WESTMINSTER – Hlasovanie v britskej Hornej snemovni o návrhu vládnej koalície, ktorý sa týka zákona „manželstva“ osôb rovnakého pohlavia, je podľa Lorda Alliho, veľkého podporovateľa zmeny definície manželstva, „nerozhodné“. Keďže sa k tomuto návrhu zákona chce vyjadriť čo najviac členov hornej snemovne, hlasovanie sa odložilo na zajtra.
Člen hornej snemovne, Geoffrey Dear, ktorý je proti tomuto návrhu, uviedol: „Tento návrh nebol manifestom konzervatívcov, nebol ani predmetom Kráľovskej komisie a nebol ani schvaľovaný pomocou bežných dokumentov či postupov, ktoré by sa pri takejto závažnej legislatíve očakávali.“
„Myslíme si, že vláda by mala od návrhu upustiť a prehodnotiť nepredvídavé a ďalekosiahle dôsledky tejto legislatívy týkajúcej sa spoločnosti.“
Hovorca Spoločnosti na ochranu nenarodených detí (SPUC) pre LifeSiteNews.com povedal, že je reálna šanca, že by zákon prejsť nemusel a že ak by sa Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona znovu pokúsila tento návrh predložiť, mohla by utrpieť nenapraviteľné škody.
Paul Tully, generálny tajomník SPUC, uviedol, že jeho organizácia stále žiada svojich podporovateľov, aby kontaktovali členov hornej snemovne, aby hlasovali proti tomuto zákonu.
Aj keby zajtrajšie hlasovanie nezrušilo tento návrh, uvádza Tully, medzi lordmi stále ostane „silná základňa“, ktorá so zákonom nesúhlasí.
Hlasovanie „bude pre vládu veľmi dôležité. To znamená, že ak hlasovanie [lorda Deara] bude tesné, alebo v prípade, že vláda vyhrá, povzbudí to lordov zastávajúcich manželstvo, aby aj naďalej predkladali pozmeňovacie návrhy a žiadali vyjadrenia vlády na otázky, ktorým doposiaľ odmietali dať v snemovni priestor.“
Ak zákon zajtra neprejde, „naskytne sa otázka, či má vláda podporu verejnosti. Bez mandátu bude veľmi ťažké znovu predložiť návrh.“
Tully uviedol, že hoci niektorí z lordov určite vznesú morálne a spoločenské námietky, ktoré návrh zákona ponúka, problém ústavnosti a oslabenie mandátu od posledných volieb budú iste patriť medzi najhlavnejšie body v diskusii.
Žiadna zo strán, ktoré sa zúčastnili na poslednej volebnej kampani, sa ani trocha nezmienila o tom, že by ich volebný program obsahoval zmenu definície manželstva. Takýto návrh nebol zaradený ani do prejavu kráľovnej, ktorý obyčajne zhotovuje vláda, aby oznámila svoj vládny program.
David Cameron podsúva zákon uprostred rastúceho povstania vo vlastnej strane, ako aj ďalších poslancov a niektorých ministrov kabinetu. Podľa Tullyho „stavil príliš veľa svojho osobného politického kapitálu do zákona, čím sa z neho stala veľmi osobná záležitosť.“
„Dúfam, že sa lordi chopia príležitosti a zajtra prídu brániť manželstvo ako dlhovekú a ochrannú inštitúciu, ktorú zákon môže, a aj by mal – a doposiaľ to robil – chrániť a uznávať,“ povedal Tully. Ten odhaduje, že hlasovanie bude veľmi tesné, ale je aj „opodstatnená nádej“, že zákon neprejde.
Okrem priamej hrozby pre manželstvo je „hlboko znepokojujúce“, že David Cameron presadzuje zákon v rozpore s obvyklým parlamentným postupom a transparentnosťou.
„Keďže ide o parlamentnú reformu, je to naozaj hlboko znepokojujúce; ako aj skutočnosť, že reformátori prichádzajú s nápadmi, ktoré chcú presadzovať tak, že zmetú bokom systém vzájomnej kontroly, ktorý funguje už viac ako tisíc rokov.“
Podľa neho sa vláda k „inštitúcii manželstva, ktorú nevymyslel parlament,“ stavia s dešpektom.
Tully uzatvára: „Vláda v posledných storočiach prijímala rozhodnutia o tom, že bude podporovať manželstvo. Avšak zdá sa, že svoj názor zmenila, čím znevažuje historickú pozíciu práva a parlamentu.“