Írske médiá využili smrť ženy, aby podporili legalizáciu potratov

1,456
Kultúra smrti

Dublin – V čase, keď je legalizácia potratov v Írsku na spadnutie, sa v novinách Irish Press objavila správa o vyšetrovaní smrti 32-ročnej ženy z Írska londýnskou metropolitnou políciou. Tá údajne minulý rok vykrvácala v taxíku v dôsledku pooperačných komplikácií po prepustení z potratovej kliniky Marie Stopesovej v Londýne.

Nemenovanú ženu cudzej štátnej príslušnosti žijúcu v Írsku údajne priviezli do nemocnice Wrexham Park v Slough v januári minulý rok. Hneď po príchode ju však vyhlásili za mŕtvu v dôsledku zástavy srdca spôsobenej veľkou stratou krvi.

Írsky Life Institute uviedol, že incident upozorňuje na hrozbu „bezpečného“ legálneho potratového priemyslu pre ženy, „ktorý zabíja deti a vykorisťuje ženy za účelom dosiahnutia zisku“.

Táto žena zomrela následkom takzvaného ,bezpečného legálnehoʻ potratu vykonaného na licencovanej potratovej klinike Marie Stopes International, ktorá aj v Írsku ponúka poradenské služby,“ uviedla Niamh Ui Bhriainová z Life Institute.

Írske médiá by mali vykonávateľov potratov vyzvať, aby za svoj čin prevzali zodpovednosť, a nie dovoliť im odviesť pozornosť od smrti ženy predstieraním, že potratové kliniky sú riešením.

Britské a írske médiá však dookola preberajú incident, aby vyvinuli ešte väčší nátlak a aby vláda schválila návrh zákona legalizujúci potraty. Noviny Irish Times konštatovali, že žena „žiadala potrat v pôrodnici v Dubline, tam jej však povedali, že legálne ho za súčasnej jurisdikcie nie je možné vykonať“.

Ministerka pre záležitosti detí a mládeže Frances Fitzgeraldová, ktorá sa snaží pretlačiť prijatie írskeho potratového zákona vyjadrila svoje „pohoršenie“ nad touto správou a uviedla, že incident „vyvolal otázky, ktorými sa zaoberá návrh zákona o ochrane života počas tehotenstva“.

Bol to pre mňa obrovský šok,“ vyhlásila. „Skutočnosť, že žena opustila kliniku a v taxíku začala krvácať, naozaj je veľmi dôležité, aby sme sa dozvedeli o výsledku vyšetrovania a pochopili, čo viedlo k tomuto traumatickému a hroznému následku.

Portál Journal.ie citoval organizáciu Abortion Rights Campaign, podľa ktorej mala žena dostať „primeranú“ zdravotnú starostlivosť v Írsku a nemala byť prinútená cestovať do Veľkej Británie.

Nútiť ženy cestovať do zahraničia za potratmi robí následnú starostlivosť extrémne náročnú. Táto tragédia dosvedčuje, čo sa môže stať, a možno sa aj naďalej bude stávať, ak my ako národ necháme ženy, ktoré najviac potrebujú starostlivosť v situáciách, o akých počujeme dnes.

Noviny Times citovali manžela ženy, ktorý žiadal zostať v anonymite. Tvrdil, že bol „frustrovaný“ z nemožnosti vykonať potrat v Dubline. „Báli sme sa, čo sa stane, ak opäť otehotnie,“ dodal. „Bola chorá, ale povedali nám, že v Írsku sa to nedá urobiť.

Noviny ešte dodali, že podľa jeho slov žena trpela maternicovými myómami. V jej prípade teda išlo o zvýšené riziko potratu, „aj keď každý bol presvedčený, že v žiadnom prípade nejde o život ohrozujúci stav“.

Podľa vyjadrení Ui Bhriainovej ide jasne o kauzu, ktorá sa síce objavila za uplynulých 24 hodín, ale je viac ako rok stará. Potratoví aktivisti ho využívajú ako odrazový mostík, aby presadili vládny návrh zákona. „Írske médiá by sa však mali bezprostredne zamerať na to, prečo táto žena zomrela.

Jednoducho povedané, potrat je pre ženy rovnako nebezpečný ako je pre deti smrteľný,“ uviedla Ui Bhriainová pre LifeSiteNews.com. Zároveň dodala, že o incidente, ktorý sa odohral dávnejšie, keď Írka takmer prišla o život na potratovej klinike v Británii, írske médiá takmer neinformovali.

Jednalo sa o zariadenie Marie Stopsovej v Británii. Takže, Írka takmer zomrela na tejto klinike v Londýne v roku 2006 a jediný dôvod, prečo sme sa o tom aspoň niečo dozvedeli, bol, že lekára vyškrtli zo zoznamu lekárov.

Prípad z roku 2006 sa objavil ako súčasť vyšetrovania Všeobecnej lekárskej rady Veľkej Británie vo vzťahu ku konaniu gynekológa Dr. Phanuela Darteyho. Ten bol napokon vyškrtnutý zo zoznamu lekárov za liečbu piatich pacientok, vrátane nepodareného potratu, na klinike Marie Stopes International v Ealingu.

Takže sa chystajú ignorovať realitu aj tohto prípadu? Zdá sa, že áno.

Ui Bhriainová obvinila potratovú loby, osobitne Írsku asociáciu pre plánovanie rodiny, z „prekrútenia všetkého, čo sa dá, len aby zabezpečili prijatie návrhu zákona o potratoch“. Faktom však zostáva, že keby žena podstúpila potrat na žiadosť, čoho sa potratoví aktivisti domáhajú, „jej smrť by nastala tu namiesto v Británii“.

O čom sa však len zriedka hovorí v politickej rétorike je to, že potratový priemysel je plný biednych lekárov, ktorí si nikde inde nevedia nájsť prácu a ktorým sú ženy úplne ukradnuté.

Nič ako „bezpečný“ potrat neexistuje: „Je to odporný priemysel, ktorý priťahuje spodinu lekárskeho povolania. Ktokoľvek potrat vykoná, pre ženy to nebude nikdy bezpečné.

Noviny Times informovali, že úmrtia matiek sú vo Veľkej Británii „relatívne vzácne“, v počte okolo 11 na 100 000. Nespomenuli však už nedávnu správu OSN, ktorá tvrdí, že britská úmrtnosť matiek, kde je potrat dostupný na požiadanie, je podstatne vyššia než v Írsku, kde je potrat zatiaľ nelegálny.