VATIKÁN – Pápež František vo svojom príhovore zdôraznil nutnosť obnovy „ľudskej ekológie“. Podľa neho „kultúra vyraďovania“ vedie k mentalite materializmu a plytvania, ktorá sa netýka len vecí, ale aj ľudí.
„Kultúra vyraďovania sa postupne stáva spoločenskou mentalitou, ktorá zasahuje každého. Život človeka, samotná ľudská bytosť, sa už nepovažuje za primárnu hodnotu, ktorú treba rešpektovať a chrániť, zvlášť vtedy, ak ide o chudobných či hendikepovaných, alebo ak ešte nemôže poslúžiť – ako v prípade novorodenca, alebo poslúžiť už nie je schopná – ako v prípade starého človeka,“ povedal Svätý otec.
Na generálnej audiencii 5. júna, v deň, na ktorý pripadá aj Svetový deň životného prostredia, pápež povedal: „Predošlí pápeži hlásali ľudskú ekológiu, ktorá bola úzko spätá s ekológiou životného prostredia.“
„Žijeme v čase krízy. Vnímame ju v životnom prostredí, ale predovšetkým ju vidíme v človeku. Ľudská osoba je v ohrození, to je zjavné, dnes je ohrozeným druhom človek. Preto je ľudská ekológia taká naliehavá. Toto ohrozenie je vážne, pretože jeho príčina nie je na povrchu, ale v hĺbke: nejde o akúsi ekonomickú otázku, ale o záležitosť etiky a antropológie.“
Pápež František sa vo svojom príhovore vyjadril aj k Svetovému dňu životného prostredia OSN odvolávajúc sa na prvé strany Biblie, na Knihu Genezis, ktorá potvrdzuje, že Boh zveril mužovi a žene zem, aby ju obrábali a strážili. „Na myseľ mi prichádza otázka: Čo znamená obrábať a strážiť zem?“
Pápež odpovedal slovami Benedikta XVI., ktorý tvrdil, že musíme „zachovať rytmus a logiku stvorenia“, aby sme mohli splniť úlohu, ktorú dal Boh - Stvoriteľ ľudstvu.
„My sa však veľakrát necháme viesť pýchou, ktorá chce vládnuť, vlastniť, ovládať, využívať. Nechránime stvorenie, nerešpektujeme ho, nepovažujeme ho za dar, o ktorý sa treba starať. Strácame schopnosť obdivovať, kontemplovať a načúvať stvoreniu... vzdialili sme sa od Boha, nerozpoznávame jeho znamenia.“
„Ten, kto dnes rozkazuje, nie je človek, ale peniaze,“ hovorí pápež, „peniaze rozkazujú. Boh, náš Otec, zveril úlohu chrániť zem nie peniazom, ale nám, mužom a ženám. Táto úloha je naša. Muži a ženy sú prinášaní ako obeta modlám zisku a konzumu: a to je kultúra odpadu.“
„Napriek tomu sa tieto veci považujú za normálnu vec. Ak počas studenej noci zomrie človek, to nie je nič nové. Pokles o desať bodov na burzách v jednotlivých mestách však spôsobí hotovú tragédiu. Týmto spôsobom sú ľudia vyraďovaní na okraj, akoby boli odpadkami.“
V duchu ľudskosti a prístupnosti, ktoré si pápež František stanovil pre svoj pontifikát, oznámil, že leto strávi vo Vatikáne, napriek horúčavám, a nepresťahuje sa do pápežského letného sídla v mestečku Castel Gandolfo. Ostáva naďalej bývať v Dome sv. Marty, kde býva od svojho zvolenia, keďže sa rozhodol nevyužiť pápežský apartmán v Apoštolskom paláci.