NEW YORK –New York University (NYU) náhle nariadila slepému čínskomu aktivistovi za ľudské práva Chenovi Guangchengovi opustiť areál školy. Preto žiada popredná aktivistka za ľudské práva a jeden z amerických top pro-life kongresmanov, aby prebehlo vyšetrovanie.
Kongresman Chris Smith hovorí, že navzdory vehementnému popieraniu zo strany univerzity „nepochybuje“, že rozhodnutie vyhnať Chena prišlo v reakcii na tlak čínskej vlády.
„Môžu prísť a pod prísahou svedčiť, že to nie je pravda,“ povedal Smith pre denník New York Post . „Ja som pripravený.“
Reggie Littlejohnová z organizácie Women’s Rights Without Frontiers roky pracovala na ochrane Chena pred zneužívaním čínskej vlády. Pre LifeSiteNews.com povedala, že keď prvýkrát počula, že NYU nariadila Chenovi odísť, „nemohla uveriť, že by mu to NYU skutočne spravila.“ Teraz podľa jej slov musí byť NYU vzatá na zodpovednosť, aby sa zistilo, či boli ich kroky reakciou na požiadavky Komunistickej strany Číny.
Guangcheng ušiel so svojou rodinou do Spojených štátov tohto roku pod zámienkou víz na štúdium na NYU. Došlo k tomu po rokoch väznenia, domáceho väzenia a brutálnych bitiek v jeho provincii. Tieto prejavy boli dôsledkom toho, že odhalil hrôzy politiky jedného dieťaťa Komunistickej strany.
Chen, jeho manželka a ich dve deti bývali v areáli NYU, nakoľko im bol v máji 2012 priznaný status utečencov. Chen sa učil angličtinu a stretal sa s akademikmi, pracujúc na svojej monografii. Dúfal, že jej predajom bude môcť podporiť nový život svojej rodiny v USA.
Teraz však museli do konca júla odísť.
Zatiaľ čo univerzita tvrdí, že toto opatrenie bolo myslené len dočasne, zdroje z vnútra univerzity sa pre New York Post vyjadrili, že NYU cítila tlak zo strany čínskej vlády, aby Chena donútili odísť. Univerzita je v procese otvárania potenciálne lukratívneho kampusu v Šanghaji. Zdroje tvrdia, že úradníci Komunistickej strany ohrozovali potrebné povolenia.
„Veľkým problémom je, že NYU je veľmi ohrozená tým, že pri zriaďovaní univerzity úzko spolupracuje s Číňanmi,“ povedal pre Post jeden z anonymných zdrojov. „Inak by boli oveľa menej obmedzení v otázkach ako je sloboda prejavu.“
Jeden z profesorov pre Post povedal, že vzťah NYU k Chenovi bol od začiatku chladný. „Okrem počiatočného frmolu v tlači sa [Chenovi] tento rok na NYU nedostalo nijakej pozornosti,“ povedal Andrew Ross, profesor sociálnych a kultúrnych štúdií na univerzite. Povedal, že keby nebolo možnej budúcej expanzie do Číny, tak si myslí, že Chen „by viedol semináre, usporiadúval by panelové diskusie.“
Littlejohnová hovorí, že súhlasí s tým, že NYU je ohľadom prítomnosti svetoznámeho utečenca na ich kampuse nezvyčajne – dokonca podozrivo – ticho.
„Chen riskoval svoj život a bezpečnosť svojej rodiny tým, že je najotvorenejším kritikom čínskej politiky jedného dieťaťa na svete. Akonáhle však potom príde do Spojených štátov, odrazu o tom nehovorí absolútne nič,“ povedala Littlejohnová. „Všetci sa divia, prečo je tomu tak. Je skutočnosť taká, že NYU – vzhľadom na spojenie s Čínou a ten nový kampus v Šanghaji - mu poradila, že je akosi v jeho najlepšom záujme alebo v najlepšom záujme jeho rodiny o tom mlčať?“
Poznamenala, že univerzita oznámila jeho odchod až po tom, ako znovu začal s kritikou čínskej vlády. „Toto načasovanie rozhodne vyvoláva otázky,“ dodala.
Kongresman Smith súhlasil. „Mal bydlisko, fyzický priestor, kde sa mohol zdržiavať,“ povedal Smith. „Ale kontakt mal mimoriadne obmedzený a aj ten bol pod pozorným dohľadom niekoho, kto by o ňom podal správy.“
Smith povedal, že od svojho príchodu do Ameriky aktivistu zástupcovia NYU odrádzali, nech o porušovaní ľudských práv v Číne nehovorí.
Jerome Cohen, riaditeľ univerzitného Americko-ázijského právneho inštitútu, ktorý Chena pôvodne na školu priviedol, sa postavil na stranu svojho zamestnávateľa. „Žiaden dobrý skutok neostane nepotrestaný,“ povedal Cohen pre Wall Street Journal. „Žiadnemu politickému utečencovi, dokonca ani Albertovi Einsteinovi, sa nedostalo lepšieho zaobchádzania od americkej akademickej inštitúcie ako Chenovi zo strany NYU. Som vďačný vedeniu univerzity za jeho mimoriadnu veľkorysosť. Nedá sa, logicky, očakávať, že tá bude trvať večne.“
Po úteku pred nacistickou vládou dostal roku 1933 Einstein, rodený Nemec, kanceláriu na Princetonskej univerzite, kde po dobu 22 rokov pôsobil až do svojej smrti.
Podľa Littlejohnovej slov však minulý máj neexistoval na NYU nijaký náznak, že prijatie Chena je len dočasné.
„Momentálne nemajú kam inam ísť. Chen jedná s pár ďalšími miestami. Prečo nemôžu počkať, kým ukončí tieto jednania?“spýtala sa.
Jedným z miest, s ktorými Chen rokuje, je Fordham University, katolícka škola so sídlom v New Yorku.
Littlejohnová povedala, že z dôvodu, že bol už jún a zápis už prebehol, nie je dôvodom vysťahovania Chena nedostatok miesta na NYU. Čudovala sa, prečo univerzita nemôže rodinu aspoň nechať na akademickej pôde do začiatku ďalšieho semestra v septembri, i keď nechcú, aby sa Chen na jeseň vrátil na hodiny.
„Určite im netreba pripomínať, že je slepý, nehovorí anglicky a New York je veľmi drsné mesto,“ povedala Littlejohnová. „Tak prečo ten chvat?“
Littlejohnová navrhla, aby Chenovi americkí priaznivci kontaktovali New York University a požiadali ich, aby Chenovi dali viac času.
Keď LiteSiteNews NYU kontaktovali ohľadom vyjadrenia, nedostalo sa im okamžitej odpovede.
Podľa Littlejohnovej, môžu tí, ktorí chcú finančne prispieť na potreby Chenovej rodiny počas tohto prechodného štádia, tak urobiť tým, že venujú dar organizácii Women’s Rights Without Frontiers. Príspevky majú byť označené „pre Chena Guangchenga“.