Isté zmluvné orgány pre OSN sú notoricky známe prekrúcaním významu zmlúv. Tvrdia napríklad, že štáty musia legalizovať potraty, aby konali v súlade so zmluvou. Tieto praktiky sú pre Organizáciu amerických štátov (OAS) úplne bežné.
Uznesenie vydané na stretnutí Všeobecného zhromaždenia OAS, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň v Antigue, obsahovalo aj výzvu adresovanú krajinám, aby „rešpektovali odporúčania MESECVI a tým plne rešpektovali zmluvu uzatvorenú v brazílskom meste Belém do Pará“. MESECVI, teda Mechanizmus slúžiaci na implementovanie zmluvy (the Mechanism to Follow Up on Implementation of the Convention), je orgánom, ktorý monitoruje dodržiavanie Belémskej zmluvy zmluvnými stranami. Ide o Inter-Americkú dohodu o prevencii, treste a vykorenení násilia páchaného na ženách.
Ak by boli nasledujúce odporúčania včlenené do zmluvy, malo by to za následok zvrhnutie pro-life zákonov a politiky. Tieto odporúčania vydal MESECVI vo svojej správe Second Hemispheric Report, ktorá sa týkala implementácie Belémskej zmluvy napriek tomu, že sa v nej nespomínajú potraty. Touto správou MESECVI žiada o zákony, ktoré:
Legalizujú prerušenie tehotenstva z terapeutických dôvodov, teda povolia potrat v prípade ohrozenia života matky alebo pri hrozbe vážneho či trvalého poškodenia jej fyzického a duševného zdravia.
Legalizujú prerušenie tehotenstva spôsobeného znásilnením.
Prijímu opatrenia, ktoré budú garantovať voľný predaj pohotovostnej antikoncepcie.
MESECVI tiež žiada o „bezplatné špecializované služby pre ženy a deti, ktoré sú obeťami násilia... celkovú zdravotnú starostlivosť, ktorá bude zahŕňať gynekologickú starostlivosť, ako aj legálne prerušenie tehotenstva.“
Guatemala, ktorá je hosťujúcou krajinou stretnutia, demonštrovala svoje silné pro-life postoje tým, že k vyhláseniu potvrdzujúcemu guatemalský protipotratový zákon dodala poznámku pod čiarou: „Štát Guatemala v súlade s národnou legislatívou vyhlasuje, že uznáva právo na život od momentu počatia.“
Nátlak MESECVI ohľadom potratov je v rozpore s Inter-Americkou dohodou o ľudských právach, ktorá chráni právo na život od počatia (Článok 4): „Každá osoba má právo na to, aby jej život bol rešpektovaný. Toto právo musí byť chránené zákonom už od momentu počatia. Nikto nesmie byť svojvoľne pozbavený života.“
Mnohé zmluvné strany a dokonca ani sponzori nie sú oboznámení s propotratovou činnosťou a odporúčaniami MESECVI. Je tragické a poľutovaniahodné, že MESECVI sa odvrátil od svojho pôvodného úsilia smerujúceho k eliminácii násilia páchaného na ženách, a namiesto toho chce meniť zákony namierené proti potratom.
Krajiny Latinskej Ameriky a Karibiku by mali MESECVI pripomenúť, že jeho úlohou je zastaviť násilie páchané na ženách a nie propagovať potraty ako formu násilia, ktorá ničí životy nevinných detí a spôsobuje traumu ženám, ktoré potrat podstúpili.
Legalizácia násilného skutku nezmení kultúru, ktorá vníma ženy ako tovar na použitie a zneužitie.
Ženy si zaslúžia opatrenia, vďaka ktorým budú žiť bezpečnejší život a ktoré budú šíriť rešpektovanie hodnoty ich života a životov ich detí. Ženy si zaslúžia viac než potrat.