Predstavitelia OSN v slzách - nedarí sa im presadiť potraty

1,923
Kultúra života

NEW YORK – Samozvaná „super projektantka“ z pamätnej konferencie o populácii v deväťdesiatych rokoch sa nedávno posťažovala, že sa nepodarilo presadiť reprodukčné práva, teda potraty, tak, ako sa očakávalo.

Bývalá výkonná riaditeľka Populačného fondu OSN, Nafis Sadiková, dala svoju pripravenú reč bokom a prezradila, že používala sponzorské dary na to, aby súčasťou vládnej delegácie mohli byť aj aktivisti. Jej cieľom bolo, aby sa v roku 1994 mohli zúčastniť na konferencii v Káhire.

Podľa Sadikovej táto konferencia predstavovala malý krok vpred, „no odvtedy tento boj začíname stále odznovu.“

Sadiková na podujatí, ktoré na pôde OSN organizovala Federácia pre plánované rodičovstvo, predniesla spontánny príhovor. Federácia, ktorá podporuje potraty, predostrela svoju „Víziu 2020“, ktorá si od tohto plánu sľubuje, že vlády krajín zabezpečia sexuálne a reprodukčné práva a zrozumiteľnú sexuálnu výchovu.

Sadiková vyčítala Federácii, že je vo svojom novom pláne bojazlivá a „ustupuje od svojich cieľov“. Kritizovala zámery, ktoré si OSN stanovilo takmer pred 20 rokmi.

Sadiková bola generálnou tajomníčkou Medzinárodnej konferencie o populácii a rozvoji, ktorá sa konala v roku 1994 v Káhire. Na konferencii po prvýkrát výraz „populačná kontrola“ vymenila za spojenie „reprodukčné práva“. Tento pokus predstavoval zlom v diskusii o potratoch a stal sa kľúčovým momentom, ktorý naštartoval úsilie pro-life hnutia preniknúť do OSN.

V roku 2000, na konci päťročnej previerky ďalšej konferencie, ktorá sa konala v roku 1995 v Pekingu, sa Sadiková údajne rozplakala. Posudok nehovoril o úspešnom rozšírení reprodukčných práv a práv na potrat. Bola obzvlášť sklamaná z toho, že nariadenia, ktoré by zlepšili prístup k potratom, zlyhali, a tak žiadala, aby zdravotný personál bol vyškolený vo vykonávaní potratov, a to bez výhrady svedomia.

„Dúfala som, že budem môcť poukázať na všetky pokroky od konferencie v Pekingu, ktoré sa týkajú žien a ich úspechov,“ povedala vtedy valnému zhromaždeniu.

„V roku 2014 by sme mali hovoriť o tom, ako sme pokročili od roku 1994, uviedol Babatunde Osotimehin, súčasný riaditeľ Populačného fondu OSN na akcii Federácie. „Nemali by sme hovoriť o dodržiavaní úloh, ktoré sme si vtedy zadali, ale mali by sme vedieť vymenovať konkrétne kroky vpred.“

Čo sa týka práva na sexuálne a reprodukčné zdravie, „snažia sa nás vytlačiť skoro z každej časti sveta: z Afriky, Ázie, Strednej Ameriky, Južnej Ameriky a Európy,“ uviedol.

Populačný fond OSN hodnotí údaje zo 179 krajín, ktoré podpísali Káhirskú dohodu a ktoré sa zaviazali, že ju budú dodržiavať. Mnohí si v tom čase mysleli, že je svet preľudnený, no odborníci teraz tvrdia úplný opak.

Babatunde uznal vážnosť problému, no potom svoju agendu obrátil na zníženie pôrodov. Ako poznamenal, mnohé krajiny sa sťažujú na klesajúci počet obyvateľov a na to, že ženy nemajú deti. „Ale na druhej strane im nechceme dať prostriedky, ktoré by im pomohli riešiť otázku plodnosti a mať pod kontrolou svoje telo.“

Fond OSN je najväčší multilaterálny zdroj financovania programov, ktoré súvisia s populačnou a reprodukčnou oblasťou. Jeho odhadovaný rozpočet na obdobie 2012/2013 je 1,7 miliárd dolárov.

V roku 2011 sponzori na aktivity súvisiace s populáciou venovali 11,6 miliárd dolárov. Rozvojové krajiny na ne použili 54,7 miliárd dolárov. Napriek tomu sa v najnovšej správe generálneho tajomníka OSN tvrdí, že tieto prostriedky nie sú na realizovanie cieľov OSN dostatočné.

Wendy Wrightová