Edward Snowden: Ak vás chcú dostať, určite sa im to podarí

2,087
Kultúra smrti

Zdroj denníka Guardian o zložkách NSA (National Security Agency – Národná bezpečnostná agentúra) o tom, prečo odštartoval najväčší únik spravodajských informácií posledných rokov a čo bude nasledovať.

Rozhovor Glenna Greenwalda a Ewena MacAskilla s Edwardom Snowdenom sa uskutočnil v Hong Kongu počas niekoľkých dní.

Otázka: Prečo ste sa rozhodli vyniesť tajné informácie?

Odpoveď: NSA vybudovala infraštruktúru, ktorá jej umožňuje zachytiť takmer všetko. Vďaka tomu je veľká väčšina medziľudskej komunikácie automaticky, bez nejakého cieľového výberu, zaznamenávaná. Ak by som si chcel pozrieť vaše e-maily alebo telefón vašej manželky, stačilo by mi použiť toto odpočúvacie zariadenie. Môžem sa dostať k elektronickej pošte, heslám, telefónnym záznamom, kreditným kartám.“

Otázka: Nie je však potrebné, aby existoval nejaký dohľad v snahe znížiť riziko teroristických útokov, napríklad ako v Bostone?

Odpoveď: „Musíme sa rozhodnúť, prečo je terorizmus novou hrozbou. Terorizmus tu vždy bol. Útok v Bostone bol trestným činom. Jeho vyriešenie ale nebolo výsledkom sledovania, ale starej dobrej práce polície. Polícia je veľmi dobrá v tom, čo robí.“

Otázka: Ste ďalším Bradleym Manningom?

Odpoveď: „Manning bol klasickým informátorom. Inšpirovalo ho verejné blaho.“

Otázka: Myslíte si, že ste spáchali zločin?

Odpoveď: „Videli sme už dosť kriminality zo strany vlády. Je pokrytecké obviňovať ma zo zločinu. To oni zúžili sféru vplyvu verejnosti.“

Otázka: Čo myslíte, čo s vami teraz bude?

Odpoveď: „Nič dobré.“

Otázka: Prečo ste sa rozhodli odísť do Hong Kongu?

Odpoveď: „Myslím si, že je naozaj tragické, ak Američan musí odísť do krajiny, ktorá má povesť menej slobodného štátu. Hong Kong je však známy svojou slobodou napriek snahám Čínskej ľudovej republiky. Sloboda slova tu má silnú tradíciu.“

Otázka: Čo odhaľujú tajné dokumenty, ktoré ste vyniesli?

Odpoveď: „Že NSA neustále klame v otázkach Kongresu o rozsahu špionáže v Amerike. Som presvedčený, že keď sa [senátor Ron] Wyden a [senátor Mark] Udall pýtali na rozsah celej veci, odpovedali, že nemajú nástroje na poskytnutie odpovede. My však nástroje máme a tiež disponujem mapami preukazujúcimi miesta, na ktorých boli ľudia najviac sledovaní. Komunikáciu v rámci Ameriky sledujeme viac než komunikáciu Rusov.“

Snowden má 29 rokov a predtým pracoval ako technický asistent v CIA.

Otázka: Čo si myslíte o protestoch Obamovej vlády proti hackerskému útoku zo strany Číny?

Odpoveď: „My používame hackerské útoky proti každému a všade. Radi rozlišujeme medzi nami a tými ostatnými. Ale sme takmer v každej krajine sveta. Nie sme však vo vojne s týmito krajinami.“

Otázka: Je možné sa nejako zabezpečiť a chrániť proti sledovaniu zo strany štátu?

Odpoveď: „Neviete si ani predstaviť, čo všetko je možné. Šírka ich možností je desivá. Do zariadení sme schopní umiestniť ploštice. Akonáhle sa pripojíte k sieti, môžem identifikovať váš počítač. Akúkoľvek ochranu použijete, nikdy nebudete v bezpečí.“

Otázka: Vie vaša rodina, čo plánujete?

Odpoveď: „Nie. Moja rodina nevie nič o tom, čo sa deje... Najviac sa bojím, že pôjdu po mojej rodine, priateľoch, mojej partnerke. Po každom, s kým na niečo spája...

Budem s tým musieť žiť po zvyšok života. Kontakt s nimi neprichádza do úvahy. Úrady pôjdu agresívne po každom, kto ma pozná. Nemôžem kvôli tomu pokojne spávať.“

Otázka: Kedy ste sa rozhodli vyniesť tajné dokumenty?

Odpoveď: „Vidíte veci, ktoré môžu byť znepokojujúce. Keď však vidíte všetko, zistíte, že niektoré z nich sú protiprávne. A uvedomenie si bezprávia narastá. Nebolo to tak, že jedno ráno som sa zobudil [a rozhodol, že toto je ten deň]. Bol to prirodzený proces.

Mnohí ľudia v roku 2008 volili Obamu. Ja nie. Hlasoval som za tretiu stranu. Ale veril som Obamovým sľubom. Chcel som to už zverejniť [ale rozhodol som sa počkať kvôli voľbám]. Pokračoval však v krokoch svojho predchodcu.“

Otázka: Ako ste reagovali na Obamove slová, ktorými odsúdil únik informácií a zároveň uvítal diskusiu na tému rovnováhy medzi bezpečnosťou a otvorenosťou?

Odpoveď: „Moja bezprostredná reakcia bola, že aj preňho samého bolo problematické obhájiť to. Snažil sa obhájiť neobhájiteľné a bol si toho vedomý.“

Otázka: Čo hovoríte na všeobecnú reakciu na zverejnenie?

Odpoveď: „Som prekvapený a zároveň ma potešila silná reakcia verejnosti na obranu práv, ktoré sú potláčané v mene bezpečnosti. Nie je to ako demonštrácia Occupy Wall street, ale je tu základné hnutie, ktoré plánuje vyjsť do ulíc 4. júla na obranu štvrtého dodatku Ústavy. Nazýva sa Restore The Fourth Amendment a vzišlo na stránke Reddit. Reakcia na internete je obrovská a povzbudivá.“

Otázka: Analytik pre zahraničné otázky pôsobiaci vo Washingtone Steve Clemons vyhlásil, že si na washingtonskom letisku Dulles náhodou vypočul rozhovor štyroch mužov o spravodajskej konferencii, ktorej sa práve zúčastnili. Pri zmienke o úniku informácií jeden z nich, podľa Clemonsa, povedal, že obaja, novinár aj informátor, by mali „zmiznúť“. Čo si o tom myslíte?

Odpoveď: „Niekto v reakcii na tento príbeh povedal, že ,skutoční špióni takto nerozprávajúʻ. Lenže ja sám som špión a viem, že presne takto sa vyjadrujú. Vždy, keď sme mali v práci poradu o tom, ako postupovať v prípade trestných činov, nezastávali spravodlivý proces. Sú za rozhodné činy. Hovoria, že je lepšie niekoho vykopnúť z lietadla, než nechať týchto ľudí čo i len na deň vystúpiť pred súdom. Vo všeobecnosti tam panuje autoritatívne myslenie.“

Otázka: Máte nejaký plán?

Odpoveď: „Môžem tu len sedieť a dúfať, že hongkongská vláda ma nevydá... Chcel by som požiadať o azyl v krajine, ktorá zdieľa moje hodnoty. V tomto mi je najbližší Island. Postavili sa za ľudí v otázke slobody internetu. Nemám predstavu, ako bude vyzerať moja budúcnosť.

Mohli by požiadať o pomoc Interpol. Nemyslím si však, že som sa dopustil trestného činu mimo územia USA. Podľa môjho názoru sa jasne ukáže, že celé je to politicky motivované.“

Otázka: Myslíte si, že pravdepodobne skončíte vo väzení?

Odpoveď: „Nemohol by som to celé urobiť bez podstúpenia rizika uväznenia. Nemôžete sa postaviť proti najmocnejším spravodajským agentúram sveta a neprijať toto riziko. Ak vás chcú dostať, skôr či neskôr sa im to podarí.“

Otázka: A ako sa cítite teraz, takmer týždeň po prvom zverejnení tajných informácií?

Odpoveď: „Rozhorčenie, ktoré bolo vyjadrené, je oprávnené. Vzbudilo to vo mne nádej, že bez ohľadu na to, čo bude so mnou, výsledok bude pre Ameriku pozitívny. Neočakávam, že ešte niekedy uvidím svoj domov, aj keď by som veľmi chcel.“