DUBLIN – Senát v Írsku (po írsky Seanad) hlasoval 16. júla za prijatie legislatívnych opatrení, ktoré by i napriek protipotratovému zákonu tejto katolíckej krajiny umožnili vo výnimočných prípadoch vykonávať potraty. Výnimka by sa mala týkať žien, u ktorých hrozí riziko samovraždy. Zástancovia pro-life hnutia však upozorňujú na to, že návrh nového zákona má trhliny, ktoré sa dajú ľahko zneužiť. Neurčuje totiž hraničné obdobie vývinu plodu, dokedy možno interrupciu vykonať. Varujú pred tým, že potrat v akomkoľvek štádiu tehotenstva by bol chránený zákonom.
Návrh nového zákona vyvolal verejne pretriasaný prípad Savity Halappanavarovej, ktorá bola v 17. týždni tehotenstva a v Univerzitnej nemocnici v Galway umrela na následky otravy krvi. Zástancovia potratov vyhlasovali, že interrupcia mohla Savite zachrániť život, no protipotratový zákon v Írsku jej to neumožnil. Napokon sa tieto tvrdenia po vyšetrovaní zdravotných orgánov nepreukázali ako pravdivé. Prípad však i napriek tomu vyvolal mohutnú vlnu kritiky zo strany medzinárodných médií a podnietil írskych zákonodarcov, aby podnikli kroky na zrušenie protipotratového zákona.
Predstavitelia katolíckej cirkvi sa dôrazne postavili voči prijatiu nového zákona, ktorý podľa ich slov „legitimizuje úmyselné zabitie nevinného, ešte nenarodeného dieťaťa".
Írski biskupi vyjadrili v spoločnom vyhlásení jasný nesúhlas s návrhom zákona: „Legalizáciu úmyselne vyvolanej smrti nenarodeného dieťaťa nikdy nemožno stotožňovať s „pro-life" postojom a považovať ju za záchranu matky."
Írsky Senát (po írskySeanad), zložený prevažne z katolíkov, sa nepriklonil na stranu katolíckej crkvi. Drvivou väčšinou v pomere hlasov 41 ku 15 hlasoval proti pozmeňovaciemu návrhu, ktorý by nový zákon „zmietol zo stola“.
Ned O´Sullivan, člen strany Fianna Fáil a jeden z írskych senátorov hlasoval za nový zákon i napriek svojmu katolíckemu vyznaniu. Pre írske noviny Irish Times vyhlásil, že potrat je pre neho otázkou svedomia. „Hovorím o svedomí najmä preto, že zástancovia protipotratového zákona uvádzajú túto vnútornú „autoritu" ako jeden z mála argumentov proti novému zákonu."
Zároveň dodal, že „svedomie je predsa záležitosť individuálneho presvedčenia a každý dospelý človek by mal konať v zhode s tým, čo on sám považuje za správne.“
„...Nepociťujem ohľadom schválenia nového zákona žiadne výčitky. Ak by som mal po zvyšok života také čisté svedomie vo všetkých situáciách, aké mám teraz, vydal by som sa v ústrety tomu Najvyššiemu so vztýčenou hlavou."
O´Sullivan označil protesty katolíckej cirkvi proti novému zákonu ako „pokus o navrátenie pomerov, do ktorých už nesmieme v záujme našej krajiny opätovne upadnúť...žijeme v republike, kde by mali byť prísne vymedzené hranice medzi svetskými a cirkevnými záležitosťami."
Predstavitelia strany Fine Gael sa v roku 2011 zaviazali, že zabránia akýmkoľvek pokusom o legalizáciu potratov. Paradoxne však práve členovia tejto vládnucej strany nebránia výnimkám umožňujúcim interrupcie. V strane však zašli ešte ďalej a vylúčili všetkých zvolených členov, ktorí vyjadrili jasné stanovisko proti návrhu nového zákona.
Jednou z odídencov zo strany Fine Gale je dnes už bývalá senátorka Fidelma Healy-Eamesová. V utorok sa vzoprela straníckemu vedeniu, keď uplatnila veľmi zriedkavý parlamentný postup, tzv. odôvodnenú námietku proti tomu, aby sa návrh nového zákona dostal na čítanie do Senátu.
„Dlhé roky som bola lojálnou členkou strany, ktorá mala voči svojim voličom jednoznačný záväzok - nelegalizovať potraty," vysvetlila svojim kolegom. „Strana Fine Gael ma nesmierne sklamala, keď tento sľub porušila.“
Healy-Eamsová pripustila, že svojej politickej kariére sama podpísala rozsudok smrti. Zároveň však dodala, že svedomie jej nedovoľovalo konať inak a podporiť zákon, ktorý by zavádzal ženy a bral si za obeť nevinné ľudské životy.
„Chystané legislatívne zmeny v zásadnej miere ovplyvnia našu spoločnosť," priznala senátorka. "V navrhovaných zmenách nevidím žiadny prínos a nádej na zlepšenie pomerov. Nový zákon zavádza tehotné ženy a dáva zelenú zbytočnej strate životov namiesto toho, aby ponúkal všetky dostupné riešenia na ich záchranu."
„...Hoci sa mi to nehovorí ľahko, stanovisko, za ktorým si plne stojím, mi už viac nedovoľuje pôsobenie v strane Fine Gael. Na prvé miesto kladiem tehotné ženy a ich deti, a preto mi svedomie bráni podporiť návrh zákona v jeho súčasnej podobe."
Senátorka považuje návrh zákona za protiústavný a nevidí dôvod na to, aby sa ním jej kolegovia naďalej zaoberali. Podľa jej slov môže výnimku pri úmysle o samovraždu zneužiť každá tehotná žena a tým obísť doterajšie protipotratové opatrenia štátu.
Healy-Eamesová argumentuje tým, že „žiadny zákon nepočíta so situáciou, kedy sa stretnú dvaja „pro-choice" psychiatri presadzujúci možnosť vlastnej voľby. Ľahko sa môžu zhodnúť na tom, že neexistuje nič, čo by malo stáť v ceste matke, ktorá zdôvodní svoje rozhodnutie podstúpiť interrupciu „osobným presvedčením“.
„Za daných podmienok nie sú jasne určené objektívne kritériá, ktoré by jednoznačne posudzovali, do akej miery môžu psychiatri vo veci rozhodovať. Nič im nebráni v tom, aby schválili akékoľvek množstvo potratov."
Senátorka trvá na tom, že „návrh zákona porušuje ústavu".„Neberie do úvahy osud ešte nenarodených detí. Zároveň odporuje článku 40.3.3 írskej ústavy, ktorý garantuje právo nenarodeného dieťaťa na život. Návrh zákona i naprek medzinárodným dohovorom nespomína právo výhrady svedomia. Neurčuje fázu tehotenstva, do ktorej možno podstúpiť zákrok. Návrh teda umožňuje potrat počas celých deviatich mesiacov, až do narodenia dieťaťa."
Senátorka namierila ostrú kritiku na zástancov potratov, ktorých obvinila z „priživovania sa" na úmrtí Savity Halappanavarovej. „Ak by som čo i len na sekundu bola presvedčená o tom, že nový zákon zabráni podobným tragickým prípadom, dala by som mu jasné áno. Žiaľ som si istá, že nezabráni."
„Savitin prípad sa neobyčajne špinavo prepiera a v otázke potratov už prekračuje všetky medze," dodala Healy-Eamesová.
Senát (po írsky Seanad) však i napriek naliehavým argumentom senátorky zahlasoval proti jej odôvodnenej námietke a naďalej sa zaoberal návrhom zákona „Ochrana života počas tehotenstva", ktorý v Dolnej snemovni parlamentu (po írsky Dáil Éirann) prešiel v pomere hlasov 127 ku 31 už predošlý týždeň .
Očakáva sa, že Senát čoskoro schváli návrh zákona a v prípade, že nenavrhne žiadne úpravy, ho napokon predloží na podpis írskemu prezidentovi Michaelovi Higginsovi.