NEW YORK - Snaha presadiť interrupcie v prípade žien, ktoré boli znásilnené počas vojny, vyvoláva spomienky na nebezpečný vynález potratu a na jeho hrozného sprostredkovateľa, ktorý čelí obvineniu z vraždy.
Nová politická kampaň sa orientuje na ďalšie financovanie potratov v zahraničí. Považuje ich za humanitárnu pomoc, a to aj napriek katastrofálnym dôsledkom experimentu zo 70. rokov. Vtedy sa využila konfliktná životná situácia tehotných žien na poskytnutie potratu. Vojna sa stala „obalom“ pre potratára Harveyho Karmana, ktorý testoval nové a kontroverzné potratové zariadenia. V roku 1972 použil jedno z nich v spolupráci s Kermitom Gosnellom. Dodnes je tento deň známy ako masaker Dňa matiek.
Karmanova „hlboká vášeň“ pre potraty bola živená jeho „neustálou sebapropagáciou“.
Počas oslobodzovacej vojny v Bangladéši v roku 1971 pakistanskí vojaci znásilnili tisíce žien a mnohé z nich otehotneli. Moslimské krajiny povoľujú interrupciu len v prípade, ak je vážne ohrozený život matky. No bangladéšska vláda ustúpila od svojich obmedzení v prípade žien, ktoré boli znásilnené počas vojny.
Nasledujúci rok malá skupina odborníkov na potraty pricestovala do Bangladéša v rámci partnerstva medzi Medzinárodnou federáciou pre plánované rodičovstvo a novozaloženými americkými skupinami. Plánované rodičovstvo pozvalo Karmana, aby vytrénoval miestnych zdravotníckych pracovníkov v oblasti interrupcie, a to aj napriek tomu, že bol už skôr odsúdený za vykonávanie nelegálnych potratov a za to, že nemal žiadne doklady o vysokoškolskom vzdelaní v odbore psychológia. Úrady zatkli Karmana už päťkrát. Počas svojho 1955. pokusu vyvolal potrat pomocou drviča a spôsobil pri tom smrť ženy.
V Bangladéši bola populárna Karmanova metóda pre skorý potrat, ktorú tvorilo ručné vákuové zariadenie. Jeho tvorcom bol Karman. Mnohé tehotenstvá boli však vo veľmi pokročilom štádiu pre spomenutý zákrok. Karman preto použil „super cievky“, ktoré boli vyrobené z ostrých plastových pásov a vložil ich do ženskej maternice. Bol pyšný, že sa obe zariadenia môžu vyrobiť doslova za halier a opätovne sa používať. Čo neprediskutoval s pacientmi bola sterilizácia nástrojov. Správy potvrdzujú, že ženy po „super cievke“ trpeli veľkými komplikáciami.
Po návrate do USA v roku 1972 sa Karman spojil s Gosnellom kvôli reklame za účelom propagácie super cievky. Merle Goldbergová, potratová aktivistka, ktorá podnietila „misiu“ plánovaného rodičovstva v Bangladéši, posielala chudobné ženy v neskorom štádiu tehotenstva na Gosnellovu kliniku vo Philadelphii na potrat. Senzácia sa stala katastrofou, keď 9 z 15 žien utrpeli vážne komplikácie.
Prokurátori obvinili Karmana z praktizovania medicíny bez licencie. Pripustil, že po vložení cievky do maternice mohol „zmierniť“ tlak na plodový materiál kliešťami, avšak zdôraznil, že nezašiel ďalej, ako sa nachádza cervikálny kanál. Súd neskôr zmenil svoje rozhodnutie.
Centrá pre kontrolu chorôb vydali správu, v ktorej varovali, že metóda so sebou prináša značné riziko. Goldbergová obraňovala metódu super cievky. V rozhovore pre feministický časopis potvrdila, že žiadna súťaž medzi super cievkou a inými technikami v druhom trimestri sa nekonala. Rovnako povedala, že ak by bola v pokročilom štádiu tehotenstva a túžila by po potrate, rozhodla by sa pre super cievku.
Keď Karman v roku 2008 zomrel, ocenil ho riaditeľ Plánovaného rodičovstva za to, že prakticky urobil „viac pre bezpečný potrat na celom svete ako ktorýkoľvek iný človek“.
Karmanov bývalý kolega Gosnell v súčasnosti očakáva verdikt týkajúci sa obvinení z vraždy ženy a niekoľkých novorodencov na potratovej klinike vo Philadelphii v roku 2010.