Odhaduje sa, že okolo 56 miliónov ľudí žijúcich v Európskej únii vo veku nad 15 rokov nemá bankový účet.
Michel Barnier, európsky komisár pre vnútorný trh a služby, začne v stredu 8. mája plánovať, aby mal každý občan EÚ právo na základný bankový účet.
Návrhy majú za cieľ uľahčiť zákazníkom prejsť z jedného účtu na druhý. Rovnako chcú prinútiť banky, aby boli transparentnejšie v poplatkoch, ktoré vyžadujú, aby si tak zákazníci mohli lepšie porovnať rôznych poskytovateľov účtov.
Barnier sa pokúsil zaviesť právne predpisy, ktoré musí schváliť Európsky parlament a Rada ministrov pred tým, ako sa stanú zákonom. Je tomu už takmer dva roky, čo vydal oficiálne odporúčanie členským štátom, aby mali ľudia prístup k cenovo dostupným účtom. Tie by im umožnili prijímať, vkladať, prevádzať a vyberať prostriedky ako aj uľahčiť platbu inkasa.
Neschopnosť členských štátov pohnúť sa k činu od odporúčaní v júli 2011 viedla Barniera, aby prijal ďalšie opatrenia. S návrhom mu pomáha Tonio Borg, európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku.
Základy
Tvrdia nám, že je zásadné, aby každý obč an EÚ mal právo na základný bankový účet, aby každý mohol prosperovať z jednotného trhu. Odhaduje sa, že okolo 56 miliónov ľudí v Európskej únii vo veku nad 15 rokov nemá bankový účet. Je pre nich preto ťažké platiť účty za energie, dostávať dávky či nakupovať cez internet.
Návrh stanovuje, aby národné vlády zabezpečili existenciu aspoň jedného účtu so základnými službami. Ten by bol prístupný pre ľudí bez ohľadu na to, kde v EÚ žijú a bez ohľadu na ich finančnú situáciu. Držitelia účtu by mali právo na platobnú kartu, nie však na prečerpanie limitu.
Súčasťou plánu je jednoduchšie prenášanie účtu medzi bankami. Komisia bude naliehať na lehotu 15 dní pre celý proces. V prípade, že sa banky nachádzajú v rôznych krajinách, lehota predstavuje 30 dní. Rokovania na najvyššej úrovni v rámci komisie ešte neboli uzavreté. Rovnako nie je jasné, či Barnier a Borg zamýšľajú túto službu poskytnúť bezplatne.
Hovorca BEUC (Európskej organizácie spotrebiteľov), Johannes Kleis, uviedol, že legislatívne návrhy s cieľom dať ľuďom právo na bankový účet a prinútiť banky k väčšej transparentnosti boli nevyhnutné. Povedal, že spotrebitelia ostali „sklamaní“, keď sa odporúčania z roku 2011 záväzne nelegalizovali. Povedal, že „sme na to čakali už nejakú dobu“.