24. marca viac ako 500 ľudí vzdorovalo zime a snehu počas 4. Pochodu za život v belgickom Bruseli. Zhromaždili sa pod sochou belgického kráľa Alberta I., na ktorej boli načmárané anti-katolícke a pro-potratové graffiti ako napríklad „Potraťme pápeža“.
V Paríži, čo je iba tri hodiny cesty od Bruselu, prebiehala obrovská pro-rodinná akcia La Manif Pour Tous. Zástup rôznych národností v hlavnom meste Európy žiadal slobodu svedomia a ochranu najslabších a najzraniteľnejších.
Kilometrový pochod, ktorý organizovala belgická skupina Jeunes pour la Vie (Mladí za život), vinul svoju cestu starým Bruselom zaplavený morom bielych balónov s nápisom „Milujem ŽIVOT“ až ku Palais du Justice.
Podľa organizátorky pochodu Anne-Chantal André-Dumontovej je Belgicko hlavným centrom európskych inštitúcií. Tým pádom všetko, čo sa deje v Bruseli, je symbolické a pravdivé pre celú Európsku úniu.
„Tento rok bude vďaka rozšíreniu zákona o eutanázii v Belgicku možné hlasovať za ustanovenia, ktoré uľahčia eutanáziu mentálne postihnutých osôb a detí,“ hovorí André-Dumontová. „Ak dovolíme, aby sa diali tieto veci, budeme príkladom pre Európu. Jediné, v čom chceme byť príkladom, je meniť zákony a pretvárať našu krajinu na lepšiu.“
Počas týždňa pred pochodom (Týždeň za život 2013 v Európskom parlamente v Bruseli) sa workshopy a prezentácie pre zákonodarcov zaoberali otázkami, akými sú rastúca hrozba ničiacich technológií, obchodovanie s ľuďmi či opustenie dieťaťa.
Na pochode aj na Týždni za život nadšenie vyvolávala kampaň „Jeden z nás“. Kampaň, ktorá používa nový nástroj pre demokraciu účastníka s názvom Európska iniciatíva občanov, je petícia jednoduchých ľudí, ktorej cieľom je ukončiť dotácie EÚ na ničenie ľudských embryí. „Jeden z nás“ potrebuje nazbierať milión podpisov z najmenej siedmich európskych krajín a predstaviť pro-life petíciu Európskej komisii.
„Zákon v dnešnej dobe vytvára iba zopár ľudí, zasiahne však životy miliónov,“ hovorí účastníčka Pochodu za život Orgeta Zejneliová, ktorá je napoly Albánka a napoly Grékyňa. „Zákon ochraňuje najbezbrannejších, no stáva sa hrozbou. Potrebujeme viac vzdelania a informácií o dôstojnosti a hodnote života.“
Náhodnej okoloidúcej sa spýtali, čo si myslí o pochode. Odpovedala, že je veľmi šťastná, keď vidí, že sa niečo také deje, ale čo dobrého to prinesie? Pochody tvorí iba malá skupina populácie a nebudú mať žiadny dopad na zákonodarcov.
Iný účastník pochodu, o. Pierre Francois, Národný kaplán pre skautov Európy, však tvrdí, že aj malá skupina ľudí môže mať obrovský vplyv na srdcia svedkov. Dodal, že „nezáleží na kvantite, ale na kvalite“. Pravda nesie svoju vlastnú silu.
Uprostred ekonomického, sociálneho a politického chaosu Európa bojuje o nájdenie vlastnej identity, pamätá si históriu a má jasnú víziu o budúcnosti. Pochod za život v Bruseli bol nádejným a radostným pripomenutím, že jedným z najtrvalejších európskych dedičstiev je úsilie v zákone, kultúre a filozofii za práva a ochranu slabých a prehliadnuteľných.