Kráľovná schválila zákon o „manželstvách“ homosexuálov

1,379
Kultúra smrti

LONDÝN – Kráľovná Alžbeta II. dnes oficiálne schválila návrh vládnej koalície o „manželstvách“ homosexuálov po tom, čo Dolná snemovňa schválila drobné úpravy v zákone. Zákon vstúpi do platnosti v polovici roka 2014. Všetky tri hlavné parlamentné strany návrh podporili, hoci vo vnútri konzervatívnej strany vznikla značná opozícia.

Colin Hart, riaditeľ Koalície za manželstvo, uviedol, že premiér David Cameron, „si musí uvedomiť, že Koalícia za manželstvo má takmer 700 000 priaznivcov, čo je šesťnásobne viac než počet členov konzervatívnej strany.“

Podľa neho medzi ich priaznivcov patria „obyčajní muži a ženy, ktorí nie sú súčasťou vládnúcej elity. Sú zapálení, motivovaní a odhodlaní bojovať proti zákonu, ktorý znevažuje pojmy ako manžel a manželka a ktorý zároveň ohrozuje jeden zo základov inštitúcie manželstva - vernosť.“

Hart dodal: „Tieto pojmy nemusia predstavitelia troch hlavných politických strán brať do úvahy, keďže pochádzajú z veľmi úzkej liberálnej politickej triedy, ale ľuďom po celej krajine na nich záleží, pretože veria, že manželstvo je niečo jedinečné a že tvorí základ stabilných rodín.“

Náboženskí predstavitelia po celý čas upozorňovali na to, že ubezpečovanie vlády, že duchovní nebudú nútení podieľať sa na zákone, je v súčasnom právnom prostredí zbytočné. Táto právna ochrana môže byť podľa nich odstránená jediným rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva. Hart upozorňoval na to, že právne predpisy umožňujú, aby sa mohli použiť aj na prenasledovanie odporcov. „Na tieto predpisy premiér doplatí,“ povedal.

„Koalícia pre manželstvo,“ dodáva Hart, „sa postará o to, aby každý vedel, že si to spôsobil sám.“

Bývalý minister vlády Sir Gerald Howarth kritizoval proces, ktorý dotiahol návrh zákona do konca, tvrdiac, že strana nemala „absolútne žiadne oprávnenie“ nanovo definovať pojem manželstva. Podľa neho ho obe snemovne len po dvoch hodinách debaty „zrovnali so zemou,“ a tvrdí, že je to „totálna hanba parlamentu.“

Dave Landrum z Evanjelickej aliancie kritizuje obe snemovne za to, že „zmietli“ základnú právnu ochranu. „Hoci sa zákon zmenil, skutočné manželstvo je, a vždy bude, jedinečný celoživotný zväzok medzi mužom a ženou. Môžeme uznať skutočnosť, že sa definícia z pohľadu práva zmenila, ale mali by sme mať na mysli, že s týmto právnym výmyslom nemusíme súhlasiť.“ 

Katolícki biskupi, v zastúpení arcibiskupa Petra Smitha zo Southwarku, naznačili, že manželstvo vo svojej objektívnej povahe už v rámci práva neexistuje. „Nový zákon narúša súvislosť medzi inštitúciou manželstva a vzájomným dopĺňaním sa opačných pohlaví,“ tvrdí.  

„S novým zákonom sa manželstvo stalo inštitúciou, v ktorej prijímanie detí a zodpovednosť otcov a matiek, aby ich privádzali do kompletných rodín, už nie sú stredobodom.“

Po tom, čo predstavitelia Anglikánskej cirkvi v Hornej snemovni po prvom hlasovacom kole kapitulovali, sa na školách začala nová kampaň proti homofóbii.

Arcibiskup canterburský, Justin Welby, ktorý vyjadril nesúhlas so zákonom o „manželstve homosexuálov“, oznámil stretnutie generálnej synody, tvrdiac, že „väčšina obyvateľstva oprávnene odsudzuje homofóbne správanie a niekedy sa na nás pozrú a vedia, prečo to nemajú radi.“

„Takmer s miliónom detí v našich školách musíme ukázať vážny záväzok, že vykoreníme predsudky a šikanovanie, ale musíme takisto preto aj niečo urobiť.“

„Preto vytvárame program pre naše školy, ktorý sa zameriava na šikanovanie.“