Philadelphia - Malý Connor Levy má len tri mesiace, nemôže preto vedieť, akým je v zdravotníctve ohromujúcim prielomom. Ale doktor Michel Glassner, philadelphský špecialista na oplodnenie in-vitro (IVF), oslavuje jeho narodenie ako víťazstvo nového genetického skríningového procesu, o ktorom tvrdí, že klientom ušetrí tisíce dolárov a nevýslovný žiaľ.
Levy sa narodil neplodným rodičom po oplodnení in vitro (IVF), ktorí podstúpili tzv. Next Generation Sequencing (NGS). Označili ho za embryo s najväčšou pravdepodobnosťou prežitia riskantného procesu, ktorý vyústi do narodenia žijúceho dieťaťa v menej ako polovici prípadov.
S možnosťou lekárov implantovať len najsilnejšie embryá budú, vďaka NGS, neúspešné implantácie a potraty v dôsledku chromozómových abnormalít len minulosťou, verí Dr. Glassner. Technológia analyzuje a prepisuje genetický kód do počítačového dátového súboru, v ktorom sa následne vyhľadávajú znaky poškodenia alebo poruchy. To môže znamenať ušetrenie obrovských súm peňazí zákazníkom IVF, z ktorých mnohí prešli niekoľkými neúspešnými pokusmi, pričom priemerné náklady na jeden pokus sa pohybujú okolo 12 000 dolárov.
Podľa údajov najnovších štatistík Spoločnosti pre reprodukčnú medicínu (Society for Reproductive Medicine), sa aj napriek vysokým nákladom menej ako polovici tých, ktorí podstúpia IVF, dieťa narodí.
Možnosti technológie tu však nekončia. Pôvodne bola vyvinutá pre najmodernejšie laboratóriá genetického výskumu. NGS je schopná poskytnúť taký jasný obraz embryonálnej DNA, že ak by si to pár želal a zaplatil zvýšené náklady, teoreticky je možné voliť vlastnosti dieťaťa ako pohlavie, farbu vlasov či očí alebo aj naplánovanú výšku.
Dr. Glassner bagatelizoval tento potenciál v rozhovore pre rádio NPR: „Koncept návrhára dieťaťa nie je to, čoho väčšina lekárov má záujem byť súčasťou.“ Uviedol, že jeho laboratóriá používajú verziu technológie s „nízkym rozlíšením,“ ktoré im umožňuje vidieť zjavné nedokonalosti v celkovej štruktúre DNA dieťaťa, nie však konkrétne fyziologické rysy.
„Pri nízkom rozlíšení nemáme prístup k žiadnym ďalším informáciám než tým, ktoré sme dostávali doteraz,“ uviedol pre NPR. Pripustil však, že „je tu možnosť odhalenia tisícov rozličných genetických usporiadaní, ak sa testovanie uskutočňuje pri vysokom rozlíšení“.
Dr. Glassner tiež potvrdil, že obraz pri vysokom rozlíšení NGS predstavuje etickú dilemu. S použitím NGS môžu lekári povedať rodičom, „ktoré embryá sú choré, ktoré sú nositeľmi a ktoré sú v poriadku. Otázka však znie, kde je hranica prípustnosti. Kedy poviete: ,Dobre, už nemám žiadnu ďalšiu informáciu, ktorá je určená páruʻ?“
„To robí celý [IVF] proces ešte utilitaristickejším a zameraným na rodiča, a teda aj viac morálne sporným,“ uviedol pre LifeSiteNews.com Dr. George Delgado z pro-life reprodukčnej kliniky Culture of Life Family Services v Južnej Kalifornii.
Delgadova klinika odmieta IVF ako neetickú metódu, ktorá vedie k nekonečnému zmrazovaniu alebo ničeniu ľudských bytostí v ich najskoršom štádiu vývoja. Namiesto nej volí liečbu neplodných pacientov prostredníctvom NaProTECHNOLOGY, o ktorej tvrdí, že je takmer trikrát úspešnejšia ako IVF a s oveľa nižšou možnosťou komplikácií.
NaProTECHNOLOGY sa elegantne vyhýba morálnym dilemám spájaným s IVF, pretože výsledné tehotenstvo prichádza prirodzene, nie v skúmavke, zabraňuje prijatiu eugenických opatrení a zaisťuje, že každé vytvorené embryo má bezpečné miesto na rast.
Dr. Glassner pre NPR tiež vyhlásil, že takéto morálne otázky zvyčajne sprevádzajú nové technológie, ktoré vedcom dávajú právomoci predtým považované za právomoci Boha alebo prírody.
„Pokroky v medicíne idú pred kontroverznými etickými otázkami. Tie sú len búrkou, ktorá nasleduje,“ uviedol Glassner a dodal: „Tu jednoznačne plávame v neznámych vodách.“