SKOPJE – Macedónsku vládu napáda ľavica, nakoľko zvažuje sprísniť obmedzenia týkajúce sa potratov. Vláda návrh zvažuje už desaťročia po tom, čo bol v období komunizmu prijatý zákon zavádzajúci neobmedzený prístup k umelým potratom.
Slovinský denník Dnevnik vo svojom úvodníku odsudzuje „skupiny bojujúce za ľudské práva“ a taktiež opozičné strany, ktoré návrh zákona charakterizujú ako súčasť „vojny proti ženám“.
Navrhovaný zákon požaduje, aby ženy poskytli písomný súhlas k potratu a vopred navštívili gynekológa. Okrem iného vymedzuje aj čakaciu dobu tri dni a žiada, aby bol o procedúre informovaný aj „partner“.
Návrh zákona už v macedónskom parlamente prešiel prvým čítaním. Väčšina námietok sa však týkala práve požiadavky, aby boli matke poskytované poradenské služby tri dni pred potratom.
Vláda pociťuje tlak. Minister zdravotníctva Nikola Todorov sa vyjadril, že návrh zákona „neohrozuje právo na potrat“.
Autor istého článku na portáli Okno.mk tvrdí, že tento návrh zákona presunie moc do rúk ministerstva zdravotníctva a „obmedzí možnosť žien rozhodnúť sa, zníži ich sebavedomie a ich voľba sa stane nelegitímnou“.
„Nikdy by som neobhajoval zákon, ktorý by zakazoval potraty,“ vyjadril sa Todorov. Ako skonštatoval, tento zákon by iba posilnil systém kontroly nad potratmi a zabezpečil by „väčšiu a bezpečnejšiu“ ochranu pacientov.
Todorov sa tiež vyjadril, že opatrenie je v súlade so súčasnými praktikami, ktoré sú bežné vo väčšine štátov EÚ. Tri dni sú takmer najkratšou dobou poradenstva v rámci Európy. V Dánsku je to 14 dní, vo Francúzsku 7, v Belgicku 6 a v Holandsku 5 dní.
„Uvidíte, že ide o najkratšiu dobu povinného poradenstva pred samotným zákrokom,“ vyjadril sa Todorov pre Radio MOF. Dodal, že cieľom je poskytnúť viac informácií o priebehu potratu.
Niektorí oponenti tvrdia, že „najväčšou medzerou“ v návrhu zákona je požiadavka, aby sa potrat stal súčasťou lekárskeho záznamu pacientky. Predpovedajú, že trojdňová čakacia lehota bude ženy viesť k nebezpečným nelegálnym potratom.
191. článok federálnej ústavy Juhoslávie z roku 1974 hovorí, že „je základným ľudským právom sa slobodne a zodpovedne rozhodnúť o počte a načasovaní potomkov“.
Ako vyplýva zo zákona bývalej juhoslovanskej republiky Macedónska potrat na žiadosť je v prvých desiatich týždňoch gravidity povolený z akéhokoľvek dôvodu. Po uplynutí tejto doby žena potrebuje súhlas troch lekárov alebo sociálnych pracovníkov.
Z dokumentov OSN vyplýva, že až do 80-tych rokov minulého storočia Macedónsko ako bývalý štát Juhoslávie zaznamenávalo „vysokú mieru potratov, opakovaných potratov a čoraz vyšší počet potratov v druhom trimestri a u tínedžeriek,“ čo naznačuje, že potrat bol používaný ako istá metóda „antikoncepcie“ „so sprievodným zdravotným rizikom“.
Napriek všeobecnej dostupnosti potratov sa ich počet v krajine znižoval od osemdesiatych rokov až po dosiahnutie nezávislosti. Počet 71 potratov pripadajúcich na 1000 žien vo veku 15 - 44 rokov v roku 1986 klesol na 29 potratov v roku 1996.
Potraty a antikoncepcia boli dôležitým predmetom záujmu sovietsky orientovanej socialistickej juhoslovanskej vlády, ktorej padlo vhod spojenie Medzinárodnej spoločnosti pre plánované rodičovstvo a Asociácie pre plánovanie rodiny v roku 1966. Podľa dokumentov OSN počet potratov klesal v súlade so vzrastajúcou popularitou umelej antikoncepcie.
Pôrodnosť v dvojmiliónovom Macedónsku je takmer 1,5 narodených detí na jednu ženu, čo je o dosť menej ako 2,1 – pôrodnosť, aká by bola potrebná na udržanie stabilného počtu obyvateľstva.
Vo všeobecnosti pôrodnosť v krajine klesá už vyše 60 rokov. V roku 1947 natalita dosahovala 35,3% a v roku 1960 na jednu ženu pripadali približne 4 deti.
V čase vyhlásenia nezávislosti (1993) natalita dosiahla hodnotu 16,7% a na jednu ženu pripadali asi dve deti. Hoci počet obyvateľov odvtedy postupne stúpa, tento nárast je stále pomalší. Začiatkom osemdesiatych rokov bol dokonca zaznamenaný prudký pokles natality. V roku 2001 dosahovala hodnotu 0,43% a v roku 2011 0,24%.
Štatistický úrad macedónskej vlády udáva, že pôrodnosť neustále klesá: „Dá sa povedať, že pokles pôrodnosti je dôsledkom toho, že ľudia uzatvárajú manželstvo vo vyššom veku ako kedysi.“
Vláda tiež uvádza, že pokles pôrodnosti má za následok celkové starnutie populácie: „Zmeny vo vekovej štruktúre obyvateľstva majú dopad na mortalitu krajiny. V roku 2011 bolo zaznamenaných 19 465 úmrtí, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o takmer 2%.“