Británia: Parlamentná správa požaduje zmenu diskriminačného zákona o potratoch

1,620
Neutral

LONDÝN – „Vláda musí prehodnotiť zákon o potratoch a odstrániť diskriminačnú časť, ktorá sa týka nenarodených detí s postihnutím,“ píše sa v rozsiahlej správe britského parlamentu.

Správa, ktorú vypracovala komisia zložená z členov rôznych politických strán, uvádza, že súčasná legislatíva je zastaraná, povoľuje potraty detí s postihnutím v priebehu celého tehotenstva a je potrebné ju novelizovať.

Správa obsahuje niekoľko odporúčaní o reforme pravidiel potratov, kvôli tomu, že sa týkajú postihnutých detí, a preto, že v Spojenom kráľovstve sa zákon uplatňuje nejednotne.

Predsedníčka komisie a konzervatívna členka parlamentu Fiona Bruceová tvrdí: „Nadišiel čas prehodnotiť morálny a etický rámec, v ktorom sa zákon o potratoch vykonáva, ako aj skutočnosť, že sa zákon uplatňuje aj na životaschopné plody.“

Riešením je zníženie hornej hranice veku pre potrat z dôvodu postihnutia, alebo stanovenie hornej hranice, ktorá bude platiť aj v prípade potratov zdravých nenarodených detí. Tým by sa zrušila časť platného zákona.

„Parlament by prinajmenšom mal zvážiť tieto dve hlavné možnosti, aby sa odstránili časti, ktoré sú podľa mnohých ľudí diskriminačné,“ hovorí.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva sa v roku 2012 vykonalo 2 692 potratov na základe platného zákona o potratoch z roku 1967. V porovnaní s minulým rokom to je o 17% viac a 160 z nich bolo vykonaných po 24. týždni tehotenstva.

Komisiu znepokojuje že, medzi takéto potraty patria aj potraty detí, ktoré trpia odstrániteľnými poškodeniami, ako sú napríklad rázštepy.

Kvôli Downovmu syndrómu bolo vykonaných 512 potratov, čo je takmer štvrtina z celkového počtu. Približne 90% detí, ktorým toto ochorenie diagnostikovali, bolo potratených.

Mike Sullivan, novozélandsky predstaviteľ kampane Saving Downs, ktorá bojuje za život ľudí s Downovým syndrómom, vyzval na zmenu v Británii. Znenie posudku ho potešilo.

„Zrušenie tohto zákona by znamenalo zrušenie eugenických potratov našich ľudí,“ povedal. „Naša kampaň to podporuje a prísne a spravodlivé odporúčania tohto dokumentu nás veľmi tešia.“

Mike Sullivan poznamenal, že zmena diskriminačného zákona Spojeného kráľovstva „by bol rozhodujúci moment pre ľudí postihnutých Downovým syndrómom vo Veľkej Británii,“ a že je pravdepodobné, že „to bude mať vplyv aj na krajiny ako je Nový Zéland a Austrália, keďže situácia so selektívnymi potratmi postihnutých detí je tam podobná.“

Dodáva: „Čas ukáže, aké zmeny sa vďaka týmto odporúčaniam udejú, ale môžeme si byť istí, že ide o významný a historický odrazový mostík k úplnej spoločenskej spravodlivosti pre našu komunitu.“