúte v Dallase. Chen dostal cenu za obranu slobody a zákona.

Chen sa stretol s bývalým vodcom a jeho ženou Laurou súkromne ešte pred účasťou v živom internetovom vysielaní pre Bushov Inštitút slobody.

Počas vysielania Chen, ktorý minulý rok ušiel do Spojených štátov a jeho rodina bola prenasledovaná, prehovoril o nútených potratoch a ďalšom porušovaní ľudských práv, najmä o neslávnej činskej politike jedného dieťaťa. S výkonným riaditeľom Inštitútu Jamesom Glasmannom hovoril aj o čínsko-amerických vzťahoch.

Chen naliehal na Spojené štáty, aby naďalej tlačili na Čínu vzhľadom na pokračujúce porušovanie ľudských práv. 

„Ľudské práva by mali byť základom diplomacie, nie iba jej jednou časťou.“ 

„Myslím si, že Spojené štáty by mali stáť pevne na princípoch ľudských práv a nerobiť kompromisy za účelom obchodných vzťahov.“

Aktivista varoval divákov, aby od nového činskeho prezidenta Xi Jinpinga v otázke reforiem neočakávali veľa. „Bol súčasťou bývalého vedenia. Čínska komunistická strana chce vnucovať svoj sytém. Zameriavajú sa na udržanie úplnej moci.“

„V Číne je vláda nástrojom, ktorý používa Komunistická strana. Jej vodcovia môžu robiť, čo sa im zachce - sú najvyššou autoritou. Nie je ňou vláda.“

Chen vyhlásil, že ľudia dúfajúci v skutočnú zmenu v Číne by sa mali viac zamerať na zmenu kultúry a menej na zmenu vodcovstva. 

„Čína sa zmení iba vtedy, ak sa vydá smerom k principiálnym zákonom a demokracii. Nemôžeme očakávať spasiteľa Číny.“

Američania by mohli na skvalitnenie ľudských práv v Číne používať internet, navrhol.

„V dnešnej dobe informácií sa svet zmenšuje. Existuje množstvo vecí, ktoré by Američania mohli urobiť. Zavisí to samozrejme od ich špecializácie a zamestnania. Môžu písať blogy... Je toho veľa, čo sa dá urobiť bez ohľadu na to, kde sa nachádzate.“

Ďalšou metódou, ktorú odporučil, bolo používanie Google prekladača na monitorovanie čínskych médií a udržanie vlastnej informovanosti.

41-ročný Chen si v Texase vyzdvihol cenu, ktorú mu udelila skupina ľudských práv ChinaAid. Chen prijal „Cenu za náboženskú slobodu a ochranu zákona“ na výročnom bankete skupiny.

Prezident ChinaAid Bob Fu vyhlásil: „Chen Guangcheng, jeho manželka Yuan Weijing a celá jeho rodina zaplatila vysokú cenu za dielo na ochranu a podporu života a slobody miliónov ľudí v Číne. Sme hrdí, že môžeme byť súčasťou boja, ktorý vedie Chen so svojou rodinou a taktiež mnoho ďalších čínskych bojovníkov za slobodu.“

Fu dodal, že „pokým Čína nedosiahne ozajstnú slobodu a plnenie zákona, budeme aj naďalej stáť za Chenom, nikdy sa neunavíme“.