Dominikánska republika odmieta LGBTI aktivistu za veľvyslanca USA

1,616
Kultúra života

SANTO DOMINGO – Pobúrenie náboženských predstaviteľov Dominikánskej republiky kvôli vymenovaniu aktivistu za práva homosexuálov do Obamovej administratívy, kde bude pôsobiť ako veľvyslanec krajiny, vyvolalo výzvu k celoštátnemu protestu s názvom „Čierny pondelok“, ktorý sa bude konať 15. júla.

Kresťanskí predstavitelia vyzývajú ľudí, aby si počas Čierneho pondelka dali na ruku čierny náramok, čierne stužky na autá, alebo sa celí obliekli do čierneho, a tak vyjadrili svoje odmietnutie propagácie vládnej homosexuálnej agendy v krajine.

Hovorca amerického veľvyslanectva Daniel Foote, ktorý v súčasnosti pôsobí ako veľvyslanec Dominikánskej republiky, poprel, že by James Brewster podporoval homosexuálnu agendu americkej vlády. V ​​krátkom vyhlásení pre médiá tvrdí, že „Brewster do krajiny príde ako veľvyslanec, nie ako aktivista zo svojej komunity,“ a zdôraznil, že Brewster bol nominovaný kvôli jeho schopnostiam z medzinárodného obchodu a jeho myšlienkam o demokracii a ľudských právach. Podľa cirkevných predstaviteľov je však jeho menovanie urážkou vnímania morálky v krajine.

Tieto prísľuby vyznievajú falošne najmä kvôli americkému prezidentskému memorandu z decembra 2011, ktoré uvádza, že bude „riadiť všetky subjekty v zahraničí, aby sa zabezpečilo, že diplomacia USA a zahraničná pomoc podporujú a ochraňujú ľudské práva LGBT osôb.“ To zahŕňa boj proti diskriminácii LGBT osôb v zahraničí, aby „sa zvýšil počet krajín ochotných podporovať a obhajovať práva LGBT komunity na pôde viacerých krajín a aby sa posilnila úloha obhajcov občianskej spoločnosti v mene problematiky LGBT osôb v rámci multilaterálnych fór, ako aj politika a programovanie multilaterálnych inštitúcií týkajúcich sa LGBT problematiky.“

Pastor Sauford Medrano povedal, že obyvatelia silne kresťanského ostrovného národa nie sú proti sexuálnej orientácii Brewstera, aj keď je to hriech, ale odmietajú jeho menovanie za veľvyslanca USA v krajine, uvádza sa v správe denníka Diario Libre.

Počas tlačovej konferencie Medrano poznamenal, že ako líder LGBT hnutia v Severnej Amerike, môže Brewster v krajine obhajovať „presadzovanie amerického rodového presvedčenia.“

Brewster je členom výboru riaditeľov Kampane za ľudské práva, ktoré sa týkajú najmä homosexuálov, je národným spolupredsedom za LGBT komunitu v Demokratickom národnom výbore, vyzbieral vyše 500 000 dolárov na Obamovu kampaň v roku 2012 a v súčasnej dobe pracuje pre chicagskú konzultačnú firmu SB&K.

Medrano zdôraznil, že vymenovanie homosexuálneho zástupcu porušuje všeobecný vzdelávací zákon, ktorý v článku 4 uvádza, že „vzdelávací systém Dominikánskej republiky je založený na kresťanských princípoch na pozadí evanjelia, ktoré sa objavuje aj v národnom znaku.“

Dominikánsky emigrant Will Williams, architekt z New Yorku, povedal, že on osobne bol svedkom rastúcej nevraživosti k Brewsterovi pri jeho návšteve z minulého týždňa.

„Môžem potvrdiť, že vlna odporu je ešte silnejšia, než ju zobrazujú médiá,“ povedal. „Ako obyvateľ Dominikánskej republiky sa hanbím za to, čo sa deje v mojej krajine. Evanjelická cirkev vyzýva verejnosť, aby odmietli tohto veľvyslanca. Žiada ich, aby si na ruku dali čierny náramok, priniesli čierny transparent, alebo si pripli čiernu stuhu na auto či šaty, a tým dali najavo svoj odmietavý postoj.“

Bývalý prezident Národného evanjelického bratstva, Cristobal Cardozo, nazval vymenovanie veľvyslanca „urážkou dobrých zvykov v krajine“, a povedal, že je nevhodné posielať takého veľvyslanca „do krajiny, kde homosexuálne vzťahy nie sú schvaľované z právneho ani morálneho hľadiska.“

„V skutočnosti je to prejavením nedostatku úcty a úsudku, keďže nám posielajú človeka tohto typu ako veľvyslanca,“ povedal katolícky pomocný biskup Pablo Cedaño v nedávnom rozhovore. „Mám nádej, že nepríde, pretože viem, že ak príde, bude tu trpieť a bude musieť odísť.“

Cedañove pocity zdieľa aj kardinál hlavného mesta. „Od Spojených štátov možno očakávať čokoľvek,“ uviedol.