Americký súd priťahuje kritiku lekárov a právnikov

1,627
Kultúra života

NEW YORK, 10. máj (C-FAM) Najvyšší súd pre ľudské práva v Amerike nedávno čelil kritike zo strany právnikov a lekárov za zasahovanie do vedy a nechránenie ľudského života.

V decembri minulého roku Vnútro-americký súd pre ľudské práva odvolal kostarický zákaz na mimomaternicové oplodnenie známe ako IVF. Za účelom stanoviť, akým spôsobom musí súd zasiahnuť do zákona a vedy v prípade počiatku ľudského života, rozhodli, že zákaz IVF porušuje súkromie, osobnú autonómiu, sexuálne a reprodukčné zdravie. 

online deklarácii, ktorú zostavili právnici, lekári a vedci, sa píše, že názor súdu nie je zákonný precedens pre budúce prípady, vrátane života embrya a nemal by byť prijatý, pretože je zákonne a vedecky chybný.

Deklarácia kritizuje aj to, ako súd prehliada právo na život. Jej autori sa však omnoho viac znepokojujú kvôli súdnej úprave lekárskych a vedeckých záležitostí.

Podľa súdu sa oplodnené vajíčko stáva osobou až pri zahniezdení. Toto tvrdenie protirečí široko známemu vedeckému konsenzu, že jedinečný člen ľudskej rasy je počatý vo chvíli, keď je vajíčko oplodnené.

Signatári deklarácie poukazujú na „vedecké nepresnosti“ v súdnom názore, ktorý znevažuje ľudské embryo pred zahniezdením. Súd najmä chybne opisuje povahu a kvalitu zárodočných buniek a odvoláva sa na príliš veľa nevedeckých argumentov. Tiež sa chybne domnieva, že zákony obraňujúce život embrya boli schválené, keď bolo počatie mimo maternice ešte pre ľudí nepredstaviteľné.

Deklarácia varuje, že akékoľvek schválenie súdnej mienky v prípade Costa Ricy môže mať za dôsledok nelegálne obchodovanie s ľudskými embryami ako aj používanie embyrií bez súhlasu rodičov.

Prípad Costa Rica má špeciálny význam, pretože americký dohovor o ľudských právach, ktorý súd využil, poskytuje „iba“ medzinárodnú ochranu ľudského života od momentu počatia. V niekoľkých dohodách zaznieva predpoklad, že národné zákony ochraňujú nenarodené deti ešte pred narodením a môžu to aj vyžadovať, nemôžu však ochraňovať ľudský život tak úplne a otvorene ako americký dohovor. 

Istý odborník na systém amerického súdu ľudských práv opísal prípad ako „najhoršie rozhodnutie na ochranu embryí, aké kedy medzinárodný súd vydal“.

Krajiny vystavené jurisdikcii Vnútro-amerického súdu mimo Costa Ricy musia teraz nad týmto rozhodnutím nariekať. Akákoľvek oficiálna odpoveď určite pritiahne kritiku potratových skupín. Umiernení podporovatelia potratov, ako aj zástancovia potratu, na požiadanie zamietnu právo na život embryu a nebudú mať námietky proti liekom, ktoré môžu zničiť zárodky života.

V rovnakom čase je tu aj obnovená vnímavosť nebezpečenstva súdneho aktivizmu v právnych a akademických kruhoch naprieč Latinskou Amerikou. Toto rozhodnutie predstavuje druh činnosti odsúdený obhajcami súdnych obmedzení ako hrozbu demokracii a právnemu predpisu. 

Odpovede ako spomínaná deklarácia môžu pomôcť získať impulz pre spoločné potlačenie podobných akcií zo strany súdu v budúcnosti. Deklarácia Guanajuato je otvorená pre podpisy.