Pápež František pokračuje v reforme Konferencie ženských rehoľných rádov USA

1,520
Kultúra života

Pápež František súhlasí s reformou Konferencie ženských rehoľných rádov v USA (ďalej ako „Konferencia“). Reforma sa začala minulý rok po tom, čo doktrinálny posudok odhalil „vážne problémy v oblasti vierouky“, ako oznámil Vatikán.

Vedenie Konferencie sa stretlo s arcibiskupom Gerhardom Müllerom, prefektom Kongregácie pre náuku viery, a arcibiskupom Petrom Sartainom zo Seattlu, ktorý je delegátom Svätej stolice pre doktrinálne posudky Konferencie.

Podľa vyjadrenia Vatikánu arcibiskup Müller Konferencii povedal, že „nedávno hovoril o doktrinálnom posudku s pápežom Františkom, ktorý znovu potvrdil závery tohto posudku, ako aj program reformy.“

„Svätá stolica úprimne túži po tom, aby toto stretnutie prispelo k podpore svedectva rehoľníčok, ktoré je založené na pevných základoch viery a kresťanskej lásky, aby bolo zachovávané a upevňované pre obohatenie Cirkvi a spoločnosti, ako aj pre budúce generácie,“uvádza sa vo vyjadrení.

Správa, že pápež František bude pokračovať v reforme, ktorú začal jeho predchodca Benedikt, pravdepodobne nepoteší tých, ktorí dúfali v liberálnejší prístup nového pontifikátu. Konzervatívny kňaz John Zühlsdorf na svojom blogu stanovisko Vatikánu označil ako „veľkú správu“.

Konferencia ženských rehoľných rádov Spojených štátoch zastupuje viac ako 80% z 57 000 rehoľníčok v krajine. Ženské rehoľné komunity, ktoré zachovávajú učenie cirkvi, väčšinou patria aj do ďalšieho združenia s názvom Rada vyšších predstavených ženských rehoľných rádov.

Doktrinálny posudok vydala Kongregácia pre náuku viery v apríli 2012 za vtedajšieho prefekta, kardinála Williama Levadu, po štvorročnej previerke. Arcibiskup Müller sa s Konferenciou stretol po prvýkrát odkedy prevzal vedenie Kongregácie pre náuku viery.

Kardinál Levada povedal, že snaha Vatikánu, „ktorý sa trpezlivo sústreďuje na obnovu spoločnými silami“, sa však stretáva s nepriateľstvom. V júni minulého roka sa sestry voči posudku ohradili, pretože podľa nich vychádza „z nepodložených obvinení“.

Stanovisko Vatikánu naznačuje, že Müller „zdôraznil“ učenie Druhého vatikánskeho koncilu o „dôležitom poslaní rehoľníkov podporovať víziu cirkevného spoločenstva založenom na viere v Ježiša Krista a učení Cirkvi, ako to roky verne učila v duchu učiteľského úradu.“

Taktiež zdôraznil potrebu „spolupráce s miestnou Konferenciou biskupov, ako aj s jednotlivými biskupmi“ a pripomenul im, že sú „ustanovení, a teda aj podriadení Svätej stolici.“

Konferencia ženských rehoľných rádov vo svojom vlastnom vyhlásení potvrdila stretnutie a označila ho za „otvorené a úprimné“.

Posudok ešte predtým zdôraznil opozíciu Konferencie voči kresťanskému učeniu v oblastiach ako homosexualita a kňazstvo výhradne pre mužov. Kritizoval ich, že sa nevyjadrujú k pro-life problematike, a to napriek svojmu záväzku vyjadriť sa a podporovať podobné oblasti.

Kongregácia pre náuku viery uviedla, že dokumentácia „ukazuje, že zatiaľ čo Konferencia ženských rehoľných rádov odvádza veľa práce propagujúc sociálnu spravodlivosť v súlade s doktrínou sociálneho učenia Cirkvi, mlčí o práve na život od počatia až po prirodzenú smrť , čo je v Spojených štátoch téma živej verejnej diskusie.

Konferencia ženských rehoľných rádov taktiež zlyhala v podporovaní učenia cirkvi v ďalších „dôležitých veciach“, uvádza posudok, „akou je napríklad biblický pohľad cirkvi na rodinný život a sexualitu človeka.“